Lūznavas muižas apbūve ar parku

Publicēts 08.05.2015

Adrese: Pils iela 8, Lūznava, Lūznavas pagasts
Tālrunis: muižas pārvaldniece: +371 29390701; +371 67999967 (stacionārais tel.)
Tūrisma informācijas centrs: +371 28686863; +371 63161616 (stacionārais tel.)
E-pasts: muiza@luznava.lv; tic@rezeknesnovads.lv
Darba laiks: No 1. maija līdz 30. septembrim: no otrdienas līdz svētdienai katru dienu 10.00–18.00 (pirmdiena: slēgts)

Īss apraksts: Latgales jūgendstila pērle. 20. gadsimta sākumā celta kā vieta mākslai un mūzikai. Piedzīvojusi vēsturiskās pārmaiņas, kļūstot par kurlmēmo bērnu skolu, kara štābu, tehnikumu, sovhoza kantori, pagasta pārvaldi, atkal skolu un bibliotēku. 2015. gadā atdzimusi no jauna, lai iedvesmotu un kļūtu par īsto vietu, kurā mīt MŪZA, tā ir vieta kur lido visi – radošas idejas un ieceres, mūzikas skaņas un dzejas vārdi.

19.gs. 70.gados Laizānu sādžas poļu muižnieku, brāļu Pētera un Jūlija Dlužņevsku īpašumus par 80 000 cara rubļu nopirka Krievijas inženieru korpusa ģenerālis, profesors, Pēterburgas Zinātņu akadēmijas goda loceklis, pēc tautības polis, Staņislavs Kerbedzs (1810.-1899.), pēc profesijas dzelzceļu inženieris. Staņislava Kerbedza otrā sieva (pirmā ir mirusi dzemdībās) bija Viļānu muižas īpašnieka Vikentija Janovska meita Marija. Staņislava un Marijas Kerbedzu ģimenē bija seši bērni: Nikolajs (1852.-1872.), Mihails (1854.-1932.), Valerjans (1856.-1858.), Jevgēnija (1859.-1946.), Staņislavs (1966.-1867.) un Sofija (1871.-1963.). Par Lūznavas mantinieci kļuva viena no meitām, Jevgēnija (1859.-1946.). Viņa apprecējās arī ar Staņislavu Kerbedzu ( 1844.-1910.), savu brālēnu no tēva puses, arī inženieri. Īsi pirms 1905.gada Jevgēnijas vīrs sāka Lūznavas muižas ēkas celtniecības priekšdarbus, revolūcijas laiks darbus aizkavēja, ēku pabeidza būvēt 1911.gadā. Muižas skaisto dārzu ar lielo koku un krūmu dažādību, neskaitāmu rožu un flokšu daudzveidību, glītajiem parka celiņiem, septiņiem gleznainiem dīķiem, kuros audzēja zivis, ieslēdza metālkaluma žogs ar diviem platiem zaļi krāsotiem vārtiem, pa kuriem parasti izbrauca Staņislava Kerbedza meita Jevgēnija Kerbedza – četrjūgā, bet viņas vīrs Staņislavs Kerbedzs – divjūgā.

Uz muižu saimnieki parasti atbrauca maijā, bet septembrī aizbrauca uz pastāvīgo dzīvesvietu Itālijā. Laikā, kad Kerbedzu nebij, muižas saimniecību vadīja pārvaldnieks Ksendzopoļskis.

Lūznavas muiža 20. gadsimta sākumā bija slavena kā mākslinieku, mūziķu, literātu pulcēšanās vieta, te ciemojās arī ievērojamais lietuviešu gleznotājs un mūziķis K.M. Čurļonis, poļu mākslinieks Kazimirs Stabrovskis un viņa sieva Jūlija Stabrovska, lietuviešu mākslinieks Petrs Rimša un literāts Antans Jozs Jokubaitis un daudzi citi.

2015. gadā noslēdzās vērienīgs projekts „Lūznavas muižas ēkas rekonstrukcija (ietverot lokālus restaurācijas darbus)”, kuru īstenojusi Rēzeknes novada pašvaldība. Lūznavas muiža ir piemērota vieta mūzikas un mākslas pasākumiem, semināriem un konferencēm, dažādām radošo darbnīcu, izglītojošu nodarbību un meistarklašu norisei, muižas dažādais piedāvājums ir atbilstošs laulības ceremoniju daļu norisēm. Sarkanā zāle un kapela piemērota laulību reģistrācijai, bet parkā jaunlaulātie var iemūžināt skaisto notikumu foto mirkļos.

Jau par skaistu tradīciju ir kļuvuši vairāki muižas rīkotie kultūras notikumi – kamermūzikas koncerti, M.K. Čurļoņa daiļradei veltītais koncerts un izstāde pavasarī, kā arī tradicionālās Podnieku dienas izstādes atklāšana aprīlī, Muzeju nakts maijā un Baznīcu nakts jūnijā, mākslu un garšu festivāls “Mākslas pikniks” jūlijā, Eiropas Kultūras mantojuma dienas septembrī, kā arī kadriļu balles.

www.luznavasmuiza.lv

Muiža piedāvā:

• Izzinošas ekskursijas par muižas vēsturi un šodienu, ekspozīciju un izstāžu apskati, muižas parka dabas vērtību iepazīšanu. Ekskursijas ilgums aptuveni 1 – 1,5 stundas.

• Vides izziņas spēli “Mūža misija”, loka šaušanu un grafikas darbnīcu.

• Ekskursiju pieteikšana pa tālruni +371 28686863 vai pa e-pastu: muiza@luznava.lv; tic@rezeknesnovads.lv

• Lūznavas muižas Sarkanā zāle un citas zāles 3 stāvos ir lieliski piemērotas dažādu pasākumu rīkošanai. Te atradīsiet lieliskas telpas radošajām darbnīcām, izglītojošām nodarbībām, meistarklasēm. Piedāvājam telpu īri semināriem, konferencēm, svinīgiem sarīkojumiem, pieņemšanām, banketiem un citām aktivitātēm. Sarkanā zāle piemērota laulību reģistrācijai un citām ģimenes godu svinībām. Telpu rezervāciju pieteikšana pa tālruni +371 29390701, +371 28686863 vai pa e-pastu: muiza@luznava.lv, tic@rezeknesnovads.lv.

• Lūznavas muižas zālēs regulāri tiek piedāvātas dažāda veida izstādes. Ekspozīcijas piedāvā paši mākslinieki, kā arī tās tiek veidotas sadarbībā ar Daugavpils Marka Rotko mākslas centru, Rāznas Nacionālo parku, vairākām ārvalstu vēstniecībā Latvijā un citiem sadarbības partneriem.

• Atbilstoši pasākuma veidam un vajadzībām, sadarbībā ar ēdinātājiem atradīsim labāko risinājumu ēdināšanas pakalpojuma nodrošināšanai. Koncertu starplaikos skatītāji aicināti nobaudīt dažādus gardumus bufetē, bet ekskursiju grupām piedāvājam uz ugunskura vārītu “Melnā dīķa zivju zupu” vai “Saldo ķīseļzupu” muižkungu Kerbedzu gaumē.

• Mākslinieku rezidences, naktsmītnes Marijas, Sofijas un Felicijas rezidencēs.

• 2015. gada sākumā muižas ēkā iesvētīta kapela. Svētās Mises norises laiks: svētdienās 14.00. Draudzi apkalpo vikārs Vitālijs Filipenoks no Rēzeknes Vissvētākās Jēzus Sirds Romas katoļu katedrāles.

Lūznavas muižas kompleksa “Kulturys škiuņs”

Lūznavas muižas apbūves teritorijā esošais šķūnis tika izbūvēts periodā no 1905. līdz 1911. gadam, sākotnēji celts kā malkas šķūnis, tā konstrukcija veidota no koka uz betona pamatiem. Šķūņa platība ir 204,4 m2, apbūves laukums 210,8 m2.

2018. gada 21. aprīlī tika atklāts Lūznavas muižas kompleksā atjaunotais šķūnis, iegūstot nosaukumu “Kulturys škiuņs” un kļūstot par jaunu vietu dažādiem kultūras notikumiem. Šķūņa atjaunošanas darbi tika uzsākti 2016. gada rudenī, gadumijai tuvojoties, tas tika pabeigts un nodots ekspluatācijā.

Atjaunotais šķūnis ir jauna vieta sabiedrisko pakalpojumu un kultūras notikumu īstenošanai – ēku iespējams izmantot kā vasaras kino zāli, piknika, radošo meistardarbnīcu, semināru, konferenču, izstāžu, izglītojošu aktivitāšu, koncertu un citu notikumu norises vietu.

Instalācijas “Ābele” tapšana un atklāšana

2017.gada 18. jūlijā Lūznavas muižas parkā tika atklāts jauns vides objekts – instalācija “Ābele”. Objekta atklāšana noslēdza starptautisko projektu “Pagātne kopējai nākotnei”, kurā sadarbojās Latvija, Lietuva un Polija, atbalsta programmas “Eiropa pilsoņiem” apakšprogramma “Eiropas atmiņa”, un tas pieskaras Otrā pasaules kara tēmai.

Objekta idejas autors ir Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas metālmākslinieks Norberts Kudiņš, kuru, sasaucoties ar projekta tematiku – II pasaules kara ietekmi un sekām, iedvesmoja ābele kā pilnības un piedošanas simbols. Instalācija atspoguļo dzimtu likteņus, izvešanas, zaudējumus, cīņas un sāpes. Kā cerība koka zaros ir āboli, kas ir vēl viena iespēja sabiedrībai un cilvēkiem izvērtēt, ko darīt un kā rīkoties ar iegūto brīvību. Metālmāksliniekam N. Kudiņam ideju īstenot palīdzējuši mākslinieki Gunārs Klaučs un Andrejs Maskalovs.

Aktuālā fotogalerija: Lūznavas muižas jaunradīšanas pasākumi. Septembris.

http://www.luznavasmuiza.lv/jaunumi/params/post/818761/luznava-viesojas-tv3-zinas 

Luznavas_muiza_ANNOloga_rokturis_luznavas_muiza Luznavs_muiza_durvju_rokturis    Kamīnzāle Kapela Pagrabstāvs_1 Pagrabstāvs_3DSC_0240 Sarkanā_zāle Sofijas_rezidenceFelicijas_rezidenceMarijas_rezidence Zilā_zāle     DSC_0244DSC_0253DSC_1259DSC_0351 Luznava_Madonna (1224 x 1632)Kulturys_šķiuņs_3 Kultyris_šķiuņs_9Vides_objekts_parkā_Metāla_ābele

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0