Lūznavas muižas parkā top 100 ozolu birzs

27.04.2016

Kultūra

Gatavojoties Latvijas simtgadei, Rēzeknes novada pašvaldība iesaistījusies akcijā “Simtozolu meži simtgadu Latvijai!”, Lielās talkas dienā sakopjot un sagatavojot vietu Lūznavas muižas parka teritorijā šī gada novembrī iecerētajai 100 ozolu stādīšanai. Pirmie trīs ozoli tika iestādīti jau talkas dienā. Savā dārzā izaudzētus piecgadīgus stādiņus šim nolūkam uzdāvināja viens no akcijas organizatoriem Armands Pužulis.
„Mūsu tautai ozols ir spēka, izturības un ilgmūžības simbols. Ozols ir ļoti raksturīgs Latvijas ainavai, taču diemžēl to Latvijā paliek aizvien mazāk. Sākot šo akciju, mūsu mērķis ir aicināt cilvēkus sākt domāt ne tikai par laicīgām vērtībām, bet arī par savu devumu nākotnei,” stāsta A.Pužulis. Viņš ar nožēlu atklāj, ka vismazākā atsaucība akcijai pagaidām esot Latgalē, tāpēc viņam īpašs prieks ir par Rēzeknes novadu, vienu no pirmajām pašvaldībām, kas iesaistījusies ozolu stādīšanā.
„Kārtīgs saimnieks pie savas mājas stāda kārtīgus kokus, jo tas ir vērsts uz ilglaicību,” stādot vienu no trīs ozoliem teica Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs Monvīds Švarcs, novēlot ilgu mūžu Lūznavai, Lūznavas parkam un Lūznavas muižai.
“Lai aug stiprs un liels un priecē lūznaviešus un apkārtnes ļaudis!” šādus spēka vārdus pēc ozola iestādīšanas teica Lūznavas pagasta pārvaldes vadītājs Vladimirs Špeļs. Viņš stāsta, ka Lūznavas muižas apkārtnē aug daudz ozolu, kurus te pirms 100 gadiem stādījis muižas īpašnieks Staņislavs Kerbedzs. „Taču tie nebūs mūžīgi, tāpēc jāstāda jauni, lai ir nākamajām paaudzēm,” saka pārvaldes vadītājs.
Tam piekrīt arī muižas pārvaldniece Iveta Balčūne: “Muižas īpašnieki mums atstājuši fenomenālu mantojumu – krāšņu, bagātīgu parku, kam nu jau ir simts gadi. Mūsu pienākums ir rūpēties par to. Iestādot pirmos trīs ozolus, sākam ilgtermiņa projektu ar simts gadus ilgu mūžu.”
Pirmos divus ozolus iestādīja Monvīds Švarcs un Vladimirs Špeļs, savukārt trešā kociņa iestādīšana tika uzticēta aktīvam Lūznavas pagasta jaunietim Tomam Kļaviņam.
Lai arī talkas laikā paveikts daudz - izgriezti krūmi, savākti nokritušie zari - vietas labiekārtošana turpināsies, lai jau šī gada novembrī, patriotisma mēnesī, izdotos īstenot akcijas ieceri un izveidot 100 ozolu birzi Lūznavas muižas parka teritorijā.
Akcijas “Simtozolu meži simtgadu Latvijai!” rīkotāji ir jaunieši, kuri pārstāv Latvijas Universitātes Atturības un veselības izglītības veicināšanas biedrību. Akcijai var pieteikties ikviens interesents, izglītības iestāde, uzņēmums un organizācija, rakstot uz info@simtozolumezi.lv. Organizatori īpaši aicina atsaukties pašvaldības, rodot piemērotu vietu ozolu stādīšanai.
Plašāk: http://simtozolumezi.lv/.
Foto: Raimonds Kaļva un Lūznavas muiža