Maijs ar medus garšu: skolēni apmeklē meistardarbnīcas “Salds un ražots Latvijā”

05.06.2017

Izglītība

Vairāku Rēzeknes novada skolu audzēkņiem bija iespēja iepazīties ar bitenieka amatu un biškopības nozari. Pasākums notika ESF projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.
Maija viducī septiņdesmit deviņi 4.-9. klašu skolēni Rēznas pamatskolā un Kaunatas vidusskolā tikās ar bitenieku Ivo Sutinu meistardarbnīcā ,,Salds un ražots Latvijā”. Bitenieks iepazīstināja skolēnus ar stropa uzbūvi, šūnu sagatavēm, bišu produkcijas daudzveidību un nozīmi, piederumiem, kas nepieciešami strādājot ar bitēm, kā arī atklāja bišu dzīves noslēpumus. Iepriekšējās jauniešu zināšanas par bitenieka arodu un pašiem cilvēkam noderīgajiem kukaiņiem izrādījās mazas un virspusējas. Skolēni uzzināja, ka pastāv bišu šķirnes, cik noslogota un pienākumiem pilna ne vien bitenieka darba diena pavasara-vasaras-rudens sezonā, bet arī bišu īsā dzīve. Meistarklasē tika demonstrēta arī videofilma par vienu gadu bišu saimes dzīvē, bet pasākuma nobeigumā skolēni nobaudīja medu.
Savukārt, maija pēdējās dienas Verēmu pamatskolas un Nautrēnu vidusskolas skolēniem bija piesātinātas ar medus smaržu, jo viņi devās pie biškopja Vitālija Sprūgas iepazīties ar seno amatu – dravnieks jeb biškopis.
Sākumā skolēni tika aizvesti uz bišu dravu ziedošā pļavā skatīties, kas notiek bišu stropā, kā iekārtots pats bišu strops, kādas ir pašas bitītes, kuras ir jaunās – tikko izšķīlušās, kuras jau ir atlidojušas no puķu pļavas un to kājas ir aplipušas ar ziedputekšņiem. Tad bitenieks atrada pašu galveno stropā – lielo bišu māti, kuru varēja atpazīt, jo patiešām salīdzinot ar darba bitēm, tā ir liela.
Tad visiem bija iespēja paviesoties lielajā, jaunajā “medus mājā”, kurā notiek medus iegūšana, kad pilnās kāres tiek atvestas no dravas. Skolēni varēja vērot, kā medus tiek izsviests no šūnām., un uzzināt, ka tagad tas nav roku darbs, jo lielo “sviedi” darbina elektrība. Visiem bija interesanti uzzināt, kāpēc medus ir tik vērtīgs, kādus vēl blakusproduktus iegūst no bitēm – gan propolisu, ziedputekšņus, gan ļoti vērtīgo bišu maizi. Skolēni ar interesi vēroja medus iegūšanas tehnoloģiju un uzdeva daudz jautājumu, arī par to, kur medus tiek realizēts. Izrādījās, ka medus produkciju bitenieks Sprūga realizē vietējā - Latvijas tirgū, kā arī eksportē uz daudzām Eiropas valstīm un pat uz tālo Āziju.
Meistardarbnīcās neizpalika dažādu medus veidu un produkcijas degustācija, kas, kopā ar interesanto stāstījumu un demonstrējumiem, ziedošo pavasari un sauli, nodrošināja, ka pasākums ilgi paliks tā dalībnieku atmiņā. Varbūt arī rosinās kādam savu nākotnes karjeras ceļu saistīt ar bitenieka amatu.
Elita Opincāne,
projekta koordinatore Rēzeknes novadā

IMG_8751IMG_875520170530_12165120170530_121847 20170530_121950 20170530_132505LV_ID_EU_logo_ansamblis_ESF

Click to listen highlighted text!