Māksla: pieredze, idejas un baudījums Preiļos

22.11.2017

Izglītība

Rudens zeltaino lapu putenī Rēzeknes novada vizuālās mākslas skolotāji devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Preiļiem: Preiļu 1. Pamatskolu un Preiļu Mūzikas un mākslas skolu. Vizuālās mākslas skolotāju Mariannu Abricku droši vien Preiļos zina ikviens – māksliniece un Preiļu novada mūzikas un mākslas skolas izveidotāja, taču vairākums Rēzeknes novada skolu skolotāju šo vārdu dzirdēja pirmo reizi. Tas, protams, neliecina par līdzcilvēku ieinteresētību Latgales novada talantu apzināšanā un iepazīšanā, jo skolotāja Abricka 2014. gadā ir saņēmusi Ata Kronvalda balvu un goda zīmi par ilggadēju un ievērojamu ieguldījumu talantīgo skolēnu izglītošanā.
Izrādījās, ka mūsu tikšanās ir ne tikai ar izcilu skolotāju, bet arī ar radošu, košu un drosmīgu personību, kura vispārizglītojošajā skolā strādā pēc savas orģinālprogrammas un kopā ar skolēniem izveido vienreizējus vizuālās mākslas darbus. Priecēja tas, ka skolotāja Abricka nebaidās uzdot komplicētus darbus, kuru izveide prasa mēnesi un pat vairāk, un kuros vienlaikus skolēni var parādīt savas prasmes kompozīcijā, krāsu mācībā, tehniskajā izpildījumā utt. Jūtams, ka vērīga sekošana skolēnu māksliniecisko spēju pilnveidošanai dod rezultātus: skolēni ir motivēti aktīvi piedalīties un gūt rezultātus olimpiādēs un dažādos konkursos, pēcpusdienas ziedot mākslas skolas apmeklēšanai. Novada vizuālās mākslas skolotāji ar interesi iepazina dažādās izmantotās tehnikas, darbu formātus un tematiku, kā arī ieguva daudzus paraugus. Jāatzīmē, ka Marianna pati arī glezno un daži no darbiem devās arī uz mūsu novadu.
Nākoša pieredzes un ideju krātuve bija Preiļu Mūzikas un mākslas skola, kur Marianna Abricka vada vizuāli plastiskās mākslas nodaļu. Te bija iespēja aplūkot ļoti plaša spektra darbus, sākot no gleznošanas līdz interjera un tērpu dizainam. Skolēnu vadībā bija noorganizēta radošā darbnīca, kur krāšņos, pašu skolēnu radītos tērpos, meitenes droši un meistarīgi vadīja praktisku darbošanos.
Pieredzes brauciena programmas turpinājumā skolotāji gida vadībā apskatīja muzeja ekspozīcijas, īpašu vērību pievēršot Jāzepa Pīgožņa balvas “Par Latvijas ainavu” darbu izstādei, kā arī iepazina Preiļu muižas parku, muižas pili, kapelu.
Maltas vidusskolas vizuālās mākslas skolotāja Antoņina Vasiļjeva braucienu vērtē atzinīgi: “Brauciena programma ļoti piesātināta, pārdomāta, daudzveidīga un ļoti vērtīga. Vizuālās mākslas skolotāja Marianna Abricka dalījās sava daudzgadīgā darba pieredzē, kas bija ļoti iedvesmojoši un man kā skolotājai vērtīgi. Ieguvu daudz labu uzdevumu un ideju, kuras noteikti izmantošu savā darbā. Redzējām tik daudz dažādu atklātņu ideju un iedvesmojošus skolēnu darbus! Pārsteidza augstā skolēnu darbu kvalitāte un jauka bija radošā darbnīca. Es Preiļos biju pirmo reizi, tāpēc ļoti patika ekskursija pa pilsētu, it īpaši pils un parks. Atklājās, ka tā ir skaista, sakopta pilsētiņa. Paldies par jauku un vērtīgu izbraucienu!”
Redzot iedvesmas dzirkstelīti un pārdomu izteiksmi skolotāju sejās, gribu teikt vislielākos pateicības vārdus Preiļu 1. pamatskolas direktorei par to, ka uzņēma mūs, bet jo īpaši skolotājai Mariannai Abrickai par iespēju ielūkoties pieredzes pūrā, par iedvesmu, sirsnību un atvērtību!

Elita Opincāne,
Rēzeknes novada Izglītības pārvaldes speciāliste
IMG_20171012_111258 IMG_20171012_123107 IMG_20171012_124953 IMG_20171012_125423 IMG_20171012_134600 IMG_20171012_142923