Maltas Bērnu un jauniešu centrā iepazīst nesprāgušās munīcijas neitralizētāju darbu

Publicēts 17.11.2016

“Mēs strādājam un bieži aizmirstam, ka mūsu pūliņiem un prasmēm jānes mums prieks” – atgādina rakstnieks Paulu Koelju, un šoreiz šī viņa doma lieliski iederas stāstījumā par kādu darbu, kura darītāji priecājas par katru savu prasmīgo piepūli un katru atgriešanos mājās, tie ir cilvēki, kuri nemēdz mētāties ar banālo teicienu, ka “kļūdīties ir cilvēcīgi”.

Patriotisma nedēļa – no Lāčplēša dienas līdz 18. Novembrim – Maltas Bērnu un jauniešu centrā tika iesākta 10. novembrī ar starptautisko miera uzturēšanas misiju dalībnieku pieredzes un ikdienas iepazīšanu, proti – uz tikšanos ar jauniešiem bija ieradušies Latvijas Republikas Zemessardzes 2. brigādes 54. Inženiertehniskā bataljona Nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas rotas 3. vada pārstāvji: vada komandieris, atvaļinātais virsleitnants Ilmārs Apeins, štāba virsseržants Uldis Adijāns un seržants Andrejs Ulass.

Vispirms Maltas BJC metodiķe klātbijušos bērnus, jauniešus un viņu vecākus informēja, ka BJC viesojas mūsu valsts zemessargi, kuru ikdiena ir saistīta ar vienu no bīstamākajiem darbiem – atmīnēšanu, nesprāgušas munīcijas neitralizēšanu. Tāpat viņa pieminēja faktu, ka šī gada 23. augustā Latvijas Republikas Zemessardzei apritēja 25 gadi un ka saistībā ar šo jubileju ir tapusi grāmata par Latgales zemessargiem, kurā līdzautore un redaktore ir Maltas BJC žurnālistikas pulciņa skolotāja. Jāpiebilst, ka Maltas BJC valsts svētku tematikā noformētajā zālē bija iespēja aplūkot ap 20 dažādas krāsainas lielbildes no minēto zemessargu ikdienas.

Pēc tam virsleitnants I. Apeins pastāstīja par nesprāgušās munīcijas neitralizētāja darba specifiku un uzdevumiem, bet virsseržants U. Adijāns izsmeļoši komentēja sagatavoto prezentāciju un pastāstīja par dalību miera uzturēšanas misijās, sniedza informatīvo un statistisko materiālu par izsaukumiem, atgādināja, kā rīkoties, ja atrasts kāds lādiņš. Bet īpaši uzrunājošas bija sižetiski un muzikāli pārdomātas divas pārdesmit minūtes videofilmiņas, kurās klāt bijušajiem izdevās uz lielā ekrāna redzēt un saklausīt lielo sprādzienu gatavošanas un norises procesu.

Priecē, ka zēni, lai arī neuzdeva daudz jautājumu, bet vērīgi sekoja līdzi stāstījumam un fotomateriālu niansēm, un viņu patieso interesi apliecināja arī neizklīšana uzreiz pēc prezentācijas, bet gan aktīva iesaistīšanās specapģērba pielaikošanā, kurā puikām (un ne tikai!) palīdzēja seržants A. Ulass. Jāteic, ka visai smagais tērps lieliski piestāvēja arī klāt bijušajām mammām, kuras atzina, ka tas ir smags ne pa jokam, bet, nostāvot tajā kādu brītiņu, tas kļūst panesams, tāpat kā viss šajā dzīvē.

Laiks rādīs, par ko reiz kļūs pasākumā piedalījušies zēni, bet nav šaubu, ka gūtā informācija viņiem bija kas jauns un izglītojošs. Par to liecināja gan astoņgadīgā Artūra Kolosova vērīgums un paustā interese jautājot par to, cik granātu ir atrasts šogad, gan citu izmantotā iespēja pirmoreiz paturēt rokās īstu šaujamieroci, gan lepnums par to, ka izdevās plecos noturēt 12 kilogramus smago bruņuvesti. Vienīgi gribētos, lai gan šo, gan citu zēnu nākotnē ar vārdu “karavīrs” saistītos ne jau ieroču ņemšana rokās, bet tikai savas un svešu zemju atmīnēšana…

***

Virsleitnants Ilmārs Apeins: 1992. gadā iestājies Zemessardzē, dienestu Nacionālajos bruņotajos spēkos uzsāka 1996. gadā ZS 36. KB Jaunsargu vienības vadītāja amatā. Piedalījies trijās starptautiskajās miera uzturēšanas misijās: 2003. gadā Kosovā, 2005. un 2006. gadā – Afganistānā. Pēc misijas Kosovā, kur pienākumi bija saistīti tieši ar nesprāgušās munīcijas neitralizēšanu, sapratis, ka tā ir joma, kurā vēlas darboties. Latvijā un starptautiskajās operācijās vadījis darbus pie vairāk nekā 6000 sprādzienbīstamu priekšmetu neitralizēšanas. Saņēmis teicamu atestāciju no Norvēģijas bruņoto spēku komandieriem. 2010. gadā apbalvots ar V šķiras Viestura ordeni par lielu personīgo ieguldījumu Nacionālo bruņoto spēku un Zemessardzes veidošanā un attīstībā, priekšzīmīgu un pašaizliedzīgu dienestu, dalību trijās starptautiskajās miera uzturēšanas operācijās, ieguldījumu jaunsargu izglītībā.

Virsseržants Uldis Adijāns iestājies Zemessardzē 1994. gadā kā profesionālā dienesta karavīrs. Piedalījies trijās starptautiskajās miera uzturēšanas misijās – 2006., 2008. un 2010. gadā Afganistānā. Kļūt par nesprāgušas munīcijas neitralizēšanas (NMN) speciālistu palīdzēja apstākļu sakritība: 2003. gadā sākās reorganizācija Zemessardzes bataljonos, kā rezultātā daži amati tika pārveidoti par citiem. Tieši šajā laikā arī sāka veidoties NMN vienība Latgalē, kur arī Uldis iestājās un bija viens no pirmajiem šīs vienības veidotājiem. Apbalvots ar NBS komandiera Goda zīmi “Par sprāgstošu priekšmetu (600, 1000 un vairāk) iznīcināšanu”, Norvēģijas Karalistes bruņoto spēku medaļu “Par piedalīšanos starptautiskajā operācijā Afganistānā”, ZS komandiera 3.pakāpes goda zīmi “Par kalpošanu tautai un Latvijai”, NBS komandiera piemiņas medaļu “Par piedalīšanos starptautiskajās operācijās” Nr.3, ZS komandiera 2. pakāpes Goda zīme “Par kalpošanu tautai un Latvijai”.

Seržants Andrejs Ulass savu dienestu NBS uzsāka 2000. gadā kā profesionālā dienesta karavīrs. Zemessardzē iestājies 2005. gadā. Piedalījies trijās starptautiskajās miera uzturēšanas misijās: 2002. gadā Bosnijā – Kosovā, Irākā 2004. un 2006. gadā Afganistānā. Kļūt par nesprāgušas munīcijas neitralizēšanas speciālistu pamudināja pirmā miera uzturēšanas misija Balkānos, toreiz viņi bieži redzēja, kā līdzās strādā dāņu NMN speciālisti, viņš sācis izprast šī darba specifiku, tas viņu ļoti ieinteresējis. Apbalvots ar NBS komandiera Goda zīmi “Par sprāgstošu priekšmetu (600,1000 un vairāk) iznīcināšanu”, Nacionālo bruņoto spēku piemiņas medaļu “Par piedalīšanos starptautiskajās operācijās” Nr.3, ZS komandiera 3.pakāpes goda zīmi “Par kalpošanu tautai un Latvijai”, 54. Ogres zemessardzes bataljona “Krūšu nozīmi”.

***

Informācijai. ZS 54. Inženiertehniskā bataljona Nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas rotas vadu dislokācijas vietas – Saldus, Ogre un Rēzekne. Rēzeknes vada pārziņā ir kopuma 31 novads. Kopš 2005. gada NMN rotas karavīri pilda uzdevumus starptautiskajās operācijās Afganistānā. Ja 2006. gadā kopumā neitralizētas 4578 dažādas munīcijas vienības, 2014. gadā bijuši 774 izsaukumi, tad 2015. gadā – 1341 izsaukums un neitralizētas 6433 dažādas munīcijas vienības. Izsaukumu skaistā ietilpst arī poligona tīrīšana, atbalsts paaugstinātas bīstamības nodarbībās, mācībās, demilitarizācijā. Ja atrasta kāda nesprāgusi munīcija, jāziņo pa tālruni 112 vai 110.

Skaidrīte Svikša,
Maltas BJC Žurnālistikas pulciņa skolotāja

WP_20161115_17_15_44_Pro WP_20161110_16_38_02_Pro WP_20161110_16_40_52_Promalta 1 WP_20161110_16_40_52_Pro

 

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0