Maltas Bērnu un jauniešu centrā realizēti trīs projekti

Publicēts 30.10.2017

Pateicoties Rēzeknes novada pašvaldības Izglītības pārvaldes apstiprinātajiem neformālo apmācību, jaunatnes iniciatīvu un inventāra projektiem, Maltas Bērnu un jauniešu centrs realizēja trīs projektus (to kopsumma – 1635 eiro).

Pirmais projekts „Pieturas punkti” tika īstenots pašā vasaras sākumā un tajā iegādāts radošo rokdarbu, kulinārijas un sporta inventārs. Dažādi spiedogi un dekoratīvie caurumotāji nodrošina aizraujošu darbošanos, veidojot apsveikuma kartiņas un citus radošus darbiņus. Pirmie apsveikumi tapa Maltas ciema jubilejas pasākumā: radošajā darbnīcā bērni veidoja krāsainus un krāšņus apsveikumus, kuros ierakstīja sirsnīgus novēlējumus savam ciemam.

BJC darbības pieredze ļauj apgalvot, ka jauniešiem brīvajā laikā ļoti patīk rosīties virtuvē un ne jau tējas dzeršanai, bet lai radoši darbotos un izpaustos. Tāpēc jaunais inventārs sniedz plašākas iespējas dažādām ar ēdienu gatavošanu saistītām aktivitātēm. Kulinārijas nodarbībās jaunieši mācās gatavot gan vienkāršus, gan sarežģītākus ēdienus. Īpašu interesi jauniešu vidū raisa maizes cepšana.

Savukārt sporta inventārs – volejbola, basketbola, futbola bumba, basketbola grozs ar statīvu, konusi un krāsainās bumbiņas – ir ieguldījums ne tikai sporta pulciņu nodarbībās, bet arī ļauj jauniešiem aktīvi un veselīgi pavadīt brīvo laiku, organizējot dažādas sporta stafetes un spēles. Piešķirtā finansējuma kopsumma šim inventāra projektam bija 505 eiro.

Otrais projekts „Jaunieši Maltai 80. jubilejā” īstenots pašā vasaras vidū – 8. jūlijā, kad Maltas ciems svinēja savu 80. jubileju. Maltas pagasta jaunieši nāca ar ierosinājumu sniegt savu ieguldījumu pagasta vēstures izpētē, iepazīšanā un līdzdalībā, tāpēc tika realizēts šis jauniešu neformālo apmācību projekts. Tā īstenošanas laikā jaunieši, izmantojot Žurnālistikas pulciņā iegūtās prasmes, veica Maltas BJC vēsturisko fotogrāfiju digitalizēšanu, tās ieskenējot („Maltas BJC darbība fotomirkļos”) un izveidoja Maltas BJC avīzes „Dzirkstelīte” tematisko pielikumu „Interešu izglītība Maltai 80”. Tāpat jaunieši izveidoja videoapsveikumu (kuru 8. jūlijā ikviens varēja aplūkot BJC zālē uz lielā ekrāna) un sagatavoja divas mūsdienu dejas (kuras demonstrēja publikai ciemata svētku svinību programmas laikā), tāpat pie BJC bija skatāmi arī latvju spēka zīmju lielie dekori, kas bija savdabīga rota Maltas svētkos. Šī neformālo apmācību projekta finansiālā kopsumma bija 790 eiro.

Trešais projekts “Piedzīvojumu diena jauniešiem – izaicini sevi!” tika realizēts krāšņā un salīdzinoši siltā rudens svētdienā – 22. oktobrī – zirgu sētā „Untumi”. Sākotnējā projekta mērķis bija „izvilkt” jauniešus no komforta zonas, dodoties braucienā ar smailītēm pa upi, tomēr šīs vasaras lietainā un samērā aukstā laika dēļ projekta mērķis tika sasniegts citādi.

Pirms došanās uz zirgu sētu „Untumi” Maltas BJC tika organizētas grupas iepazīšanās aktivitātes, kā arī katrs no dalībniekiem izvirzīja savu dienas izaicinājumu. Ierodoties „Untumos”, visi dalībnieki instruktora vadībā piedalījās draudzīgas, saliedētas un mērķtiecīgas komandas izveidošanā. Vēlāk visi tika sadalīti 3 grupās, katra devās uz jaunu nodarbi. Kopumā katra grupa izbaudīja trīs dažāda veida aktivitātes: pirmajā punktā jaunieši sajuta, kā tiešā un pārnestā nozīmē “būt zirgā”; otrajā – pārvarēja virvju šķēršļu joslu; trešajā – mēģināja apgūt loka šaušanas pamatprasmes. Bija iespēja likt galvā bruņucepures, izmantot vairogu, zobenu un mesties “cīņā”. Neizpalika, protams, arī volejbola spēle, garšīgas pusdienas, gatavotas uz ugunskura, un jauniešu sadziedāšanās ģitārspēles skaņās. Šim jaunatnes iniciatīvu projektam piešķirtais finansējums bija 340 eiro.

Izvērtējot visus trīs jauniešu projektus un īpaši jauniešu atsauksmes, jāsecina, ka projektu mērķi un uzdevumi tika sasniegti. Pateicoties projektu atbalstam, arī turpmāk tiks dažādotas brīvā laika pavadīšanas iespējas, izmantojot rokdarbu, kulinārijas un sporta inventāru. Piedaloties projektos, jaunieši apguva jaunas prasmes un iemaņas, attīstīja savas fiziskās dotības un uzlaboja komunikācijas un saskarsmes prasmes, izrādīja interesi un vēlmi līdzdarboties sabiedriskajā dzīvē. Maltas Bērnu un jauniešu centrā projektu realizēšanas laikā kopumā bija iesaistīti aptuveni 70 jaunieši. Jauniešiem Maltā ir iespējas lietderīgi, interesanti un daudzveidīgi pavadīt savu brīvo laiku: prieks, ka to atzīst arī viņi paši.

Paldies Rēzeknes novada pašvaldības Izglītības pārvaldei par finansiālu atbalstu. Paldies arī citiem atbalstītājiem un radošo darbnīcu vadītājiem: “Stoptime Dance Studio” horeogrāfei Liānai Merņakai, neformālo āra aktivitāšu vadītājam Vitālijam Rimšam, loka šaušanas meistariem Viktorijai un Marekam Maļkevičiem („V&M Archery IK”), bet par jauniešu drošu pārvadāšanu – Maltas pagasta šoferim Aleksandram Safonovam.

 

Inta Bule,
jaunatnes projektu koordinatore, Maltas BJC metodiķe

1. inventara projekts2.inventāra projekts 4.inventara projekts 5. inventara izmantošana 6. Maltai 80 9.Maltai 80 10.1.Maltai 80 10.2. Maltai 8011. Izaicini sevi 13.  Izaicini sevi 14. Izaicini sevi 16. Izaicini sevi 18. Izaicini sevi

 

 

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0