Mārtiņdienas jampadracis Pušā

Publicēts 14.11.2017

Mārtiņa diena latviešu tautas tradīcijās saistās arī ar Veļu laika beigām. Līdz ar to sākas maskošanās un lustēšanās laiks, kas 11. novembra vakarā Pušas TN aktīvi tika aizsākts ar Mārtiņdienas jampadraci, kur lustējās gan lieli gan mazi, gan veci, gan jauni, gan pušānieši, gan ciemiņi.

Pasākumu nostalģiskā un melanholiskā gaisotnē ar valša mūzikā ievītām skaņām iesāka Pušas TN mazākie dejotāji ar deju „Atvadas rudenim.” Uz tikpat nostalģiskas nots pasākumu turpināja ciemiņi no Silajāņiem – jauktais vokālais ansamblis „Saules vējš”. Savukārt Andrupenes ritma deju grupa „Eiforija” skatītājiem lika pamosties un nojaust, ka ir jāsākas jautrībai.

Mārtiņdienas simbols ir gailis, kuram ir sarkanas kājas un sekste. Tāpēc skatītājiem, nākot uz pasākumu, apģērbā bija jāiekļauj sarkanas krāsas elements. Jāatzīst, ka daudzi to arī ievēroja, tāpēc „gaiļiem” bija jānāk skatītāju priekšā, jādemonstrē sarkanais elements un jānosauc kāds populārs Mārtiņš. Par to katrs saņēma sarkanu ledeni gaiļa formā.

Mārtiņi ir ļoti dažādi. Vieni var būt vientuļnieki un melanholiķi ar mākslinieciskām interesēm, bet citi – jokupēteri un ļaužu uzjautrinātāji, kas dzīvi bauda pilniem malkiem. Par to, kurā no šiem Mārtiņiem ir samīlējušās Pušas meitenes un kas seko pēc tam, kad šī mīlestība uzplaukst, pasākuma dalībnieki varēja pārliecināties, klausoties Pušas TN vokālā ansambļa „Vuolyudzeitis” dziesmas.

Lai arī Mārtiņš ir populārs vīrieša vārds Latvijā, tomēr zālē nevienu Mārtiņu sastapt nevarēja. Tāpēc trio „We are the best” skatītājiem piedāvāja deju, ar kuras palīdzību kādu Mārtiņu uz Pušu varētu arī atvilināt, bet Andrupenes sieviešu vokālais ansamblis „Saulespuķe” klausītājiem savās dziesmās pierādīja, ka tas ir iespējams tikai caur mīlestību.

Mārtiņdiena iezīmē rudens beigas un ziemas sākumu. Vakari ir gari un drūmi, daudziem iestājas arī rudens depresija, bet tikai ne pušāniešiem. To pierādīja Pušas TN amatierteātris, kas skatītājus uzjautrināja ar skeču „Leopolds”.

Mārtiņi ir laiks, kad visai ražai jau ir jābūt pagrabos, klētīs un citās uzglabāšanas vietās. Tāpēc skatītājiem tika piedāvāta iespēja iejusties pasakas „Rācenis” tēlos un iestudēt performanci. Skatītājus smiekli un aplausi liecināja, ka pirmizrāde bija izdevusies. Savukārt Pusās TN amatierteātris skečā ”Vilcienā” skatītājiem lika smieties par divu dažādu sieviešu sacenšanos skaistuma lietās, kur pilsētniece sevi izdaiļoja ar kosmētiku un rotaslietām, savukārt lauku sieva ar lauku labumiem – bietēm, burkāniem, kā arī lietām, ko ved no tirgus.

Savukārt pasākuma noslēgumā, pieceļot visus skatītājus kājās un skanot skaļiem un neviltotiem aplausiem, Pušas TN bērni un jaunieši ar deju „Pušas vecmāmiņas” visus mudināja būt jestriem un dzīvespriecīgiem, jo vecums nav šķērslis, lai dejotu un priecātos par dzīvi.

Sirsnīgs paldies Pušas TN dejotājiem, dziedātājiem, aktieriem, kā arī ciemiņiem no Andrupenes TN un Silajāņiem KN, kas radīja svētku sajūtu! Vienotībā ir spēks.

 

Mārīte Šadurska, Pušas TN vadītāja

IMG_9537 IMG_9547 IMG_9560 IMG_9575 IMG_9634 IMG_9649 IMG_9651

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0