Nautrēnu jaunieši apkopojuši večerinkas tradīcijas Latgalē

Publicēts 31.03.2017
Biedrības

Večerinka Latgalē – tā nav tikai balle, sarīkojums, deju vakars vai kāds cits ar dejošanu saistīts pasākums. Večerinka pagājušā gadsimta vidū Latgalē ir savdabīga, maz pētīta nemateriālā kultūras mantojuma sastāvdaļa , kas saistīta ar Latgales tradīcijām, dziedāšanu, mūzikas instrumentu spēli, jaunu un ne tik jaunu ļaužu sadzīvi un attiecībām Latgales ciemos. Večerinkas tradīcijas Nautrēnu pusē tagad apkopojuši Nautrēnu vidusskolas jaunieši, latgaliešu valodas un kultūrvēstures pulciņa dalībnieki. Pateicoties Nautrēnu pagasta biedrības “Rogovkīši” izstrādātajam projektam “Latgalīšu volūdys izmontuošona tradiceju saglobuošonā”, tagad jauniešu vākums apkopots nelielā brošūrā “Večerinka Nautranīšūs”. Projektu finansiāli atbalstīja biedrība “LR”.

Brošūras prezentācija notika 30. martā, Nautrēnu vidusskolas Mazajā zālē, kur garmošku spēlēja Iveta Magiča, savu jaunu dienu večerinku atmiņas stāstīja etnogrāfiskā ansambļa “Rogovka” dalībniece Antoņina Ludborža, kuras mūžs jau ieritējis devītajā gadu desmitā, taču atmiņas – tikpat spilgtas un jaunības saulītes apmirdzētas. Savukārt mazie klausītāji, skolotājas un biedrības valdes locekles Marijas Mazures mudināti, mundri cēla rokas, lai atbildētu uz jautājumiem, kā tad prata atpūsties un priecāties viņu vecvecmāmiņas un vecvectētiņi. Viens no latgaliešu pulciņa dalībniekiem, Kristers Uļbicāns, uzklausot sava vecvectēva atmiņas, atzina, ka tā laika domāšana esot bijusi pavisam citādāka, nekā mūsdienās, taču viņam šķiet, ka toreiz viss esot bijis vienkāršāk. Laikam jau gan – varbūt tad ļaudis prata priecāties arī par vienkāršām lietām, par mazumiņu, kas skarbajos pēckara gados bija dots, par balti noberztām tenisčībiņām, koka klikatiņām un sādžas muzikantu, kas bez atlīdzības varējis spēlēt visu nakti.

Biedrība “Rogovkīši” pastāv tikai trīs gadus, taču pa šo laiku īstenots jau ceturtais projekts. “Trīs gadi, pieci biedri un četri projekti,” – smejas biedrības vadītāja Marija Mazure. 2015. gada janvārī Rēzeknes rajona kopienu partnerībā ELFLA pasākuma “Lauku ekonomikas dažādošana un dzīves kvalitātes veicināšana vietējo attīstības stratēģiju īstenošanas teritorijā” tika atbalstīts biedrības projekts “Esi aktīvs svaigā gaisā”. Tā ietvaros ciema centrā tika uzstādīti četri brīvdabas trenažieri. Tajā pašā gadā, sadarbībā ar Tautas muzikantu biedrību un Rēzeknes pilsētas teātri – studiju “Joriks” tapa projekts “Kultūras saknes”, kuru atbalstīja biedrība “Dienvidlatgales NVO atbalsta centrs” Latgales NVO projektu programmas starpkultūru dialoga/ mazākumtautību iniciatīvu apakšprogrammas ietvaros. Dažādu tautību, dažādu kultūru pārstāvji satikās projekta noslēgumā, tradicionālajā tautas muzikantu festivālā “O, bļaka!”, kas šogad notiks jau sesto gadu. Festivāla idejas autors bija dzejnieks Antons Kūkojs, kura meita Terēze Kūkoja, biedrības “Rogovkīši” aktīva dalībniece, tagad pārņēmusi tēva iniciatīvu. Šogad Tautas muzikantu saiets un danču vakars Rogovkā “Večerinka O, bļaka!” notiks 20. maijā ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu. Ar šī fonda finansējumu aktīvie rogovkieši īsteno vēl vienu interesantu aktivitāti – darbdienu vakaros mācās 20. gadsimta sākuma autentiskās večerinku dejas, un pasākums radījis tik tiešām lielu interesi.

Anna Rancāne

Autores, Marijas Mazures un Elēnas Marijas Daukstes – Salenieces foto

Projekta vadītāja Terēze Kūkoja Iveta Magiča apguvusi senā instrumenta - garmoškas spēli. Par savu vākumu stāsta Ilārija Kanaška, Diāna Zane Razgale un Kristers Uļbicāns Atmiņās dalās Antoņina Ludborža DSC_0025 Treju paaudžu dziedātā dziesma... Latgaliešu valodas pulciņa biedri kopā ar savu skolotāju Veroniku Dunduri. Kristers Ulbicāns blakus pa kreisi Laima Grišule un Veronika Dundure Augšējā rindā no labās puses Arnita Jurdža, Ilārija Kanaška un Diāna Zane Razgale. DSC_0077 DSC_0093 DSC_0095

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0