Nautrēnu vidusskolas 10.klases skolniece iegūst 1.vietu starptautiskā konkursā „Vēsture ap mums”

Publicēts 30.05.2011

Rēzeknes novada Nautrēnu vidusskolas 10. klases skolniece Laura Melne ar pētījumu „Kartes – agrārās reformas atspoguļotājas Zaļmuižā (1784 – 2011)” ieguvusi pirmo vietu starptautiskā skolēnu radošo un pētniecisko darbu konkursā „Vēsture ap mums”. Šajā mācību gadā konkurss notika jau 10 reizi, un tā tēma bija „Attēls stāsta…”. Laura kā attēlu izvēlējās Zaļmuižas pagasta daļas karti, kas tapusi pēc 1784.gada zemes ierīcības mērījumiem, kā arī 1927., 1935., 1953., 1967. un 1989. gada kartes. L.Melnes darba vadītāja bija skolotāja Valentīna Turlaja. Viņa stāsta, ka arī kartes var būt ļoti vērtīgs vēstures izziņas veids, jo balstās uz pirmavotiem un spēj vizualizēt informāciju.

Autorei pieejamās kartes par Zaļmuižas ciemu ļoti labi atspoguļo vairākus Latvijas un Latgales vēsturē nozīmīgus procesus – muižu vēsturi, sādžu iziešanu uz viensētām, agrāro reformu, pirmo kolhozu veidošanos, piemājas saimniecību attīstību un zemnieku saimniecību veidošanos mūsdienās. Konsultācijas darbam ar kartogrāfisko materiālu sniedza Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras vecākā eksperte ģeoinformācijas pakalpojumu attīstības jautājumos Andra Zubko – Melne.

„Vēsture ap mums” ir starptautisks skolēnu radošo un pētniecisko darbu konkurss. Konkursu Latvijā rīko Vēstures skolotāju biedrība sadarbībā ar starptautisko Eustory tīklu (Eustory – History Network of Young Europeans). Konkursa mērķis ir veicināt skolēnu interesi par Latvijas vēsturi, kā arī attīstīt kritisko domāšanu, avotu analīzes prasmes un radošās spējas.

Konkursa dalībnieki ir 5.-12.klašu skolēni. Darbi tiek vērtēti trīs grupās: 5.-7.klase; 8.-9.klase un 10.-12.klase. Šogad pavisam tika iesūtīti 152 darbi, kuru autori ir 189 skolēni no visiem Latvijas novadiem. Vecāko klašu grupā (10.-12.klase) tika piešķirtas divas pirmās vietas, tostarp Nautrēnu vidusskolas skolniecei Laurai Melnei un Aizkraukles novada ģimnāzijas 10. klases skolniece Elīna Dīce.

Sestdien, 21.maijā, ar svinīgu ceremoniju Rīgas Latviešu biedrības namā konkurss noslēdzās. Konkursa patrons, valsts prezidents Valdis Zatlers, sveica uzvarētājus un viņu skolotājus un uzsvēra: “Nav iespējams vadīt valsti, nezinot Latvijas vēsturi. Nav iespējams dzīvot valstī, nezinot tās vēsturi. Vēsture ir milzīga dzīves pieredze, kur katra detaļa ir kāda cilvēka dzīve”.

1.- 3.vietas ieguvēji tika apbalvoti ar naudas balvām un grāmatām ar valsts prezidenta Valda Zatlera parakstu. Apbalvoto darbu autoriem piedāvāja piedalīties jauniešu vasaras akadēmijā Vācijā un Briselē.

Jau tika izsludināta šī konkursa 2011./2012.m.g. tēma „Prom no mājām”, kas ir veltīta latviešu diasporas vēsturei. Esiet aktīvi un piedalieties! Sīkāka informācija par šo konkursu www.vsb.lv

Informāciju sagatavoja
Nautrēnu vidusskolas direktore Anita Žogota

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0