Nautrēnu vidusskolas skolēni iepazīst Balvu novada lauku uzņēmējus

Publicēts 28.11.2016

Cik daudz intereses izrāda 12–15 gadus vecs pusaudzis par vecāku ikdienu laukos? Cik zina par praktiskām lietām? Ko viņiem izsaka vārds “uzņēmējdarbība”? Atbildes uzzinājām no Nautrēnu vidusskolas mazpulka dalībniekiem, kuri 3. novembrī piedalījās informatīvi izglītojošā pasākumā skolēniem.

LLKC Rēzeknes nodaļas lauku attīstības konsultantes Anastasijas Salenieces saruna ar bērniem sākās par to, cik daudz viņi zina par uzņēmējdarbību tuvākajā apkārtnē. Pirms skolēnu brīvdienām bērniem tika uzdots mājasdarbs sagatavot prezentāciju, zīmējumu vai kolāžu par savu vecāku vai vecvecāku saimniecību. Mājīgā atmosfērā skolēni prezentēja savus darbus. Stāstos, prezentācijās, zīmējumos redzējām, dzirdējām par aizraušanos (fotografēšanu), par darbošanos vecāku saimniecībās, par to, cik daudz bērni saprot un zina, ar ko nodarbojas viņu vecāki, kāds ir darbošanās gala rezultāts. Interesanti stāstījumi bija par to, kā ticis izvēlēts saimniecības nosaukums.

Mazpulkā darbojas skolēni no vairākiem pagastiem. Bērnu vecāku pamatnodarbošanās lielākoties ir lauksamniecība. Noskaidrojām, ka tās ir nelielas saimniecības ar vidējo lauksaimniecībā izmantojamās zemes platību 15–25 ha. Vienas meitenes vecākiem graudaugu sējumu platības ir virs 100 ha, papildus viņi nodarbojas ar mazumtirdzniecību. Vēl vienā saimniecībā audzē ap 200 nobarojamiem jaunlopiem, ir 30 slaucamās govis, arī aitas un cūkas. Kopā pasākumā piedalījās 20 mazpulcēni no 6.–9. klasei.

Aktīvi un atsaucīgi ir bērnu vecāki. Mazpulka dalībnieču Agneses un Marikas vecāki audzē zemenes, nodarbojas ar floristiku, klūdziņu pīšanu. Mamma Līga Skabe parādīja, kā tiek sagatavoti zemeņu stādi tālākai audzēšanai, arī uzglabāšanai. Lai labāk izprastu, kā notiek stādu atdalīšana, tika izvēlēti labākie stādi, Līga skolēnus iesaistīja atraktīvā rotaļā.

Omulīgākai noskaņai Jaunatnes centra vadītāja Egita Mičāne, darbiniece Inita Pudze, mazpulka vadītāja Anita Šķestere piedāvāja siltas ārstnieciskās tējas. Pirmās dienas pasākumu skolēni novērtēja kā izdevušos. Tas, kā skolēni prezentēja savus darbus, viņu stāja un runas prasme liecināja, ka dalībai mazpulkos ir pozitīva nozīme. Bērni patstāvīgi gatavo dažādus projektus, iesaistās vasaras nometnēs.

Šī pasākuma mērķis bija tuvināt bērnu un vecāku sadarbību, veidot izpratni par ļoti praktiskām lietām, veidot izpratni par to, kas ir uzņēmējdarbība.

Galvenais secinājums, – ir daudz jāmācās, jāinteresējas, lai varētu turpināt vecāku uzsāktos darbus. Jāsaprot, ka apkārtējo vidi veidojam paši. Nautrēnu mazpulka dalībnieki un vadītāja saka lielu paldies LLKC Rēzeknes nodaļai par rīkoto pasākumu.

Lieliski izdevusies diena, — tā 4. novembra pieredzes braucienu Valsts Lauku tīkla īstenotās aktivitātes “Informatīvie pasākumi jauniešiem un skolēniem” apakšaktivitātes “Lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares popularizēšana vispārizglītojošās skolās” otrās dienas ietvaros vērtēja Nautrēnu vidusskolas mazpulka dalībnieki. Biedrības “Retro moto klubs “Rūsa vējā” apmeklētāju grāmatā bērni rakstīja: lieliski, forši, atraktīvi. Vērtējums labs, bet pirms tam izplānot brauciena maršrutu nebija nemaz tik viegli. Skolēni daudz redzējuši. Katru gadu, braucot ekskursijās, skatītas dažādas vietas. Tie ir lauku bērni, kuru vecākiem vai vecvecākiem gandrīz visiem ir sava saimniecība. Tāpēc brauciena mērķis bija parādīt, cik dažādi var saimniekot laukos. Tika izlemts apmeklēt trīs uzņēmējus Balvu novada Tilžas pagastā.

Sekojot norādēm, veiksmīgi nokļuvām līdz zirgu sētai “Kapulejas”, kur mūs sagaidīja Andrejs un Larisa Klitončiki. Ģimene nodarbojas ar zirgkopību un viesiem piedāvā doties izjādēs ar zirgiem, vizināšanos pajūgā vai ziemā doties izbraucienos kamanās. Saimnieks Andrejs pastāstīja, ka zirgi šajās mājās ir bijuši vienmēr, viņa tēvam un vectēvam. Bija tikai jāpiedomā, jāpielāgojas šodienas prasībām un jāpalielina zirgu skaits. Zirgkopība ir dārga nozare, tajā pašā laikā interesanta. Katram jādara tas, ko vislabāk pārzina, kas ir sirdslieta. Skolēniem īpašs prieks bija par mazo kumeliņu, katrs mēģināja nofotografēties ar kādu no zirgiem, cienāja tos ar āboliem un burkāniem.

Sniegs šajā dienā bija gluži vai pasūtīts, un milzīgs prieks bija braukt ragavās. Ar nepacietību katrs gaidīja savu kārtu, lai tik ātrāk varētu tikt zirga mugurā un lepni jāt. Lai arī ne tik dižs un cēls kā zirgs, arī ponijs saņēma lielu devu uzmanības.

Vasarās zirgu sētā “Kapulejas” tiek rīkotas zirgu pajūgu sacensības, notiek Latgales čempionāts, Latvijas Jātnieku federācijas kausa izcīņas posms pajūgu braukšanā. Saimniecība nopietni pievērsusies bērnu reitterapijas attīstībai, piesaistot Eiropas Savienības līdzekļus.

Viena kilometra pārbraucienā atrodas interesanta vieta – biedrība “Retro moto klubs “Rūsa Vējā””. Biedrības vadītājs Kaspars Romanovs, jauns cilvēks, kurš pēc studijām atgriezies Tilžā, ar domubiedriem iedzīvinājis ideju par retro moto tehnikas entuziastu pulcēšanās vietas izveidi. Īstenojot LEADER projektu, izveidots apmēram 100 retro motociklu parks. Šeit var aktīvi darboties ar retro tehniku, doties izbraucienos. Kaspars stāsta, ka ideju daudz.

Lai gūtu līdzekļus motociklu parka palielināšanai, iegādāta malkas sagatavošanas tehnika. Sagatavoto malku izmanto kā apmaiņas preci pret motociklu. Biedrība piedāvā iespēju rīkot psiholoģiski pedagoģiskas stundas un seminārus. Galvenais, ka “Rūsa Vējā” darbojas atraktīvi, mūsdienīgi, labestīgi. Bez izbraucieniem vēl tiek piedāvātas dažādas atraktīvas darbības. Skolēni ar entuziasmu izpildīja visus uzdevumus, beigās saņemot uzslavu un balvas.

Līdz saimniecībai “Ezerlīči” veda stipri līkumots ceļš. Mājas skaistā, klusā vietā. Zemnieku saimniecības īpašniece Skaidrīte Kaša teic, ka viņi dzīvojot kā Dieva ausī. Ejot lūkot vairāk nekā 1000 izvietotos akmeņus, saimniece izstāsta, ko tad dara “Ezerlīčos”. Pamatā ir biškopība. Papildus puķkopība – lilijas, dienziedes, hostas, peonijas audzē skaistumam un pārdošanai. Akmeņi – tas ir hobijs. Par gandrīz katru no tiem saimniecei ir ko teikt. Sākts ar dzirnakmeņiem. Te var redzēt Laimes akmeni, akmens Napoleonu, NLO, bērna pēdu nospiedumus akmenī, Latvijas kontūru… Vesela ģeogrāfijas un vēstures grāmata sanāktu. Atliek novēlēt, lai saimniekiem spēks, izdoma, izturība, jo ne tik viegli pastāvēt, ja esi vidi, dabu un savu nelielo zemes stūri saudzējošs, zaļi domājošs.

Bērni izteica vēlmi šeit atbraukt vēlreiz vasarā kopā ar vecākiem. Kuram gan nepatīk skaistums?

Pasākums notika Valsts Lauku tīkla īstenotās aktivitātes “Informatīvie pasākumi jauniešiem un skolēniem” apakšaktivitātes “Lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares popularizēšana vispārizglītojošās skolās” ietvaros.

 

Anastasija Saleniece, 
Rēzeknes nodaļas lauku attīstības konsultante 

Foto: Gita Šķestere, Nautrēnu vidusskolas mazpulka dalībniece

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0