Neformālajās apmācībās „Erasmus +“ programmas ietvaros piedalījās Ozolmuižas pagasta Bērnu un jauniešu centra vadītāja

11.12.2014

Jauniešiem

No 19. novembra līdz 28. novembrim Rēzeknes novada Ozolmuižas pagasta Bērnu un jauniešu centra vadītāja Kristīne Rimša un Rēzeknes futbola akadēmijas treneris Rihards Ivanovs piedalījās Dagdas novada jauniešu biedrības „Dagne“ „Erasmus +” programmas projektā „Neformalitātes izmantošana: Sports kā instruments neformālās izglītības veicināšanai”. Tas tika organizēts treniņa veidā, kura mērķis bija apmācīt sporta trenerus un jaunatnes darbiniekus pielietot neformālās izglītības metodes darbā ar jauniešiem, kuri dzīvo lauku apvidos, riska grupas jauniešiem un jauniešiem no nelabvēlīgas vides utml. Treniņa norises vieta bija viesu nams „Obiteļ“, kas atrodas visai nomaļā vietā, kuru ieskauj  mežs. Apmācībās piedalījās 4 valstis - Gruzija, Lietuva, Baltkrievija un Latvija, katru valsti pārstāvēja 7 cilvēki.
Treniņa laikā dalībniekiem bija iespēja iepazīties ar neformālās izglītības teorijām un metodēm, un to praktisko pielietojumu caur sportu, apmainīties ar veiksmīgas prakses piemēriem un dažādām metodēm darbā ar jauniešiem ar mazākām iespējām, lai papildinātu sporta treneru un jaunatnes darbinieku „pūra lādīti“, izstrādāt vai izveidot jaunas metodes, lai izmantot tās dažādos sporta pasākumos kā neformālās izglītības instrumentu darbā ar jauniešiem ar mazākām iespējām. Treniņa dalībnieki iepazinās ar programmu „Erasmus +“ kā resursu, kura mērķis ir realizēt neformālās izglītības programmas caur sportu nacionālā un starptautiskā līmenī.
Treniņu mērķis bija arī attīstīt partnerību un sadarbību starp Latvijas, Lietuvas, Baltkrievijas un Gruzijas sporta treneriem un jaunatnes darbiniekiem, lai realizētu savstarpējus izglītojošus sporta projektus, izmantojot programmu „Erasmus +“.
Treniņa dalībnieki darbojās gan mazākās grupās, gan vienā lielā grupā. Pirmās trīs dienas tika veltītas grupas iepazīstināšanai un saliedēšanai. Katra diena sākās ar kādu noteiktu  aktivitāti, jeb tā saucamo „enerdžaizeri“, lai iekustinātu un sagatavotu grupu darbam. Visiem dalībniekiem bija iespēja izteikt savas domas, izjūtas vai emocijas.
Pēc ikviena uzdevuma, ko veica dalībnieki, bija pārrunas par to, kā kurš jutās uzdevuma laikā, kādas emocijas valdīja, jeb, ar vienu vārdu sakot, notika refleksija. Tā ir cilvēka pašizziņa, kas izpaužas savu personīgo pārdzīvojumu, sajūtu un pārdomu uztvērumos un apcerēšanā. Refleksija ir ne tikai sevis saprašana un zināšanas par sevi, bet arī noskaidrošana, ko citi zina par mani, kā saprot manas personības nozīmes, emocionālās reakcijas utt.  Refleksija ir ļoti svarīga ikdienas darbā ar jauniešiem, jauniešu grupām, lai izveidotu  saliedētu komandu, jo tās laikā tiek atklātas katra personīgās izjūtas un emocijas. Tieši tāda vide tika veidota visu apmācību laiku, lai veicinātu dalībniekus izteikt to, ko katrs jūt vai juta, pildot uzdevumu.
Apmācībās piedalījās 28 dalībnieki, un bieži vien tā bija viena grupa, kurai tika dots  vienkāršs uzdevums, kura izpildīšanai bija nepieciešamas katra individuālās prasmes strādāt grupā, uzticēties, komunicēt, uzklausīt citam citu un ieklausīties. Pateicoties treneru milzīgajai pieredzei un kompetencei, daudzi dalībnieki atvērās un varēja brīvi runāt grupas priekšā par savām izjūtām, nebaidoties, ka citi var nesaprast vai smieties.
Apmācības vidus daļā, treneri stāstīja par grupas attīstības stadijām un dinamiku, kas un kāpēc notiek. Tika stāstīts par jaunatnes iesaistīšanu pasākumu organizēšanā, -- cik lielā mērā mēs uzticam jauniešiem pašiem darboties un pašiem arī pieļaut kļūdas, lai pēc tam no tām mācītos.
Treniņa noslēdzošajā dienā tika stāstīts par „Erasmus +“ programmu, veidoti un apspriesti jauni sadarbības projektu uzmetumi, paustas jaunas idejas un to iespējamās realizācijas iespējas.
Šis treniņš bija lieliska iespēja attīstīt savas personīgās kompetences, kā arī iepazīt jaunus iespējamos starptautiskās sadarbības partnerus un pakāpties par vienu pakāpienu augstāk gan savā izaugsmē, gan arī dodot iespēju turpmāk citiem piedalīties šādā treniņā!
Paldies projekta organizētājiem un realizētājiem: Dagdas novada jauniešu biedrības „Dagne“ valdes priekšsēdētājai Svetlanai Ilatkovskai un šīs biedrības valdes loceklei Ainai Odiņecai par iespēju piedalīties šajā treniņā, kā arī liels paldies treneriem – Marišai Koržai (Baltkrievija), Donatam Petkauskam (Lietuva) par milzīgo ieguldījumu jaunatnes darbinieku attīstībā, personīgajā attīstībā un sevis izzināšanā!
Kristīne Rimša
DSC_0098DSC_0224DSC_0488DSC_0835
erasmus

Click to listen highlighted text!