Neformālās apmācības “Ceļojums sevis izzināšanā”

24.08.2020

Jauniešiem

Lai veicinātu jauniešu attīstību, kā arī stiprinātu viņu pašapziņu caur dažādām sevis pilnveidošanas nodarbībām un aktivitātēm, no 10. līdz 14. augustam Rogovkas Multifunkcionālā jaunatnes iniciatīvu centra vadītāja Dina Sjomkāne organizēja neformālās apmācības “Ceļojums sevis izzināšanā” jauniešiem vecumā no 13 līdz 18 gadiem, kurās piedalījās 12 jaunieši.
Lai spētu atvērties, atbrīvoties no komunikācijas problēmām, rast drosmi izpausties, apgūt skatuves mākslu un aktiera meistarības pamatelementus ar dažādu vingrinājumu un improvizācijas tehnikas palīdzību, kā arī sevi pilnveidot, katru dienu tika organizētas teātra nodarbības. Apmācību pirmā diena arī iesākās ar improvizācijas teātra nodarbībām, kuras vadīja Elīna Zujāne, un turpinājās ar ziepju pagatavošanas nodarbību, kā arī citām interesantām aktivitātēm.
Otrdienu, kā arī visus pārējos apmācību rītus, iesākām ar Tibetiešu vingrošanu Aleksandra Beļacka vadībā. Caur šīm pašmasāžas nodarbībām bija iespēja labāk iepazīt un sajust savu ķermeni, izdarīt tam patīkami, pateikties par to, kas mums ir dots. Šo vingrojumu izpildīšana ļāva ik dienu sākt ar prieku un smaidu, kā arī katru reizi arvien vairāk iemīlēt savu ķermeni. Pēc nodarbībām kopīgi gatavojām brokastis. Tad sekoja jogas nodarbība, kuru pasniedza Inese Dreļa. Šajās nodarbībās ar katru reizi arvien vairāk un vairāk mēs iemācījāmies, ka jāskatās un jākoncentrējas tikai pašam uz sevi, jāatbrīvo ķermenis un prāts, un nav jāuztraucas par to, kas notiek apkārt. Visu nodarbību laikā bija jāspēj noturēt mugura taisnā pozīcijā pēc iespējas ilgāk, pareizi jāelpo un jāieklausās savā ķermenī, nenodarot tam pāri. Dienas turpinājumā pie mums ieradās skaistumkopšanas speciāliste kosmetoloģijā Linda Kušnere, kura mums pastāstīja par pareizu sejas ādas kopšanu, faktoriem, kas ietekmē ādas stāvokli, par līdzekļiem, kurus labāk izvēlēties kopjot ādu. Pēc lekcijas katram bija iespēja pagatavot dažādus ķermeņa skrubīšus un noslēgumā tika veikta dāvanu izloze, kur, pateicoties Lindai, katram bija iespēja tikt pie vērtīgām balvām. Vakara noslēgumā pie mums viesojās Rēzeknē dzīvojošais indietis Sarvmitra, kurš pastāstīja interesantus faktus par dzīvi Indijā, tradīcijām, kādas tur pastāv un mums bija iespēja pagaršot pēc viņa receptes pagatavotu ēdienu.
Apmācību trešā diena iesākās ar Tibetiešu vingrojumiem, turpinājās ar jogas nodarbību, kur mācījāmies vingrojumu “sveiciens saulei”. Vēlāk ciemos ieradās veselīga uztura speciāliste Olga Peļņa, kura pastāstīja par veselīgu un sabalansētu uzturu, svara korekcijas īpatnībām un svara kontroles metodēm, kā arī atbildēja uz jautājumiem, kas jauniešiem radās. Kopīgi pagatavojām ātras un veselīgas uzkodas, kuras jauniešiem ļoti garšoja. Tālāk sekoja teātra nodarbības, kurās mēs katru reizi arvien vairāk sapratām, ka nav jākaunas un jādomā par to, kādās domās par tevi ir citi, ir jāatbrīvojas un jāuzticas grupas biedriem, jāizbauda process un jāgūst no tā prieks. Vakaru noslēdzām ar mākslas nodarbību, kurā katrs jaunietis radīja īpašus, skaistus un unikālus darbus.
Ceturtajā dienā rītu, kā jau ierasts, sākām ar Tibetiešu vingrošanu, gūstot pozitīvas emocijas un uzlādējoties dienai. Pēc tam devāmies ekskursijā uz saimniecību Dekteros, kur aplūkojām daudz dažādus putnus, kā fazānus, pāvus, vistu zosis, sprogainos baložus, dažādu šķirņu pīles un daudz citu skaistu putnu, kā arī uzzinājām par tiem daudz interesanta. Turpat pēc tam turpinājām ar teātra nodarbību, kur caur kopīgām spēlēm un uzdevumiem mēs spējām atbrīvoties un kļūt radoši, ātri pielāgoties un atrisināt nestandarta situācijas, izejot no savas komforta zonas. Pusdienās mielojāmies ar garšīgu uz ugunskura pagatavotu zupu. Atgriežoties jauniešu centra telpās, turpinājām ar jogas nodarbību, kur uzzinājām vairāk par sirds meditāciju, kā arī visi to kopīgi veicām. Kā pēdējā nodarbība šajā dienā bija cepamā polimērmāla veidošanas nodarbība Aleksandras Kolginas vadībā, un izgatavotos skaistos dekorus pēc tam līmējām uz krūzēm. Vakara noslēgumā gatavojām picas un kopā jauki pavadījām laiku.
Arī pēdējā apmācību dienā rītu iesākām ar Tibetiešu vingrošanu veicot pašmasāžu, kur arvien dziļāk pētījām savu ķermeni, kādi vingrojumi rada patīkamas vai nepatīkamas sajūtas, un aizvien vairāk ieklausījāmies savā ķermenī. Savukārt, jogas nodarbībā, meditējot gongu skaņas spēles laikā, izbaudījām dziļu relaksāciju un attīrījām prātu. Aizvien vairāk atvērāmies arī teātra nodarbībā, atbrīvojoties no kompleksiem un vienkārši ļāvāmies būt, izbaudot mirkli.
Šajās apmācībās katrs varēja atklāt kaut ko jaunu par sevi, kļūt atvērtāks, gūt iedvesmu nākotnei, rast kopīgu valodu ar pārējiem, saprast, ka mēs katrs esam svarīgi un vienlīdzīgi, uzzināt lietderīgu informāciju turpmākai dzīvei un mainīt savu uzskatu par dažādām lietām, kā arī atpūsties un atbrīvoties no ikdienas rutīnas.
Caur dažādām aktivitātēm sapratām, ka nevis cilvēka ārējais izskats ir galvenais, bet viņa iekšējā būtība, un jāpieņem ir ikviens, jo katrs šajā dzīvē vēlas būt noderīgs un mīlēts. Bet, protams, jāsāk ir pašam ar sevi, jo tikai pieņemot un mīlot sevi tādu, kāds tu esi, mēs spēsim izprast un iemīlēt citus. Pats galvenais ir ieklausīties sevī un nav jāuztraucas par citu negatīvo viedokli, galvenais pašam būt laimīgam. Šajā dzīvē mēs esam spējīgāki uz daudz vairāk, kā mēs domājam, galvenais ir ticēt sev un doties pretī sapnim, un tikai mēs paši varam piešķirt nozīmi tam, ko darām. Esiet laimīgi!
Neformālās apmācības tika finansētas un rīkotas pateicoties Rēzeknes novada pašvaldības Izglītības pārvaldei un Nautrēnu pagasta pārvaldes atbalstam.
Rogovkas MJIC jaunietes Sofija un Ramona