Noslēdzies projekts “VI Tautas muzikantu saiets un danču vakars Rogovka “Večerinka O, bļaka!””

14.06.2017

Kultūra

Biedrība “Rogovkīši” šogad no februāra līdz maijam projekta “VI Tautas muzikantu saiets un danču vakars Rogovka “Večerinka O, bļaka!”” ietvaros organizēja praktiskās meistardarbnīcas, kurās apguva 20. gadsimta vidum večerinkām raksturīgās dejas. Projekts noslēdzās šā gada 20. maijā ar jautru večerinku “O, bļaka!” Rēzeknes novada Nautrēnu pagasta kultūras namā Rogovkā.
Sešās meistardarbnīcās ikviens interesents varēja iemācīties visdažādāko seno deju soļus: padespaņ, vengerka, krakovjaks, korobka, fokstrots, vengerka, kadriļa. Nodarbības vadīja Inguna Ludborža, muzikālo pavadījumu nodrošināja Anna Višķere. Vienu nodarbību filmēt bija ieradusies Latgales reģionālā televīzija un tāpēc danču soli varēja skatīt arī visā Latvijā raidījuma “Runā Latgale” ietvaros. Paldies visiem meistardarbnīcu dalībniekiem par atsaucību un raito dejas soli!
Savukārt večerinku "O, bļaka!" biedrība "Rogovkīši" rīkoja jau trešo gadu pēc kārtas. Pasākumā muzicēja 25 tautas muzikanti no Rogovkas, tuvākas un tālākas apkārtnes gan individuāli, gan kapelās, gan muzikālās apvienības, kas radās pat uz vietas pasākuma laikā. Muzicēšanas prieku vairoja arī pasākuma apmeklētāji, kas aktīvi dziedāja un dejoja, kamēr vien muzikanti večerinkā spēlēja un dziedāja.
Kā jau ierasts, vakaru atklāja Rogovkas muzikālā apvienība “O,bļaka”, kas sniedza publikai improvizētus priekšnesumus, pieminot arī rogovkieti Pēteri Jurciņu, kuram šogad apritētu 85. gadskārta. Dažas dziesmas no sava jaunā albuma “Breineiguo nosta” nodziedāja arī dziesminieks Vinsents Kūkojs.
Prieks, ka šogad vietējiem Rogovkas tautas muzikantiem Pēterim Belinskim un Ivaram Rjabovskim, kas jau večerinkās "O,bļaka!" uzstājušies agrāk, pievienojās un lustīgi muzicēja bijušo māsu Mazuru trio (Silvija Dranka, Janīna Bērziņa, Līvija Pučeite), Iveta Magiča, Linda Krišāne un Eva Keitija Magiča. Muzicēt bija ieradies arī viens no Rogovkas apkārtnes leģendārākajiem tautas muzikantiem Jānis Belinskis, kura muzicēšana piecēla kājās dejošanai gandrīz visu skatītāju pilno zāli.
Kā vienmēr, plašu publikas atbalstu guva arī tālākas un tuvākas apkārtnes muzikanti, kuri jau agrāk uzstājušies Rogovkā: Anna Viškere (Ilzeskalns), Irēna Znūteņa (Rēzekne), Antons Butkāns (Rēzekne), Antons Savickis (Kaunata), Salnavas kapela “Salnavas danču muzikanti”, Balvu puses tautas muzikanti Eventijs Zelčs, Andris Kazinovskis, Voldemārs Džigurs, Verners Dūre, Vitālijs Plešs. Tāpat publikai kājas izlocīt lika arī Dricānu tautas kultūras nama kapela, kas Rogovkā uzstājās pirmo reizi, dziedot un spēlējot tauri, cītaru un akordeonu.
Večerinkas izskaņā uz skatuves kāpa jubilārs Pēteris Belinskis, kuram šogad apritēja 70. gadskārta, bet viņa prasmīgā un skanīgā akordeona spēle pievienoja arī citus muzikantus un dziedātājus.
Večerinkas gaitā tika rādītas un mācītas arī pasākuma dalībniekiem večerinkai raksturīgās dejas: padespaņ, vengerka, korobka, krakovjaks.
Tautas muzikanti novērtēja publikas atsaucību un dejotprieku, tāpēc bija gatavi spēlēt un dziedāt daudzas stundas no vietas. Gan večerinkas muzikanti, gan dejotāji un klausītāji, uz rīta pusi šķiroties, vienojās, ka nākamgad maijā jātiekas atkal.
Biedrība “Rogovkīši” pateicas par atbalstu Valsts Kultūrkapitāla fondam, kā arī citiem pasākuma finansiālajiem atbalstītājiem: Rēzeknes novada Nautrēnu pagasta pārvaldei, SIA „ Sprūževa M” un personīgi Pāvelam Melnim, Valdim un Lindai Belinskiem, zemnieku saimniecībai “Sils” un Miervaldim Ludboržam, zemnieku saimniecībai “Mežeņi” un Aivaram Bozovičam, SIA “Balex metal”, kas deva iespēju radīt večerinkas noskaņu arī mūsdienās.
Tāpat biedrība „Rogovkīši” sirsnīgi pateicas tiem, kas ar savu darbu un līdzdarbošanos palīdzēja pasākumam noritēt jaukā un lustīgā atmosfērā: Ingai Vigulei, Maijai Gailumei, Valērijam Belinskim, Marijai Mazurei, Ainai Usnei un Mārai Lelei, Solvitai Daukstei- Saliniecei un Andrim Saliniekam.

Projekta vadītāja Terēze Kūkoja
Arvīda Gļaudas foto