Noticis pirmais projekta “Trans-form” pieredzes apmaiņas brauciens

TRANS-FORM

LATLIT_logo_LAT_full_CMYKPrāga, Berlīne un Eindhovena ir Eiropas pilsētas, uz kurām mācību vizītēs dosies teritoriju plānošanas un būvvalžu speciālisti, un citi, kuru darbs pašvaldībā saistīts ar teritoriju attīstības plānošanu. Braucienu mērķis ir pieredzēt degradēto teritoriju veiksmīgos atdzimšanas stāstus un tikties ar vietējo iestāžu darbiniekiem, kas tos īsteno, tā gūstot vērtīgu pieredzi un iepazīstoties ar praktiskiem revitalizācijas piemēriem, kas kalpo par iedvesmu vietējo pašvaldību attīstības veicināšanai. Braucieni tiek organizēti Interreg V- A Latvijas – Lietuvas programmas 2014.- 2020. gadam projekta LLI- 386 „Trans-form” ietvaros. Pirmais brauciens uz Čehiju jau noticis, tajā piedalījās arī Rēzeknes novada pašvaldības Attīstības plānošanas nodaļas projektu vadītāja Brigita Arbidāne.
Prāga izvēlēta kā postsociālisma valsts galvaspilsēta, kura, izmantojot ES struktūrfondu atbalstu, stiprinājusi zināšanas un pieredzi degradēto teritoriju sakārtošanā. Mācību vizītes dalībnieki tika iepazīstināti ar Prāgas pašvaldības pieredzi teritorijas plānošanas jomā, Prāgas plānošanas un attīstības institūta darba organizāciju un pilsētas degradēto teritoriju revitalizēšanas gaitu. Prāgas plānošanas un attīstības institūta darbība, kuru nodrošina vairāk nekā 200 darbinieku, ietver zinātniski pamatotu teritorijas izpēti, alternatīvo attīstības scenāriju izstrādi un novērtēšanu caur matemātiski-statistiskajiem modeļiem, balstoties uz kuriem tiek izvēlēts atbilstošākais teritorijas turpmākās attīstības scenārijs – finansiāli mazāk ietilpīgais un videi draudzīgākais. Institūta darbinieki nopietni strādā pie sabiedrības iesaistes un informēšanas par pilsētas attīstības plāniem, un tā telpas ir atvērtas apmeklētājiem no otrdienas līdz svētdienai laikā no plkst. 9:00 līdz 21:00, lai iedzīvotāji varētu to apmeklēt sev izdevīgā laikā. Telpās ik dienu var pieteikt grupu ekskursijas par tēmu – pilsētas attīstība, kur apmeklētāji tiek iepazīstināti ar pilsētas attīstības plānošanas būtību, nepieciešamību un nākotnes plāniem. Interesenti var iepazīt plānošanas būtību izmantojot interaktīvos stendus, vizuālās un virtuālās plānošanas simulācijas spēles, kas saprotamas visu vecuma grupu un izglītības līmeņu apmeklētājiem. Institūts lepojas ar pasaules līmeņa teritorijas plānošanas grāmatu krājumu, kas pieejams interesentiem lasītavā. Institūts plāno arī Prāgas metro attīstību un sabiedriskā transporta tīklus, orientējoties uz blīvu apbūvi pilsētas centrā. Prāgā iedzīvotāji labprāt pērk dzīvokļus, nevis privātmājas, izmanto vairāk sabiedrisko transportu, nevis privātos auto, tādējādi mazinot savus izdevumus, satiksmes negadījumu skaitu, ceļā pavadīto laiku nokļūšanai darbā vai skolā un kopējo vides piesārņojumu. Institūta darbinieki strādā ciešā sadarbībā ar investoriem, kuri būvē dzīvojamo un biroja ēku rajonus (katrs aptuveni 20 ha). Tiek nodrošināta sabiedrības informēšana par investoru plāniem vēl pirms publiskās apspriešanas procedūras, līdz ar to sekmējot investīciju projekta veiksmīgu īstenošanu un izvairoties no pēkšņiem, bieži vien nepamatotiem iedzīvotāju protestiem, kas rodas galvenokārt formālas un nepilnīgas informētības dēļ. Tādējādi vietējie iedzīvotāji panāk maksimāli sev labvēlīgas, ekoloģiski tīras un drošas dzīves vides veidošanu, ko nodrošina investors sadarbībā ar pašvaldību un institūtu. Prāgā ir populāri publiskās-privātās partnerības projekti, kad investors uzbūvē, piemēram, skolu un nodod to pašvaldības rīcībā.
Brauciena dalībniekus patīkami pārsteidza vietējo nevalstisko organizāciju aktivitātes, kuras degradēto ēku kvartālā ir izveidojušas gaumīgu vietējās kopienas sabiedrisko pasākumu norises vietu iekšpagalmā ar pludmales volejbola laukumu, skatu torni, āra slidotavu, bērnu rotaļu laukumu, brīvdabas kino un vasaras kafejnīcu. Iekšpagalmu rotā vienradža skulptūra, kas veidota no sarūsējušu metāla stiepļu pinuma. Cita vietējo aktīvistu biedrība attīrījusi aizaugušu upes krastmalu un labiekārtojusi to kā sabiedrisko zaļo zonu, atstājot un pārveidojot daļu no industriālā graustu mantojuma, izveidojot no tiem galdus, soliņus, bērnu rotaļu laukumus. Redzētais pierādīja, ka vides sakārtotību var īstenot, ieguldot gan ievērojamus, gan salīdzinoši niecīgus finanšu līdzekļus. Nākamo projekta “Trans-form” braucienu laikā tiks apmeklēta Berlīne Vācijā, kas ir interesanta ar degradēto vietu pārveidošanu par zaļajām zonām, un Eindhovena Nīderlandē, kas ir līdere inovatīvu ideju realizēšanā šāda veida vietās, tajās radot jaunas teritorijas mākslai, birojiem, rezidencēm.
Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējuma apmērs projektam: 442 296,58 EUR.
Sintija Batare, projekta koordinatore Rēzeknes novada pašvaldībā
Par šīs publikācijas saturu pilnībā atbild Rēzeknes novada pašvaldība, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju. Programmas tīmekļa vietne: www.latlit.eu Oficiālā ES tīmekļa vietne: www.europa.eu Bērnu rotaļu laukums no otreizizmantotiem elementiemBiedrības revitalizētā teritorija Būvniecības un rekonstrukciju darbi notiek pilnā sparā Grausta elementi izmantoti labiekārtojot zaļo zonu pie upesIepazīšanās ar pilsētas teritorijas plānojumiem Iepazīšānās ar institūta darbības aspektiem Institūta demonstrāciju telpa Institūtā pieejams labākā teritorijas plānošanas literatūra Institūts iepazīstina ar savu darbību Interaktīvā pilsētas plānošanas spēle Investors iepazīstina ar dzīvojamā rajona projektu Kafejnīca bijušajā rūpnīcas ēkā Nesen uzbūvēta ofisu ēka Ofisu ēka ar interesantu eksterjeru Pilsētas rajona attīstības vīzijas makets Rūpnīca, kas pārtapusi ofisu ēkā Soliņi no vecas būves elementiem