Krāšņi nosvinēta Rēzeknes novada diena Ančupānu ielejā

23.07.2018

Kultūra

21. jūlijā Rēzeknes novada Ančupānu ielejā (kartodromā) krāšņi un svinīgi tika aizsākta novada dienu svinēšana, kas 22. jūlijā turpinājās Lūznavas muižā ar izsmalcināto Mākslas pikniku. Simtiem mājražotāju, pagastu pārstāvju, ārvalstu viesu jau astoto reizi pulcējās novada dienas pasākumā Ančupānos. Pēc kārtībsargātāju iestāžu ziņām, novada dienu Ančupānos apmeklēja ap astoņiem tūkstošiem apmeklētāju.
Svētku aktivitātes tradicionāli sākās ar strītbola turnīru, tad sacentās novada stiprākie vīri. Sacenšoties dažādās disciplīnās par Novada stiprāko lauku vīru tika atzīts Oļegs Zakutajevs no Silmalas, sudrabs- Matīsam Kūkojam no Ilzeskalna, trešais rezultāts Arturam Vaivodam no Kaunatas. Tāpat spēkiem mērojās Nagļu spēkavīrs Andris Grišāns, rikavietis Māris Bebrišs, Juris Pimanovs no Sakstagala, Aldis Teirumnieks no Audriņiem un Viktors Baleišis no Nagļiem.
Jaunieši četrās distancēs demonstrēja veiklību “Orientēšanās labirintā”, kur piedalījās ap 200 dalībnieku. Pirmajā distancē labākais rezultāts Karīnai Ruņģei un Arvim Laizānam, otrajā un trešajā - Elvita Kotānei un Danielam Juknam, bet ceturtajā- Karīnai Ruņģei un Danielam Juknam.
Kā parasti, milzīgu popularitāti izpelnījās mazuļu rāpošanas sacensības. Kā sacīja sportisko aktivitāšu organizators sporta kluba “Magnen” pārstāvis Edgars Kļaviņš, Rēzeknes novada mazuļu rāpošanas sacensības ik gadu pulcē lielu skaitu topošo sportistu, šogad sasniedzot rekordlielu skaitu.
Apmeklētāju interesi raisīja jaunā disciplīna- sievu/draudzeņu nešana kalnā, kur veiklākie izrādījās Gaitis Bobrovs no Gaigalavas, kurš nesa kalnā savu draudzeni Eviju Kozlovsku no Strūžāniem, otrais rezultāts ozolainiešiem Kristapam Kizikam ar draudzeni Viktoriju Mališevu, bet bronza un pelnīta skatītāju atzinība Ozolaines iedzīvotājiem Valdim Juknam, kurš uznesa kalnā savu sievu Solvitu.
Novada dienas apmeklētāji varēja iegādāties mājražotāju darinājumus. Tautas daiļamata izstrādājumus un gan saldus, gan sāļus gardumus piedāvāja gandrīz 100 tuvāki un tālāki tirgotāji. Lielu vērību izpelnījās garšu svētki “Latgolas Cymuss”, kur dažādu tautu gardumus piedāvāja Rēzeknes novada pagasti un viesi no Baltkrievijas.
Koncertā “Sovā saimē, sovā nūvodā” tika sumināts Rēzeknes novada ģimenes. Nominācijā Aktīvākā ģimene Rēzeknes novada pašvaldības izpilddirektors Jānis Troška balvu pasniedza Sutinu ģimenei no Kaunatas, Izpalīdzīgāko ģimeni no Gaigalavas- Ozolu ģimeni, sveica Rēzeknes novada pašvaldības priekšsēdētāja vietniece Elvīra Pizāne, bet nominācijā “Dzimtas mantojums” balvu saņēma Kovalenoku dzimta no Silmalas, kuru sveica Rēzeknes novada pašvaldības priekšsēdētājs Monvīds Švarcs.
“Šī pasākuma vadmotīvs ir trīs lietas. Dzimta, darbs un dziesma ir šajā vietā kopā un dzimtām ir vislielākā vērtība mūsu pasākumā. Arī dzimtas ir cikliskuma un mūžības zīmē. Tiek dibinātas jaunas ģimenes, lai audzinātu bērnus, un jau mūža rudenī priecātos par saviem bērniem un mazbērniem. Ar joku vai nē, mēs novada esam saviem darbiniekiem izteikuši tādu norādījumu, ka tikai personīgas kāzas var būt par iemeslu, lai nepiedalītos novada svētkos. Un ticiet vai nē, 2015. gadā viens no mūsu darbiniekiem Kristaps apņēma Mārīti, arī šodien īpašs sveiciens mūsu darbiniekam Jānim, kurš apņem Marutu, un ir uzsākuši šo mūžīgo dzimtas ceļu. Es jums visiem novēlu, lai šīs trīs vērtības, kas saistās ar dzimtu, darbu un dziesmu kā lielāko kultūras nesēju ir vienkopus, lai mēs ikdienā spējam to kopt, pulcēties uz šādiem , un viens otram dodot milzīgo kopības spēku,” svētku dalībniekiem sacīja Monvīds Švarcs.
Novada domes priekšsēdētājs arī uzteica pagastu un mājražotāju veidotās dekorācijas no ziediem un dabas materiāliem, kuras ievēroja ikviens pasākuma apmeklētājs: ”Es domāju, katrs redzēja interesanto noformējumu, kurā attēloti divi Jumji un apļa zīme. Jumis ir mūsu novada simbols, kas attēlots arī mūsu ģerbonī. Šī zīme simbolizē gan ražību, gan labklājību. Aplis ir zīme ar ļoti lielu misticismu, kas liecina par labklājību, cikliskumu un mūžību. Šādas latvju zīmes dziesmu svētku laikā tika izvietotas pa visu Rīgu gan puķu dobēs, gan rakstos uz noformējumiem, gan deju rakstos. Ne velti šīs zīmes sauc par latvju spēka zīmēm. Tur ir iekodētas lietas, par kurām mēs ikdienā stāvam un par kuru vērtībām mēs rūpējamies. Šīs ir spēka zīmes, un tiešām pēc šīm spēka zīmēm iet mūsu visa latviešu tauta. Jau pieminētajos latviešu dziesmu svētkos noslēguma koncertā skanēja dziesmas ar ļoti lielu, klasisku skanējumu. Arī šajā dziesmā katrā ir iekodēts vēstījums, kas nododams ikkatram no mums, un tieši dziesma bija tā, ar kuru arī nebrīves gados tika izkliegts, ne jau tiešos vārdos pateikts, bet ar dziesmu pateiktas mūsu alkas pēc brīvības, tieši dziesma bija tā, ar kuru mēs neatkarību izcīnījām.”
Pasākums turpinājās ar svētku koncertu, kurā skatītājus līdz pat rīta gaismai priecēja “Tautumeitas”, “Bermudu Divstūris”, “Dakota”, Juris Kaukulis un “Jauno Jāņu orķestris”, “Latgalīšu reps”, “The Beatles Tribute”, “Covers Crew”.
Diāna Selecka
Foto- Raimonds Kaļva
Koncerts "Sovā saimē, sovā nūvodā"