Stoļerovas pagasts

6162.3 ha

Pagasta kopējā platība

146.9 ha

ūdeņi

2105.0 ha

meži

3110.7 ha

l/s izmantojamā zeme

564

Iedzīvotāju skaits (uz 01.01.2021)

Stoļerovas pagasts atrodas Rēzeknes novada dienvidaustrumu daļā un robežojas ar Ludzas novadu. Pagasta centrs — Stoļerova no tuvākajām pilsētām, Rēzeknes un Ludzas, atrodas vienādā attālumā — 18 km. Pagasts robežojas ziemeļos — ar Rēzeknes novada Griškānu pagastu un Ludzas novada Cirmas pagastu, austrumos — ar Ludzas novada Pureņu, Ņukšu un Pildas pagastiem, dienvidos ar Rēzeknes novada Kaunatas pagastu, rietumos — ar Rēzeknes novada Čornajas pagastu.

Stoļerovas pagasta dienvidu daļa ir pauguraina, kalni mijas ar ieplakām, kurās izveidojušies lielāki un mazāki ezeri, kas bagātu mežu masīvos ir ieskauti brīnišķīgām dabas ainavām. Pagasta ziemeļu daļā reljefs ir līdzenāks, lielāko teritorijas daļu aizņem lauksaimniecībā izmantojamās zemes.

Stoļerovas pagastā ir desmit ezeri: Dziļūts, Šostu, Rikapoles, Ancovas, daļa Viecinu ezera, Stoļerovas, Poludņu, Zverincu, Služevas un Melnais ezers. Pagasta teritoriju šķērso Rēzeknes upe, uz kuras 1996. gadā tika atjaunota Spruktu HES. Cauri Stoļerovas pagastam ziemeļu — dienvidu virzienā stiepjas 2. šķiras valsts autoceļš Rēzekne — Stoļerova — Kaunata.

Interesantiem faktiem bagāta ir Stoļerovas pagasta vēsture. Te kādreiz dzīvojuši prasmīgi amatnieki, namdari, kurus krieviski sauc “stoļari”, no tā arī cēlies pagasta nosaukums. Jau cariskās Krievijas laikā Vitebskas guberņas Rēzeknes apriņķa baronam Rozenam piederošajā Rozenmuižā atradās vietējā pašvaldība — Rozenmuižas pagasts. Pēc Latvijas valsts izveidošanas, no 1920. gada, pagasts tika pārdēvēts par Rēznas pagastu. 1939. gadā pagasta teritorija aizņēma 24 583,4 ha, pagastā dzīvoja 10 930 iedzīvotāji. Teritorijā tolaik darbojās desmit skolas, trīs ūdensdzirnavas, lauksaimniecības biedrība, vairākas sabiedriskās organizācijas.

Stoļerovas pagasta identitāte

Stoļerovas Sv. Trīsvienības katoļu baznīcu dēveja par koka arhitektūras šedevru.
Baznīcu uzskatīja par krāšņāko Latgales dievnamu.
Baznīcas torņus rotā krusts, kura galos ir ūdensrozes.

Tāpēc Stoļerovas logo ir izvēlēta ūdensroze un izmantoti elementi no Rēzeknes novada logotipa.

Click to listen highlighted text!