Pagātne kopīgai nākotnei

01.06.2017

Izglītība

2017. gada 9.-10. maijā Nautrēnu vidusskolas 11. klases skolēni piedalījās starptautiskajā seminārā „Pagātne kopējai nākotnei” Polijā, kas notika Eiropas Komisijas programmas “Europefor Citizens” apakšprojekta „Eiropas atmiņa” ietvaros. Projekta pamatmērķis – rosināt jaunatnes interesi izzināt pagātnes notikumus un meklēt kopējas vērtības nākotnes sabiedrības veidošanā. Projekta rezultāts - triju dalībvalstu interesantāko fotostāstu izstāde, kas ceļos uz Latviju (Rēzekni), Poliju (Sejniem), Lietuvu (Ķēdaiņiem) kopā ar fotostāstu veidotājiem, tiekoties semināros, diskusijās un citās aktivitātēs.
Projekts saistīts ar Otro pasaules karu, tā izraisītajiem procesiem un ietekmi uz cilvēku likteņiem: izsūtījumu, bēgļu gaitām, iesaistīšanos/neiesaistīšanos okupācijas varu darbībā, partizāņu cīņās, kolektivizāciju u.c., tāpēc 2016. gada laikā tika apzināti Otrā pasaules kara stāsti fotogrāfijās dzimtajā Nautrēnu novadā. Tie bija atmiņu stāsti ar fotogrāfijām, audioierakstiem, kurus izmantoja, veidojot gan izstādi, gan dokumentālo filmu.
Sandra Timša, Aija Urtāne, Laima Magiča, Santa Gricāne intervēja novada vecākās paaudzes cilvēkus, kuri dalījās atmiņās par Otrā pasaules kara notikumu ietekmi uz viņu dzimtas likteņiem. Kuras atmiņas par šo notikumu šķir, kuras vieno sabiedrību? Kādas ir vīzijas par kopīgu nākotni? Šie jautājumi tika skarti seminārā Polijas pilsētā Sjennā un Krasnogrudā, kas bija īpaši emocionāls, jo semināra dalībnieki varēja jau iepazīties ar sava pētījuma rezultātu- izveidoto izstādi, arī ar pašu poļu skolēnu veidotajām animācijas filmām un dokumentālo filmu.
Jaunieši iepazina Sejnu pilsētu, kas dibināta 17.gs. un kura bija Otrā pasaules kara notikumu krustpunktā, jo vispirms ieņēma PSRS karaspēks, tomēr, pamatojoties uz Molotova-Rībentropa paktu, pilsētu atdeva Vācijas varas iestādēm; apmeklēja teātra izrādi Baltajā sinagogā, pēc tam devās uz Krasnogrudas muižu, kura ir Česlava Miloša, lietuviešu cilmes poļu un amerikāņu dzejnieka un esejista, 1980. gada Nobela prēmijas laureāta literatūrā, personības un daiļrades izziņas centrs. Pēc ekspozīcijas iepazīšanas jaunieši mākslinieciskajā darbnīcā apgleznoja t-kreklus.
Projekta aktivitātes turpināsies 1.-2. jūnijā Rēzeknē un 15.-16. jūnijā Ķēdaiņos. Izstāde ir uzsākusi savu ceļojumu, to iepazina arī Nautrēnu vidusskolas skolēni. Jaunieši padziļināja savas zināšanas par traģiskajiem notikumiem, ko izraisīja Otrais pasaules karš, tāpat pētījuma rezultātā uzzināja par savas dzimtas likteņgaitām.
Veronika Dundure,
projekta vadītāja Nautrēnu vidusskolā
20170509_154512 20170510_151815

Click to listen highlighted text!