„Paldies Tev, Džimba!” – saka Nagļu PII bērni un vecāki

11.02.2013

Izglītība

No 2012.gada 12.oktobra līdz 2013.gada 18.janvārim Rēzeknes novada Nagļu pirmsskolas izglītības iestādē notika centra „Dardedze” rīkotā lekcija, kurā bērni, viņu vecāki un pedagogi tika iepazīstināti ar Džimbas drošības programmu. Programmas ietvaros bērni vecumā no četriem līdz septiņiem gadiem apmeklēja deviņas nodarbības. Programmu pirmsskolas izglītības iestādē īstenoja apmācīta Džimbas nodarbību vadītāja Oļesja Apīne.

Vai bērni zina, kā rīkoties situācijā, ja kāds svešinieks aicina doties līdzi? Vai bērni māk atšķirt labos pieskārienus no sliktajiem un slepenajiem? Vai bērni prot pateikt: „Nedari man tā, man tas nepatīk!”, ja kāds viņus aizskar un vēlas nodarīt pāri? Tie ir tikai daži jautājumi uz kuriem ne vienmēr vecāki un pedagogi zina, kā bērniem saudzīgā veidā atbildēt. Tāpēc atbildes uz šiem jautājumiem sniedza Džimba, speciāli radīts tēls, kas palīdzēja atpazīt situācijas, kurās varētu draudēt briesmas.

Izrunājot, attēlos un videofilmiņās parādot dažādas situācijas, Džimba mudināja bērnus aizdomāties par to, ka reizēm pateikts vārds sāp daudz vairāk nekā brūce, un, ka dažreiz vajag ļoti maz, lai kāds justos labi. Aicināja aizdomāties par dažādām situācijām, piemēram, ko darīt, ja kādu bērnu neviens neaicina rotaļā vai negrib draudzēties, ko bērni dara, ja kāds cits bērns raud vai izskatās bēdīgs.

Lai celtu katra bērna pašapziņu un apzinātos, cik dažādi, bet vienlaicīgi unikāli viņi ir, katram bērnam lūdza pastāstīt, kas ir tas, kas viņam vislabāk padodas un ar ko viņš var lepoties.

Metodes, ar kurām bērni darbojās Džimbas drošības programmā, bija interaktīvas, pārbaudītas un darbojās efektīvi. Sarežģītas un mulsinošas lietas tika pasniegtas caur mūziku, rotaļām, filmiņām, lomu spēlēm vienkārši un dabiski. Bērni mācījās ar prieku, kļuva gudrāki, pārliecinošāki un drošāki.

Džimbas drošības programmas nodarbības sniedza zināšanas ne tikai pašiem bērniem, bet arī viņu vecākiem, kā arī pedagogiem, kas ikdienā strādā ar bērniem. Pedagogiem tika atstāti metodiskie materiāli, kurus izmantot tālākajā darbā, mācot bērniem drošību ikdienā. Tāpat programmas ietvaros bērnu vecākiem tika piedāvāti dažādi materiāli, kurus viņi var izmantot mājās sarunās ar bērnu.

Pēdējā 9.nodarbībā katram bērnam tika izsniegta apliecība par piedalīšanos Džimbas drošības programmā, kas palīdzēs bērnam drošāk justies attiecībās ar lieliem un maziem, pazīstamiem un nepazīstamiem cilvēkiem.

Gan savā, gan vecāku un iestādes darbinieku vārdā gribu pateikt paldies nodarbību vadītājai Oļesjai Apīnei par interesantajām un pamācošajām nodarbībām.

Tāpat paldies mūsu Nagļu pagasta pārvaldei par palīdzību transporta sarūpēšanā un sarūpēto Džimbas programmas noslēguma nodarbības garšīgo torti! Paldies pagasta pārvaldes vadītājam Viktoram Vasiļevskim!

Paldies, Tev, Džimba, par sadarbību, atsaucību un jaunu zināšanu sniegšanu!

Lilija Čeire,
Nagļu PII pirmsskolas izglītības skolotāja