Pasaules asinsdonoru diena — šogad Lūznavas muižā

Publicēts 14.06.2016

Pasaules asinsdonoru diena šogad norisinājās Rēzeknes novada Lūznavas muižā, 11. jūnijā. Kaut arī laika apstākļi nelutināja, lija lietus un apmeklētājiem bija jāpacieš arī dažas neērtības muižas apkārtnē notiekošās rekonstrukcijas darbu dēļ, tomēr jau no sestdienas rīta Lūznavas muižā pulcējās ļaudis, gan izpildīt cēlo pienākumu — ziedot asinis, gan arī piedalīties dažādās radošajās darbnīcās, paklausīties mūziķu priekšnesumus un aplūkot Latgales jūgendstila pērli – Lūznavas muižu.

Pasākumu atklāja Nacionālo Bruņoto spēku Zemessardzes orķestris, 12.00 tika uzsākta arī asins ziedošana Lūznavas muižas telpās, kas ilga līdz 15.00. Laikam jau sliktā laika dēļ, donoru atsaucība nebija sevišķi liela, tika saziedotas 29 asins devas, tomēr arī šī asins, iespējams, kādam būs ļoti nepieciešama un pat glābs dzīvību.

Pati pirmā donore todien bija Lūznavas muižas projektu vadītāja Inga Drele, kurai ir reta asinsgrupa, tāpēc asinis nodod ik pa laikam. Arī Nautrēnu pagasta iedzīvotājam Guntim Rudzītim donora stāžs jau ir liels, asinis nodotas jau reizes pussimts. Savukārt, lūznavieši brāļi Māris un Jānis Noviki asinis ziedoja pirmoreiz. “Ir gandarījuma sajūta, ka varu palīdzēt kādam slimniekam, bet varbūt pašam kādreiz var ievajadzēties,” — saka Māris. Viņš atzīst, ka Lūznavas muiža, kuras atjaunošanas darbos arī pats ir piedalījies, ir atdzīvinājusi lūznaviešu ikdienu, jo muižā regulāri notiek dažādi pasākumi, koncerti, izstādes, arī donoru dienā Lūznavas muižas apkārtnē varēja klausīties populāro latgaliešu grupu “Dabasu Durovys”, jauniešu grupu “Piparmētra” no Ilūkstes, muižas Sarkanajā zālē pie jaunā flīģeļa koncertēja pianists Raitis Kveska.

Tāpat viesi piedalījās meistarklasēs, kuras vadīja podnieks Evalds Vasilevskis, Latvijas Tautas sporta asociācijas nūjošanas instruktore Svetlana Mikanova. Rēzeknes mākslas un dizaina vidusskolas audzēkņi un māksliniece Agra Ritiņa vadīja gleznošanas meistarklasi, bet Griškānu pagasta iedzīvotāja Valentīna Svarinska ļāva ielūkoties zāļu pasaulē- kopīgi degustējot ne tikai zāļu tējas, bet sienot zāļu paklājus. Apmeklētāji varēja arī izmēģināt roku loka šaušanā.

Pēcpusdienā viesiem bija iespēja piedalīties zupas baudīšanā, tāpat visu dienu notika ekskursijas pa muižu un muižas parku.

Eila un Artis ceļu uz Lūznavu bija mērojuši no Gulbenes. Izlasījuši informāciju sociālajā tīklā Facebook.com, tāpēc nolēmuši lietaino sestdienu izkrāsot ar Lūznavas muižas apmeklējumu, kā arī ziedoja asinis — Eila otro, Artis pirmoreiz. Jaunieši priecājās par brīnišķīgi atjaunoto muižas ēku, izstādēm, kā arī ekskursiju pa parku.

Kā informēja Valsts Asinsdonoru centra preses sekretāre Zane Mousavi, pateicoties atbalstītājiem “Pupu Maiss”, lielisko sēžammaisu izlozē laimēja donore Indra Gailīte no Rēzeknes.

Pasākums Lūznavas muižā bija veltīts Pasaules asins donoru dienai, ko visā pasaulē atzīmē 14. jūnijā. Šajā dienā visā pasaulē vēlas pateikties asins donoriem par cilvēku dzīvības glābšanu, uzsvērt dzīvības nozīmīgumu un aicināt cilvēkus pievienoties donoru kustībai.

Pasaules asinsdonoru dienu atzīmē kopš 2004. gada ar mērķi uzlabot asins komponentu drošību pasaules valstīs, veicinot būtisku brīvprātīgu, bezatlīdzības donoru skaita pieaugumu, kas asinis ziedo regulāri. Pasaules veselības organizācija ir aprēķinājusi, ka tikai 62 pasaules valstis savu asins krājumu spēj nodrošināt ar brīvprātīgu, bezatlīdzības asins donoru palīdzību.

Pasaules asinsdonoru diena ik gadu tiek atzīmēta 14. jūnijā, austriešu ārsta Karla Landšteinera (Karl Landsteiner) dzimšanas dienā. Tieši Karls Landšteiners 1901. gadā atklāja pirmās trīs cilvēka asins grupas – A, B un O. Landšteiners tiek uzskatīts arī par nozīmīgāko zinātnieku asins pārliešanas jomā, jo viņš piedalījies rēzus faktora un tā nesaderību atklāšanā un izstrādājis asins saderības sistēmu. Par saviem atklājumiem Karls Landšteiners 1930. gadā saņēma Nobela prēmiju.

Lai Valsts asinsdonoru centrs nodrošinātu stabilu asins krājumu, katru dienu asinis jānodod vismaz 150 cilvēkiem. Latvijā donoru kustībai pievērsušies aptuveni 1,7 % iedzīvotāju, kas asinis ziedo neregulāri, tādēļ dažkārt dienā savāktās asins devas nesasniedz pat pusi no vajadzīgā nodrošinājuma, kas savukārt, pieaugot slimnīcu pieprasījumam, var likt ierobežot atsevišķu asins grupu izsniegšanu slimnīcām.

Kā uzsvēra Zane Mousavi, Valsts asinsdonoru centrs šogad donorus aicina būt īpaši atsaucīgiem pirms garajām Jāņu brīvdienām un padomāt par tiem cilvēkiem, kuriem ziedotās asins devas būs nepieciešamas: pie vēdera dobuma operācijas vajadzīgas četru donoru ziedotās asins devas, autoavārijā cietušajiem vismaz 20 donoru ziedotās asins devas, pie plaša apdeguma – 65 donoru asins devas, un asins vēža gadījumā visā ārstēšanās procesā vismaz 250 asins devas.

Pašlaik Valsts asinsdonoru centrs īpaši gaida O rēzus negatīvās un B rēzus negatīvās asinsgrupas donorus.

Atgādinām, ka, lai ziedotu asinis, jābūt veselam un līdzi jāņem pase vai ID karte un bankas konta numurs.

Asins ziedošanai var pieteikties arī internetā, mājaslapā www.donors.lv aizpildot donora anketu. Tāpat mājaslapā atrodami tuvākie izbraukumi, asins ziedošanas vietas visā Latvijā un biežāk uzdotie jautājumi saistībā ar asins ziedošanu.

Anna Rancāne

Autores foto

Fotogalerija

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0