Pievēršot uzmanību detaļām — kā Parlaments pārbauda tiesību aktu īstenošanu

21.03.2016

Projekti
Eiropas Parlaments ir viena no likumdevējām iestādēm, un tādēļ tas pilnībā iesaistās vispārīgu noteikumu un politikas noteikšanā visdažādākajās jomās — sākot ar pārtikas drošību un datu aizsardzību un beidzot ar cīņu pret terorismu. Tomēr svarīgi ir arī tas, kā noteikumi tiek īstenoti praksē, jo tehniskās prasības var būtiski ietekmēt eiropiešu dzīvi. Tāpēc deputāti arvien vairāk uzmanības pievērš deleģētajiem un īstenošanas aktiem, kuros nosaka pieņemto tiesību aktu praktisko īstenošanu. Kas ir deleģētie un īstenošanas akti?
Tiesību aktos parasti paredz principus vai vispārējus politikas virzienus, bet sīkākas detaļas nosaka ar pakārtotiem dokumentiem. Kopš Lisabonas līguma stāšanās spēkā 2009. gadā tos dēvē par īstenošanas un deleģētajiem aktiem.
Īstenošanas akti
Īstenošanas aktos nosaka to, kā tiesību akti īstenojami. Parasti tos sagatavo Komisija, pirms tam apspriežoties ar komitejām, kurās ir ES dalībvalstu pārstāvji. Eiropas Parlamenta deputāti var izteikt iebildumus pret īstenošanas aktiem. Kaut Komisijai šādā gadījumā jāņem vērā Parlamenta viedoklis, tas tomēr nav juridiski saistošs.
Deleģētie akti
Deleģētos aktus izmanto, lai mainītu vai papildinātu spēkā esošos tiesību aktus. Tas ir veids, kā Parlaments un Padome pilnvaro Eiropas Komisiju pārskatīt tiesību aktu nebūtiskus elementus, piemēram, pievienojot pielikumu. Tomēr Parlaments un Padome nevar deleģēt savas likumdošanas pilnvaras Komisijai nolūkā mainīt tiesību aktu būtiskus elementus. Ja Parlaments un Padome nepiekrīt Komisijas priekšlikumam, tie var izmantot savas veto tiesības.
Neseni piemēri par Parlamenta veikto uzraudzību
Janvārī deputāti ar savām veto tiesībām bloķēja deleģētu aktu attiecībā uz cukura saturu bērnu pārtikā, jo viņi bažījās, ka atļautais līmenis ir pārāk augsts. Februārī deputāti nolēma tomēr neizmantot veto tiesības un nebloķēt deleģēto aktu, kurā bija ierosināts uz laiku paaugstināt slāpekļa oksīda izmešu apjomu dīzeļdzinēju automašīnām, jo Komisija apsolīja tiesību aktā iekļaut robežvērtību pārskatīšanas klauzulu. Tāpat februārī deputāti iebilda pret īstenošanas aktiem trīs veidu ģenētiski modificētu sojas pupu šķirņu apstiprināšanai, jo viņi bija satraukti par ziņām, ka šajās pupās varētu uzkrāties iespējami kancerogēns herbicīds.
Click to listen highlighted text!