Pirmajā atlasē “Skaļās lasīšanas sacensības” godalgotās vietas iegūst Rēzeknes novada skolēni

Publicēts 28.03.2018

27. martā Rēzeknes kultūras namā pulcējās Rēzeknes pilsētas un Rēzeknes un Viļānu novadu 5.–6. klašu skolēni, kuri atlasē savās skolās vai bibliotēkās bija izvēlēti dalībai “Nacionālās skaļās lasīšanas sacensības” reģionālajā atlasē. Šo valsts mēroga lasīšanas aktivitāti pirmo gadu Latvijā rīko Latvijas Nacionālās bibliotēkas    Bērnu literatūras centrs.
Savu skaļo lasītprasmi (ar to saprotam ne jau balss skaļumu, bet grāmatas lasīšanu balsī) rādīja 10 dalībnieki – pirmie Latvijā vietējie lasīšanas čempioni no: Vērēmu pamatskolas – Sāra Volkova (5. klase, lasīja fragmentu no A. Lindgrēnes grāmatas “Grāmata par Pepiju Garzeķi”) un Annija Igaune (5. klase, A. Lindgrēne “Ronja – laupītāja meita”); Viļānu vidusskolas – Kristiāns Zaķēns (5. b klase, Ruta Skrebel “Palaidnību karaļa Jāņa B. dienasgrāmata”); Maltas vidusskolas – Sintija Diāna Potapova (6. klase, Valdis Rūmnieks “Ozolu grāmata”) un Emīls Černiševs (5. klase, Ērina Hantere “Klanu kaķi”); Rēzeknes sākumskolas – Rodrigo Jugans (6. klase, Mika Harekens “Nozagts oranžs divritenis”); Rēzeknes 5. vidusskolas Jānis Rancāns (5. klase, Astrīda Lindgrēna “Emīla jaunie nedarbi”); viskuplāk bija pārstāvēta Rēzeknes internātpamatskola-attīstības centrs: Agrita Bērziņa (6. klase, Māris Rungulis “Pastaiga mirušo pilsētā”), Viesturs Puriškevičs (5. klase, Enida Blaitone “Gulētejamie stāsti”), Māris Tadeuševs (6. klase, Marija Parra “Vafeļu sirdis”).
Reģionālajā finālā bērnu sniegumu vērtēja žūrija: lasītprasmi profesionāli novērtēt protošie speciālisti – Rēzeknes Centrālās bibliotēkas: vadītāja Marija Sproģe, viņas vietniece Ruta Suseja, vecākā bibliogrāfe Dzidra Germova, kā arī Rēzeknes novada bibliotēku informācijas speciāliste Valentīna Viša un reģionālā laikraksta “Vietējā Latgales Avīze” žurnāliste Skaidrīte Svikša. Žūrijai detalizēta anketu aizpildīšana nebija viegla, jo tajā bija jāvērtē gan izteiksme, gan balss niansētība, fragmenta izvēles pamatotība un daudzas citas lietas, taču saskaitīto punktu kopskaits rezultātā izgaismoja šādu ainu: kronis ar aktivitātes logo tika uzlikts galvā Sintijai Diānai Potapovai no Maltas vidusskolas, 2. vieta Annijai Igaunei no Vērēmu pamatskolas, bet 3. vietā – Kristiāns Zaķēns no Viļānu vidusskolas. 1. vietas ieguvējai bija 13 punktu pārsvars, 2. un 3. vietai savā starpā – vien daži punkti, tā ka uzvarētāja noskaidrošanā diskusiju nebija!
Sintija pēc pasākuma atzina, ka bija uztraukusies, taču dziļi sirdī sapņojusi par 1. vietu. Viņa esot aktīva lasītāja, bet skolā patīkot gan latviešu valoda, gan matemātika! Pirmajā atlases kārtā lasījusi citas grāmatas fragmentu, bet šo izvēlēties palīdzējusi bibliotekāre Antoņina Krūza, un sagatavošanā īpašs paldies skolotājai Nellijai Krasnobajai. Nobeigumā meitene atzina, ka par finālu Rīgā vēl nedomā, esot vēl divi mēneši laika: “Man šķiet, ka es varētu vēl labāk!” To arī novēlam, bet tikai nepārcenties, jo patiešām – tikai dabisks, drosmīgs vēstījums un spēja ieinteresēt klausītājus ir šīs sacensības mērķis.
Tāpat tika pasniegta organizatoru specbalva (divas biļetes uz kino) – to saņēma Jānis Rancāns, balvu no Rēzeknes Centrālās bibliotēkas – Māris Tadeuševs, pasākuma kuratores specbalvu – Agrita Bērziņa, bet visi dalībnieki saņēma pateicības rakstus un mazas piemiņas balvas un godam var saukties par PIRMAJIEM lasīšanas čempioniem savās skolās! Tāpat pateicības aizceļoja pie šo aktivitāti atbalstījušajām skolām un bibliotēkām.
Paldies par priekšnesumiem pasākumu ievadā – Austrumlatgales radošo pakalpojumu centra ”Zeimuļs” mūsdienu deju grupai ”Shadow queens” (skolotāja Anna Zmeikina) un 5. vidusskolas Rūtas Dortānes teātra pulciņa dalībniekiem par Ojāra Vācieša dzejas lasījumu lomās. Taču paldies pelnījuši: gan konkursa organizatori, gan visi atsaucīgie un drosmīgie skolēni, gan skolotāji un bibliotekāri par ieguldīto darbu, gan reģionālā koordinatore un mazā fināla vadītāja Zenta Ruskule, gan žūrija, kuras darbs patiešām ir sarežģīts, jo grūti vērtēt bērnus, kuri ir īpaši gatavojušies un paliek atmiņā katrs ar kaut ko savu! Tāpat paldies atbalstītājiem, īpaši daudzskaitlīgi un pārdomāti (pat ar piespraudēm pilsētas simbola veidā) tie bija Viļānu vidusskolai! No lasītā, redzētā, dzirdētā ieguvēji, bez šaubām, ir visi!
Finālā Rīgā 12. maijā tiksies 30 labākie reģionos izvēlētie lasītāji. Katrs konkursants lasīs fragmentu no izvēlētās grāmatas un vēl vienu – no citas, iepriekš nezināmas grāmatas, kas viņam tiks iedota fināla norises rītā. Starp lasīšanas sesijām uzstāsies populārs mākslinieks vai mūziķu grupa. Valsts Lasīšanas čempions saņems oficiālu trofeju (kausu) skolai, kas nākamajā gadā ceļos tālāk. Viņš saņems arī individuālu balvu un dāvanu kartes, ko varēs izmantot, lai iegādātos grāmatas. Valsts lasīšanas čempions uz gadu tiks iecelts par Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu direktoru – iedvesmotāju, informē organizatori.

Skaidrīte Svikša, žūrijas locekle
Annas Romanovskas foto

Capture_skala_lasCapture_skala_las4Capture_skala_las1Capture_skala_las2Capture_skala_las5 Capture_skala_las6

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0