Programmas “Skolas Soma” īstenošana Rikavas sākumskolā

Publicēts 10.01.2019

“Latvijas skolas soma” ir lielākā valsts simtgades dāvana Latvijas izglītības iestāžu skolēniem. Sākot ar 2018. gada septembri ikvienam Latvijas skolēnam, neatkarīgi no materiālā un sociālā stāvokļa, ir iespēja izzināt un klātienē pieredzēt Latvijas kultūras un dabas vērtības, iepazīt dažādos laikos Latvijā radītās inovācijas un uzņēmējdarbības veiksmes stāstus, tādējādi spēcinot piederības sajūtu un valstisko identitāti.

Arī Rikavas sākumskolas skolēni 2018./2019.m.g. 1. mācību semestri ir pavadījuši iepazīstot Latvijas vēsturi, zinātnes inovācijas un kultūras vērtības. Piem., 12. oktobrī 5. un 6. klašu skolēni devās uz Rīgu, kur piedalījās muzejpedagoģiskajā nodarbībā “Mana Latvija” un apmeklēja izstādi “Latvijas gadsimts” Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā. Nodarbība, kas notika Latvijas simtgades priekšvakarā, stiprināja skolēnu patriotisma jūtas un lepnumu par savu valsti- Latviju. Izstādē “Latvijas gadsimts” vienkopus bija skatāmas vēstures liecības no visiem Latvijas novadiem- Latgales, Vidzemes, Kurzemes, Zemgales, un skolēni kārtējo reizi varēja pārliecināties, ka Latvijai ir daudz ar ko lepoties, bet pati galvenā tās vērtība ir cilvēki.

Pēc Latvijas Nacionālā vēstures muzeja skolēni devās uz Laimas šokolādes muzeju, kur izsekoja kakao pupiņas ceļam no kakao koka līdz pat to pārtapšanai saldumos un nonākšanai mūsu veikalu plauktos. Konfektes, kuras tiek ražotas a/s “Laima” ir viena no lietām, ar kurām tiek cienāti viesi un tūristi no citām valstīm. “Laimas” konfektes bija un ir Latvijas kulinārā mantojuma neatņemama sastāvdaļa, par ko skolēni arī pārliecinājās mācību nodarbībā Laimas šokolādes muzejā. Nodarbības laikā skolēni ne tikai redzēja video par to, kā konfektes tiek ražotas rūpnīcā, bet arī uzzināja, ka rūpnīcas pirmsākumi meklējami tālajā 1870. gadā, un dzirdēja stāstu, kā ir radusies konfektes “Serenāde” recepte. Nodarbības galvenais ieguvums ir ne tikai iegūtā jaunā informācija par šokolādi un tās tapšanu, bet arī iespēja redzēt, kā notiek ražošanas process, aktīvi līdzdarboties un izmantot modernās tehnoloģijas (izveidot savu šokolādes tāfelītes uzrakstu, veidot šokolādes foto; izgatavot savas unikālās konfektes, iesaiņojot tās īpašā kastītē). Šīs lietas tika minētas skolēnu atsauksmēs pēc pasākuma, un, protams, netika aizmirsta šokolādes strūklaka, kas izpelnījās nedalītu skolēnu uzmanību un interesi.

Tā kā iniciatīvas “Skolas soma” galvenie priekšnoteikumi ir- vienlīdzīga visu skolēnu iesaiste, līdzsvars starp tradicionālo un laikmetīgo, kā arī visu norišu saikni ar mācību procesu; tāpēc 7. novembrī 1.-6.klašu skolēni devās uz Daugavpili, kur viņiem bija organizētas izglītojošas nodarbības Marka Rotko mākslas centrā, Latgales ZOO un Zinātkāres centrā ZINOO.

Latvija var lepoties ar daudziem pasaulslaveniem cilvēkiem, tai skaitā, arī ar gleznotāju Marku Rotko, kurš ir dzimis Daugavpilī. Tādēļ skolēniem tika organizēta izglītojoša nodarbība daudzfunkcionālajā laikmetīgās mākslas un kultūras centrā Daugavpils cietoksnī. Šis centrs ir vienīgā vieta Austrumeiropā, kur tiek piedāvāta iespēja iepazīties ar Marka Rotko oriģināldarbiem,

Atsauksmes no skolēniem pēc nodarbības:

- Man patika stāsti par Rotko. Bija interesanti uzzināt, ka viena no gleznām maksā vairāk nekā 80 miljoni dolāru. Tāpēc muzejā bija signalizācija ar lāzeriem.

- Man patika skatīties uz īstām gleznām un meklēt šajās abstraktajās gleznās visādus priekšmetus.

- Es uzzināju, ka īstās gleznas ir jātur vēsumā, lai tās nesabojājas.

- Man likās interesanti, ka Rotko gleznas uz vecuma palika arvien tumšākas un drūmākas. Tas laikam tādēļ, ka viņš daudz pīpēja.

Latgales Zoodārzs Daugavpilī ir lieliska iespēja vienuviet redzēt dažādus eksotiskos dzīvniekus, pērtiķus, žņaudzējčūskas, krokodilus, bruņurupučus, iguānas, skorpionus u.c. tropu mežu un Latvijas ainavu iemītniekus. Pēc izglītojošās nodarbības skolēni kā visinteresantākos dzīvniekus minēja surikātus, pērtiķus, ķirzakas, mazās žņaudzējčūskas. Latgales Zoo apmeklējums ir svarīgs arī tādēļ, ka zoodārza darbinieki veic pētniecisko darbu ekoloģijas, zookultūru un ekoloģiskās pedagoģijas jomā, pēta dzīvnieku dzīvi un cenšas saglabāt apdraudētas Latvijas dzīvnieku sugas. Tādejādi skolēniem bija iespēja ne tikai apskatīt dzīvniekus, bet arī uzklausīt zoo darbnieku stāstījumu un apzināties, cik svarīgi ir rūpēties par apdraudēto dzīvnieku saglabāšanu.

Zinātkāres centrā ZINOO skolēniem bija iespēja “ieslēgt” savu zinātkāri un izmēģināt dažādas izglītojošas spēles, kas rosināja skolēnu interesi par tehnoloģijām un lika uz daudzām lietām paraudzīties no cita skatpunkta. Skolēni ar aizrautību atceras, kā viņi ir sēdēja uz naglu krēsla un uz krēsla, kas pagatavots no caurulēm, tāpat skolēnus ieinteresēja ūdens, kas tecēja uz augšu.

Turklāt skolēniem bija arī iespēja aktīvi darboties izglītojošajā nodarbībā “Zemestrīces”. Skolēniem bija no dažādiem materiāliem jābūvē māja, lai praktiskā veidā pārliecinātos, cik lielu postījumu var izdarīt tāda dabas katastrofa kā zemestrīce. Nodarbības Zinātkāres centrā tā ir iespēja atraisīt katrā skolēnā esošo interesi par apkārtējo pasauli. Tas ir aizraujošs izzināšanas process, sākums attīstībai ilgtermiņā.

Iniciatīva “Skolas soma” jau pirmajā tās darbības pusgadā ir kļuvusi par nozīmīgu mācību procesa sastāvdaļu, un skolēni jau tagad gaida programmas aktivitātes nākošajā mācību semestrī.

 

Ilze Kuhaļska, Gaigalavas pamatskolas struktūrvienības Rikavas sākumskola vadītāja

IMG-20181013-WA0000 IMG-20181107-WA0060

 

 

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0