Projekta “Globālās skolas” starptautiskā konference Itālijā

07.12.2015

Global Schools

Mūsdienu pasaulē tagad ir daudz izaicinājumu - bēgļu, migrācijas, globalizācijas jautājumi. Vai tas skar ikkatru no mums? Vai mēs dzīvojam nošķirti no globālās pasaules, vai tā ir daļa no mums? Kā globālā izglītība var mūs izglītot, informēt par notiekošajiem procesiem pasaulē?  Uz šiem jautājumiem centās atbildēt konferences dalībnieki no vairāk kā 15 valstīm, kas no 1. līdz 4. decembrim pulcējās Trento (Itālija). Konferencē piedalījās arī Rēzeknes novada pašvaldības Izglītības, kultūras un sporta komitejas vadītāja, projekta “Globālās skolas” vadības grupas pārstāve Anita Ludborža, projekta koordinatore Inta Ozolniece un Rēzeknes novada ārējo sakaru organizatore Inta Rimšāne.
Trento autonomās provinces izglītības ministre Sara Ferrari konferencē uzsvēra, ka  uz katru eiro, ko valdība izlieto aizsardzībai, tikpat daudz ir jāizlieto arī kultūrai un izglītībai, jo mūsu uzdevums par globāliem jautājumiem izglītot jauno paaudzi, kas pēc 20 - 30 gadiem nāks mūsu vietā.
Izglītības komitejas pārstāve no Somijas prezentēja savas valsts pozitīvo pieredzi globālās izglītības(GI) jomā. GI iekļaušanas pirmsākumi Somijā bija jau 1968.gadā. Tas, ko Somijai ir izdevies sasniegt savā valstī, ir pa spēkam ikvienam, uzsvēra Lisa Jāskelainena (Jääskeläinen) no Somijas Nacionālās izglītības padomes.
Asociētā profesore Vanesa de Oliveira Andreotti no Kanādas iepazīstināja ar jaunākajiem mācību materiāliem GI jomā.
Konferencē uzstājās vadošie profesori un pedagogi globālās izglītības jomā no Itālijas, Portugāles, Īrijas un Apvienotās Karalistes.
Ar iegūto pieredzi konferencē dalās Rēzeknes novada pašvaldības projekta vadības komitejas pārstāve Anita Ludborža: "Konferences laikā guvu padziļinātu redzējumu par globālās izglītības vietu pasaulē, par to, kā GI jau darbojas pasaulē saistībā ar ārpolitikas un kultūras jautājumiem. Diskusijās izskanēja daudz jautājumu par izglītības lomu maiņu, bēgļu jautājumu. GI pētījumi pierāda, ka mūsu pirmsskolas un sākumskolas izglītība ir uz pareizā ceļa. Īpaši patika patika Somijas pārstāves prezentācija par izglītības sistēmas piemērošanu skolēnu kvalitatīvas, konkurētspējīgas izglītības iegūšanai.
Inta Rimšāne piebilda, ka projekts dos iespēju Rēzeknes novada pašvaldībai, skolotājiem un izglītības darbiniekiem, Izglītības un Zinātnes ministrijai, nevalstiskajām organizācijām sākt runāt par nepieciešamību integrēt izpratni par pasauli arī pirmsskolas un sākumskolas mācību programmās. "Pasaule ir izmainījusies un par šīm izmaiņām ir jāmāk runāt arī ar maziem bērniem, tāpēc nākamā gada martā Rēzeknes novada skolotājiem tiks organizēti kursi/semināri par šo tēmu. Globālā izglītība – ir par pasauli ap mums, par mums pasaulē un pasauli mūsos."
Projekts "Global schools" Rēzeknes novada pašvaldībā darbosies no 2015 -2018. gadam. Projektā iesaistījušās 24 izglītības iestādes no Rēzeknes novada pašvaldības. Trīs gadu garumā skolotājiem būs iespēja apgūt GI tēmas, gan paplašināt savu redzesloku par GI, gan pielietot praktiski iegūtās zināšanas.
16. decembrī projekta ietvaros notiks apaļā galda diskusija, kurā piedalīties aicināti projektā iesaistīto skolu pārstāvji, projekta “Globālās skolas” eksperti, Rēzeknes novada un Gulbenes novada pašvaldību pārstāvji.
Apaļā galda diskusijā projekta eksperti atvērs tēmu par globālo izglītību, sniedzot pārskatu par planētas iedzīvotāju un resursu sadalījumu. Diskusijā runāsim par globāliem procesiem, kas ietekmē arī mūs. Kāpēc mūsdienu mainīgajā pasaulē ir svarīgi runāt par globālās izglītības tēmām, kāda ir Latvijas vieta šajā procesā, kādas tēmas ir aktuālas Rēzeknes novadā. Ar savu pieredzi dalīsies Gulbenes novada pašvaldības pārstāvji par GI savā novadā, veidojot pozitīvu sinerģiju starp Gulbenes un Rēzeknes novadiem.
Informācija par Trento konferenci un konferences dalībnieku prezentācijas pieejamas šeit:
 www.trentinocooperazionesolidarieta.it
www.tcic.eu
Inta Ozolniece,
projekta koordinatore
thumb_IMG_2920_1024thumb_IMG_2925_1024 thumb_IMG_2922_1024thumb_IMG_2898_1024DSC01200 (800 x 600)
globalek logo
Šis projekts tiek finansēts ar Eiropas Komisijas atbalstu. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ievietotās informācijas jebkuru iespējamo pielietojumu.