Projekta ietvaros sakopts Lūznavas muižas parks un popularizēta ideja par tīru un zaļu vidi

29.09.2010

Green Investment

Tuvojas noslēgumam Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas finansētais projekts „Green Investment”, ko mūsu novadā realizē Rēzeknes novada pašvaldība. Viena no pēdējām projekta aktivitātēm bija Lūznavas parka sakopšanas talka, kas notika 27. septembrī un kurā piedalījās Lūznavas pagasta iedzīvotāji un Dricānu vidusskolas skolēni. Kopā aptuveni 50 cilvēki. Talkas laikā viņi sakopa parka apkārtni un pabeidza daudzgadīgo augu puķu dobju ierīkošanu pie Lūznavas muižas ēkas.
Līdzīga parka sakopšanas talka notika arī šī gada maijā. Taču tās nav vienīgās šī projekta aktivitātes. Tā kā viens no projekta mērķiem ir apkārtējās dzīves vides uzlabošana, projekta ietvaros Lūznavas parkā uzstādīti 16 koka soli un astoņas atkritumu urnas. Š. g. martā norisinājās informatīvs pasākums – konkurss, kurā Rogovkas un Silmalas jaunieši prezentēja savas idejas tīrākas un zaļākas vides uzturēšanai Rēzeknes novadā. Interesantāko ideju autori Marta Zvejsalniece un Oskars Ločmelis no Nautrēnu vidusskolas piedalījās forumā „Zaļas kopienas un zaļas investīcijas” un starptautiskā jauniešu vasaras nometnē Lietuvā, kas bija veltīta vides tēmai.
Marta Zvejsalniece informēja, ka nometnes laikā lektores Meldra Langenfelde un Linas Stanaitis 16 nometnes dalībniekiem no Latvijas un Lietuvas deva ieskatu ekoloģijas jautājumos un motivēja ne tikai domāt zaļi, bet arī rīkoties. Jauniešiem patika nometnes vadītāju izvēlētā taktika – mazāk teorijas, vairāk praktisko nodarbību, jo visvairāk atmiņā paliek tas, ko pats esi darījis. Dalībnieki pētīja savus ekoloģiskos pēdu nospiedumus, diskutēja par vides aizsardzības un resursu taupīšanas jautājumiem, kā arī mācījās strādāt komandā. Marta teica: „Kas to būtu domājis, ka darbs grupā ir tik sarežģīta lieta. Es piedalos gan deju kolektīvā, gan teātra pulciņā, visu laiku komunicējos ar klasesbiedriem un ģimenes locekļiem. Taču Meldra un Linas pierādīja, ka mums visiem ir daudz jāmācās, lai komandas darbam vides jomā būtu rezultāts. Ir nepieciešama rūpīga pienākumu sadale, plānošana, skaidrošana, termiņu ievērošana u.c. svarīgas lietas, par kurām es nemaz nebiju domājusi iepriekš.”
Projekta koordinatore Rēzeknes novadā Inta Rimšāne atzīst, ka projekts liks daudziem jauniešiem Dricānos, Lūznavā, Rogovkā un Silmalā padomāt, ka dabai ir arī kaut kas jādod, ne tikai jāņem no tās. Iespējams, ka kāds no šiem jauniešiem kādreiz pievērsīsies elektromobiļu ražošanai, saules, vēja un viļņu enerģijas pētījumiem vai nanotehnoloģijām. Tomēr pirmais solis uz sarežģītu ekoloģisku tehnoloģiju apgūšanu sākas ar sava pagasta, skolas un pagalma sakopšanu”.
Oficiālais projekta nosaukums ir „Tīrāku un zaļāku kopienu veidošana Latvijas – Lietuvas austrumu pierobežas reģionos”. Projekta ieviešanu koordinē nevalstiskā organizācija Eiroreģions „Ezeru zeme” Latvijas birojs. Rēzeknes novada pašvaldība ir viens no deviņiem partneriem.
Projekta ilgums ir 10 mēneši (2010.gada janvāris – 2010.gada oktobris). Kopējais Rēzeknes novadam piešķirtais finansējums aktivitāšu realizēšanai ir Ls 11374 , no kuriem Rēzeknes novada pašvaldības līdzfinansējums ir Ls 1706.