Rēzeknes Augstskolā un Daugavpils Universitātē notiks Zinātnieku nakts

Publicēts 17.09.2014

Latgales augstākās izglītības iestādes – Rēzeknes Augstskola un Daugavpils Universitāte aicina apmeklēt aizraujošu un eksperimentiem piepildītu pasākumu – Zinātnieku nakti. Šogad gan Rēzeknē, gan Daugavpilī varēs iepazīt maģisko kristālu pasauli.

Daugavpils Universitātē

No 22. līdz 26. septembrim visi interesenti tiek aicināti aizraujošā un zināšanas bagātinošā ceļojumā – 9. Daugavpils Zinātnes festivālā, kura laikā ikviens festivāla apmeklētājs, iesaistoties dažādās aktivitātēs, saprotamā veidā iepazīs un izvēlēsies savu zinātni.

Daugavpils Universitātes Zinātņu prorektore Inese Kokina: „Zinātnes festivāls ļauj iepazīt zinātnes pasauli, pavērot, kā tā tiek izmantota mūsu ikdienas dzīvē, uzzināt jaunus un pārsteidzošus faktus par labi zināmām un ierastām lietām un procesiem. Festivāla mērķis ir vienkāršā un uzskatāmā veidā izglītot sabiedrību par aktuālām zinātnes tēmām, rosināt jauniešus pievērsties zinātniskiem pētījumiem. Tā laikā ir paredzēti pasākumi dažādām mērķauditorijām – skolēniem, skolotājiem, studentiem, uzņēmējiem, pašvaldību darbiniekiem u.c.”

9. Daugavpils Zinātnes festivāls piedāvās dažādas izstādes, interaktīvās aktivitātes un lekcijas, kas notiks arī jaunuzceltajā Daugavpils Universitātes Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju mācību korpusā.

Īpašie festivāla viesi:

  • Francijas institūts Latvijā, kas sagatavojis izstādi “Zeme mūsu rokās”, kas līdz 24. septembrim tā vēstīs par dzīvi saskaņā ar apkārtesošo vidi, par patēriņu un ražošanu rītdienai, kā arī atbildīgu resursu pārvaldīšanu.
  • L`OREAL Baltic, UNESCO Latvijas Nacionālā komisija (LNK) un Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA) aicina sabiedrību, īpaši jauniešus, iepazīt zinātni kā nozari, kurā iespējami augsti dzīves sasniegumi un veiksmīga karjera, aizrautība un nemitīga attīstība.

Nedēļas laikā Daugavpils Universitātes korpusi Parādes ielā 1 un Parādes ielā 1 A kļūs par zinātnes un jaunatklāsmes centru, kurā varēs modelēt kristālus, iepazīt zinātnisko laboratoriju ikdienas darba ritējumu, darboties meistarklasēs, piedalīties lekcijās, spēlēs un konkursos, apgūstot daudz jaunu un interesantu zināšanu.

Zinātnes festivālu 26. septembrī no plkst. 17:00 līdz 22:00 noslēgs Zinātnieku nakts. Tās tēma šogad ir „Kristāli”.

9. Daugavpils Zinātnes festivāla PROGRAMMA

Zinātnieku nakts PROGRAMMA


Rēzeknes Augstskolā

Rēzeknes Augstskola (RA) ir daudzu jauniešu izaugsmes vieta, kur piepildās sapņi, īstenojas idejas un tiek nodibināti mūsdienās tik ļoti nepieciešamie sadarbības kontakti. Augstskolu dēvē par pilsētas izglītības centru, jo tieši RA notiek ne tikai studiju process, bet zinātniski un radoši pasākumi. Viens no tādiem pasākumiem ir „Zinātnieku nakts”. 26. septembrī Rēzeknē šis pasākums noritēs jau 7. reizi. Aizraujoši stāsti, praktiskie darbi, eksperimenti ir tik ierasti Zinātnieku naktij, ka arī šogad bez tiem neiztiks. RA plašajās telpās gaidīts ikviens interesents, būs atvērtas laboratorijas, varēs veikt eksperimentus un darboties kompetentu mācībspēku vadībā.

RA humanitārās jomas interesenti 26. septembrī tiks gaidīti jau no plkst. 15.00, jo 2. stāva stikla telpā (Atbrīvošanas alejā 115) „Franča Trasuna zīmē” noritēs sarunas ar rakstnieci Ingu Ābeli par romānu „Klūgu mūks”, vēsturnieku Vladislavu Malahovski par F. Trasuna politiskajām runām, grāmatu izdevēju Jāni Elksni par jaunākajiem izdevumiem.

Zinātnieku nakts 2013 Rēzeknes Augstskolā (foto: Māris Justs)„Zinātnieku nakts” pasākums sāksies plkst. 18.00 uzreiz vairākās aktivitātēs. Šī gada pasākuma tēma ir „Kristāli” (Crystals). Lai iepazītu maģisko un aizraujošo kristālu pasauli, RA fakultāšu mācībspēki un studenti parūpēsies par zinātniski radošu gaisotni. Zinātnieku nakts pasākuma apmeklētāji šogad varēs audzēt savu kristālu, veidot kristālpārslas, uzzināt par kristālu nozīmi naudas pasaulē, to izmantošanu tiesību zinātnē, noziedzīgu nodarījumu atklāšanā un fiksācijā, līdzdarboties kristālrežģu radošajā veidošanā, ka arī izmēģinās savus spēkus nakts orientēšanās sacensībās. Pašus mazākus dalībniekus (3–10 gadi) gaida aktivitātes un izklaides bērnu rotaļu istabā.

Jūs jautāsiet, kāpēc ir vērts apmeklēt šo pasākumu? Šo jautājumu mēs uzdevām „Zinātnieku nakts 2009” apmeklētājai Rutai Cvetkovai. Viņa stāsta: „Uzskatu, ka „Zinātnieku nakts” ir fantastisks pasākums. Tajā var redzēt dažādus eksperimentus, uzzināt daudz ko jaunu, kā arī pats vari veikt eksperimentus. Šis pasākums ļauj jauniešiem attīstīt savas spējas un parādīt zināšanas, kuras var izmantot nākotnes profesijā. Kādā no Zinātnieku naktīm bija arī nakts orientēšanās – vienreizējas sajūtas! Man patika arī eksperimenti, kuri tika veikti. Tie bija ļoti interesanti, jo kaut ko tādu agrāk nebiju redzējusi. Šo pasākumu noteikti jāapmeklē katram cilvēkam, neskatoties uz vecumu. Gan jaunāki, gan arī gados vecāki cilvēki „Zinātnieku naktī” atradīs to, kas viņiem vairāk pa prātam.”

Skolēni, vecāki, skolotāji un visi interesenti, nepalaidiet garām šo iespēju! Šķiet, savā sadzīvē lietojam kristālus un visu par tiem jau zinām, bet esiet droši – kādu jaunu šķautni atklāsim visi kopā „Zinātnieku naktī 2014”!

Pasākumu organizē un finansē RA un Izglītības un zinātnes ministrija, kas šogad ir atbalstījusi iniciatīvu novadmācības materiālu izstrādei.

Zinātnieku nakts PROGRAMMA

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0