Rēzeknes novada pārstāvji piedalījās projektā „Wake Up” Turcijā

Publicēts 05.03.2014

Februāra sākumā Rēzeknes novada vokālās studijas „Skonai” vadītāji Guntra Kuzmina un Edgars Jukna, kā arī Rēzeknes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Madara Ļaksa piedalījās Eiropas Savienības programmas „Jaunatne darbībā” projektā „Wake Up” („Mosties”) Turcijas pilsētā Akčakočā. Projektā piedalījās jaunieši no deviņām valstīm, tostarp, Itālijas, Bulgārijas, Rumānijas, Vācijas un citām.

Projekta mērķis bija apvienot dalībnieku dažādās idejas, pieredzi un zināšanas, lai rakstītu jaunus projektus un iesaistītu arī citus jauniešus starptautiskās aktivitātēs. Projekta ietvaros tika organizētas vairākas lekcijas par sadarbības partneru meklēšanu citās valstīs, kā arī starptautisku projektu rakstīšanu un īstenošanu.

Šajā projektā īpaša uzmanība tika pievērsta pretsmēķēšanas kampaņām un projektiem, jo smēķēšana, īpaši jauniešu vidū, ir nopietna problēma visās valstīs. Piemēram, pētnieki secinājuši, ka pasaulē ik pēc sešām sekundēm kāds cilvēks mirst no smēķēšanas izraisītām slimībām, tostarp, sirds un asinsvadu slimībām, hroniskām plaušu slimībām un vēža. Kā projekta dalībniekiem pastāstīja Turcijas pilsētas Dužes Veselības centra ārsts, Turcijā, kur dzīvo aptuveni 74 miljoni cilvēku, smēķētāju skaits ir tik liels, ka ik dienu viņi izpīpē cigarešu paciņu skaitu, kas naudas izteiksmē līdzvērtīgs 50 tūkstošu ārstu atalgojumam. Kopumā Turcijā smēķē aptuveni trešdaļa iedzīvotāju. Latvijā šis skaitlis ir vēl lielāks – smēķē 36 procenti Latvijas iedzīvotāju, kas ir ceturtais lielākais smēķējošo skaits starp visām Eiropas Savienības valstīm. Turklāt īpaši biedējošs ir smēķējošu jauniešu skaits – vecumā no 13 līdz 15 gadiem smēķē 40 procenti jauniešu.

Projekta dalībnieki arī dalījās ar savu valstu pieredzi smēķētāju skaita samazināšanā. Kā novēroja projekta dalībnieki, teju visās valstīs veiktie pasākumi ir līdzīgi – fotogrāfijas un uzraksti uz cigarešu paciņām, uzticības tālruņi, kā arī paaugstināti nodokļi cigaretēm. Jāatzīmē, ka pretsmēķēšanas aktivitāšu ziņā Latvija ir pat soli priekšā vairākām citām valstīm, piemēram, ar stingrajiem ierobežojumiem par smēķēšanu sabiedriskās vietās, ar likumu, kas aizliedz smēķēt bērna klātbūtnē, kā arī ar dažādām sociālajām akcijām, piemēram, pirms diviem gadiem Rīgā bija akcija, kā laikā garāmgājējiem tika piedāvāts iemainīt cigareti pret burkānu.

Projekta pēdējā dienā, kad dalībnieki bija iepazinušies ar situāciju smēķēšanas jomā gan katrā no dalībvalstīm, gan arī pasaulē kopumā, dalībnieki grupās veidoja projektus, kas motivētu jauniešus nesākt smēķēt vai arī palīdzētu atmest smēķēšanu.

Lai projekta dalībnieki labāk iepazītu cits citu, jauniešiem bija arī jāprezentē vieta, no kurienes viņi nāk. Latvijas pārstāvji savu valsti un novadu prezentēja, nodziedot latgaliešu tautas dziesmu un citiem iemācot deju „Tūdaliņ, tagadiņ”. Pie Latvijas galdiņa pārējo valstu projekta dalībniekiem bija iespēja nogaršot konfektes „Gotiņa”, „Laimas” saldumus, kā arī mājas sieru. Tāpat latvieši līdzi bija paņēmuši arī Latgales fotogrāmatas. Izrādot grāmatas, latvieši saņēma neskaitāmi daudz atzinīgu vārdu par Latvijas dabas skaistumu.

Projekta dalībniekiem no Latvijas izdevās nodibināt kontaktus ar pārstāvjiem no dažādu valstu organizācijām, tāpēc plānots, ka draudzība un sadarbība turpināsies, lai arī citiem Rēzeknes novada jauniešiem būtu iespēja piedalīties Eiropas Savienības finansētajos starptautiskajos projektos.

Madara Ļaksa,
Rēzeknes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste

FOTOGALERIJA

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0