Rēzeknes novada pārstāvji Portugālē mācās par Eiropas vēlēšanām

Publicēts 27.12.2018

Rēzeknes novada pārstāvji – brīvprātīgās jaunietes Karīna Mašarska, Jūlija Tumanovska un jaunatnes lietu speciālists Jānis Šaudiņš piedalījās jaunatnes demokrātijas akadēmijas projekta pirmajā posmā (Youth Democracy Academy), kas tika organizēta ar Erasmus + European Youth Together programme atbalstu.

Ceļojums uz nelielo Portugāles pilsētu Portimau (Portimão) ilga gandrīz diennakti, jo ceļā bija jāveic divas pārsēšanās un lidostās bija jāpavada vairākas stundas. Laikapstākļi galamērķī bija daudz patīkamāki nekā Rēzeknē – kamēr mājās sniga, Portimau ieskāva silts vējš un smaržoja pēc jūras. Jau lidostā tika atrasti citi projekta dalībnieki, kas arī gaidīja transfēru uz apmācību norises vietu. Pirmajā vakarā, vēl pirms oficiālās pasākuma atklāšanas, projekta dalībnieki jau sāka tērzēt par nedēļas vīziju, cerībām uz augstiem panākumiem un veiksmīgu sadarbību dažādu nāciju pārstāvju starpā.

Tika aizvadītas piecas spraigas dienas, kuru laikā tika diskutēts par iemesliem, kāpēc jaunieši nebalso vietējās un Eiropas Savienības vēlēšanās, izstrādāti materiāli kampaņai “Get Out the Vote” ( Latvijas variantā www.soreizesbalsosu.eu) un tika plānoti pasākumi, kas pamudinātu vietējos jauniešus piedalīties ES vēlēšanās 2019. gada 25. maijā. Jaunieši no dažādām pasaules valstīm, kas brīvprātīgi darbojas Portimau pašvaldībā, stāstīja par to, kā viņi vada aktivitātes vietējā jauniešu brīvā laika pavadīšanas centrā.

Vakaros pēc darbošanās un diskusijām brīvo laiku bija iespējams izmantot Portimau apskatei. Ielas vakaros bija izrotātas Ziemassvētkiem, un tās bija pilnas dzīvības, lai gan to pašu dienu pusdienlaikos ielas bija tukšas un veikali – slēgti. Starp daudzajām mākslīgajām eglēm ielās slēpās košu mandarīnu pilni koki. Rīta agrumā pie okeāna tika sagaidīts saullēkts, un no skatu laukuma pavērās lielisks skats uz pilsētu.

Projektā dalībnieki – 40 jaunieši un DYPALL Network koordinatori no 12 ES dalībvalstīm. Pasākuma laikā bija iespējams uzzināt citu valstu pārstāvju pieredzi vēlēšanu popularizējošo pasākumu īstenošanā, iemeslus, kas attur pilsoņus no balsošanas, un veidus, kā vietējā līmenī mēģināt iesaistīt jauniešus vēlēšanās un valsts lēmumu pieņemšanas procesā. Projekta ietvaros 2019. gadā arī Rēzeknes novadā notiks jauniešu pieredzes apmaiņas braucieni un pasākumi ES vēlēšanu popularizēšanai.

Rēzeknes novada jaunietēm bija interesanti uzzināt, ka ir valstis, kur gandrīz katrs 9 jaunietis piedalās savas valsts vietējās vēlēšanās, bet Latvijā tādi apkopojumi nav pieejami, kā arī bija prieks satikt domubiedrus, runājot par tādām Latvijas sabiedrībā mazpopulārām lietām kā plastmasas lietojuma sadzīvē samazināšana.

Jūlija Tumanovska

5432

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0