Rēzeknes novada pašvaldība pagarina iespēju atsavināt pašvaldības dzīvokļus

Pērn Rēzeknes novada pašvaldības pieņemtais lēmums paredz pakāpeniski divu gadu laikā paaugstināt īres maksu par pašvaldības īpašumā esošo dzīvokļu lietošanu, kā arī reglamentē kārtību, kādā maksājama īres maksa, ja dzīvokļa īrnieks pašvaldībā ir iesniedzis rakstisku iesniegumu par dzīvokļa atsavināšanu.
Iespēju atsavināt izīrētu dzīvokli paredz Publiskas personas mantas atsavināšanas likuma 4. panta ceturtās daļas 5. punkts. Tas paredz, ka atsevišķos gadījumos publiskas personas nekustamā īpašuma atsavināšanu var ierosināt šādas personas - īrnieks vai viņa ģimenes loceklis, ja viņš vēlas nopirkt dzīvojamo māju, tās domājamo daļu vai dzīvokļa īpašumu šā likuma 45. pantā noteiktajā kārtībā, kas nosaka, ka īrnieks vai viņa ģimenes locekļi var pirkt īrēto viendzīvokļa māju vai dzīvokļa īpašumu, ja: 1) īrnieks un viņa ģimenes locekļi ir noslēguši notariāli apliecinātu vienošanos par to, kurš vai kuri no viņiem iegūs īpašumā īrēto viendzīvokļa māju vai dzīvokļa īpašumu; 2) tiesā nav celta prasība par īres līguma izbeigšanu. Ģimenes loceklim vai locekļiem, uz kuru vārda tiek plānots atsavināt dzīvokli, nav obligāti jābūt deklarētiem šajā dzīvoklī.
Ja dzīvojamās mājas, tās domājamās daļas vai dzīvokļa īpašuma atsavināšanas ierosinājumu iesniedz likuma 4. panta ceturtās daļas 5. punktā minētās personas, ierosinājumu paraksta īrnieks (īrnieki, ja atsavināts tiek kopējais dzīvoklis) vai viņa ģimenes loceklis. Atsavināšanas ierosinājumam pievieno:
1) atsavināšanas ierosinātāja personu apliecinoša dokumenta kopiju;
2) īrnieka un viņa ģimenes locekļu notariāli apliecinātu vienošanos par to, kurš vai kuri no viņiem iegūs īpašumā dzīvojamo māju, tās domājamo daļu vai dzīvokļa īpašumu;
3) atsavināmā īpašuma dzīvojamās telpas īres līguma kopiju (ja atsavināts tiek kopējais dzīvoklis, – īres līgumu);
4) izziņu par īres un komunālo maksājumu parāda esību vai neesību.
Saskaņā ar domes lēmumu īres maksa 2019. gadā saglabājama apmērā, kas ir spēkā šī lēmuma spēkā stāšanās dienā (2018. gada 21. jūnijs), tiem dzīvojamo telpu īrniekiem, kuri neietilpst īrnieku kategorijā, kurai pašvaldībai ir pienākums normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā sniegt palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā un kuri līdz 2019. gada 31. martam ir iesnieguši rakstisku pieteikumu pašvaldībai par īrētās dzīvojamās telpas atsavināšanu, bet no 2020. gada 1. janvāra īres maksu nemaksā, ja īrnieki līdz 2019. gada 31. decembrim ir noslēguši līgumu, t.sk. uz nomaksu, ar pašvaldību par dzīvojamās telpas atsavināšanu. Nomaksas termiņš- līdz pieciem (5) gadiem, procentu maksājums - 6% gadā.
Rēzeknes novada pašvaldība
Foto- Arvis Ertmanis