Rēzeknes novada pašvaldības foajē – gleznotājas Ilzes Griezānes izstāde “Klusā ainava”

Kultūra

Jau vairāk kā desmit gadus Rēzeknes novadā izveidojusies lieliska tradīcija izvietot novada pašvaldības ēkas foajē izstādes. Notikušas gan vietējo, gan citu novadu mākslinieku gleznu un fotoizstādes. Sadarbība ir izdevīga gan māksliniekiem, kuri var savus darbus parādīt plašākai sabiedrībai, cilvēkiem, kuri ikdienā nespēj izbrīvēt laiku muzeju un izstāžu zāļu apmeklējumam, gan novada pašvaldībai, kuras telpās vienmēr apskatāmi jauni un interesanti darbi.
No 19.februāra Rēzeknes novada pašvaldības apmeklētājus priecē Ilzes Griezānes gleznas no cikla “Klusā ainava”. “Manos darbos redzama ainava un ziedi. Tikai vienkārši dabas motīvi: upe, mājas, mežs rudenī, pļava ar puķēm. Klusā ainava.
Atšķirībā no citiem mākslas žanriem ainavā ir kaut kas universāls. Varbūt tas saistīts ar to, ka pati daba ietver pamatprincipus, no kuriem izaugušas civilizācijas, satur formas, ko joprojām pielāgojam arhitektūrai un dizainam, vai arī dod uzskatāmus piemērus, ko var attiecināt uz cilvēku dzīvi.
Tā ir glezniecība. Glezniecība, kuras robežas mūsdienu māksla mēģina pārbaudīt gandrīz gadsimta garumā, izskalojot un izsmērējot līdz neskaidrībai, bet tā tomēr atkal un atkal varēja atrast jaunas atdzimšanas formas. Šie darbi atgādina skatītājam, ka, neskatoties uz jaunu mākslinieku bieži vien nievājošo attieksmi pret ainavu, talantīga autora izpildījumā tā vienmēr var būt aktuāla un laikmetīga māksla, kas prasa domu un jūtu darbību,”, par saviem darbiem saka māksliniece.
Ilze Griezāne dzimusi 1970. gada 26. septembrī Līvānos. Pabeigusi Rēzeknes Lietišķās mākslas vidusskolu, bakalaura grāds iegūts Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiālē, maģistra grāds sabiedrības vadībā Daugavpils Universitātē. Kopā ar gleznotāju apvienību “V.I.V.A.” gadā sarīko līdz pat 10 izstādēm Latvijā un ārpus tās robežām, kā arī piedalās plenēros un dažādās ar vizuālo mākslu saistītās aktivitātēs. Ilzes Griezānes darbus var skatīt Latgales reģiona mākslinieku izstādēs Latgales Kultūrvēstures muzejā Rēzeknē un Marka Rotko Mākslas centrā Daugavpilī, Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā darbu izstādēs un citās gleznotāju kopīgajās izstādēs Latvijā.
Rēzeknes novada pašvaldības Kultūras nodaļas vadītāja Ināra Pleikšne jau ilgstoši organizē šādas izstādes un tās ir visai pieprasītas: ”Novada pašvaldības foajē ir ļoti labi piemērotas šādu izstāžu organizēšanai, tās ir plašas, dienā ir lielisks dabiskais apgaismojums, bet naktī tā ir vienīgā vieta, kur mākslas darbus redz pat no ārpuses.”
Izstādes priecē ne vien pašvaldības apmeklētājus, bet arī tās darbiniekus. Izglītības pārvaldes metodiķe Biruta Rīvāne stāsta, ka izstāžu darbu apskate vienmēr sniedz pozitīvas emocijas: ”Kad nāku uz darbu, vienmēr veltu īsu mirkli, lai ielūkotos izstādē. Tas mani priecē visu dienu, jo izstādītie darbi ir ļoti jauki un ir labs iespaids visai darba dienai.”
Diāna Selecka
DSC_0226DSC_0227DSC_0228