Rēzeknes novadā strauji attīstās LEGO Robotika

Publicēts 04.02.2018

Nodarbības notiek vairākās novada skolās, kur tās vada skolotāji, kā arī citi interešu izglītības entuziasti. Galvenais šo nodarbību mērķis ir ne tikai rotaļāties, bet arī sekmēt skolēnu interesi par inženiertehniskajām profesijām. Nodarbības notiek, izmantojot dažādos projektos un arī novada pašvaldības iegādātu inventāru, jo speciālie komplekti LEGO robotikas nodarbībām ir visai dārgi.

27. janvārī Preiļos notika robotikas čempionāts, kur starp 360 dalībniekiem no Latvijas un Lietuvas bija arī 25 Rēzeknes novada pārstāvji no Maltas, Kaunatas, Nautrēnu un Jaunstrūžānu skolas. Čempionāts tika organizēts, lai pilnveidotu bērnu un jauniešu vispārējās un speciālās tehniskās zināšanas un prasmes, veicinātu izglītības iestāžu LEGO robotikas pulciņu sadarbību un popularizētu LEGO robotiku bērnu un jauniešu vidū. Pasākuma organizatori- Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzija sadarbībā ar Preiļu novada IT centru, Preiļu robotikas klubu, Siguldas novada Jaunrades centru, Robotu skolu. Preiļu robotikas klubs darbojas jau vairākus gadus, stāsta kluba vadītājs Juris Erts:”Mēs vēlējāmies organizēt lielākas sacensības arī Latgales pusē, jo LEGO robotikas jomā var sacensties Rīgā, Liepājā, Siguldā. Šobrīd Preiļu robotikas turnīrs ir ļoti populārs, par to liecina dalībnieku skaits no visas Latvijas- Rīgas, Ventspils. Ļoti liels pārsteigums mums bija vairāk kā 70 dalībnieki no pieciem Lietuvas robotikas klubiem, kuri šodien parādīja ļoti augstu klasi.”

Dalībnieki sacentās septiņās disciplīnās – LEGO līnijsekotājs, LEGO folkrace, mini sumo, I-robot, freestyle, līnijsekotājs, LEGO sumo. Rēzeknes novada jaunieši piedalījās LEGO sumo disciplīnā, startējot katrs ar savu uzkonstruēto robotu. Pirms starta vēl robotu svēršana, lai tas nebūtu smagāks par noteiktajiem 1500 gramiem, un lielāks par noteiktajiem standartiem. Katrs robots aizvadīja septiņas cīņas pēc apļa sistēmas. Lai arī novada jauniešiem netika gods nokļūt finālā un sacensties par labākā robota veidotāja godu, pasniedzēji ir apmierināti.

“Mūsu bērni un jaunieši sāka nodarboties ar LEGO robotiku visai nesen, tāpēc šobrīd mēs vairāk skatāmies, kā strādā citi, un ļoti uzmanīgi sākam piedalīties,” stāsta Kaunatas vidusskolas interešu izglītības skolotāja Evita Kairiša. “Kaunatas vidusskolā ar LEGO robotiku nodarbojas 15 bērni, sacensībās piedalās trīs bērni, vēl divi piedalās kā skatītāji. Kad pabeidzu LEGO robotikas pasniegšanas kursus, sākotnēji šķita, ka tā ir parasta programma maziem bērniem, bet tad sapratu, ka tas ir kas krietni svarīgāks, jo bērns sākotnēji tikai attīsta motoriku, darbodamies ar detaļām, bet tālāk parādās matemātiskās funkcijas, ja grib, var veikt arī sarežģītāku programmēšanu.

Ikreiz, kad bērns nodarbojas ar LEGO robotiku, tas nozīmē, ka viņš nodarbojas ar kaut ko tehnisku, kas mūsdienu pasaulē ir ļoti svarīgi, jo pietrūkst tehniski domājošu cilvēku. Daži bērni sāka pie mums ar LEGO, šogad viņi aizgāja jau citā līmenī- sāka nodarboties ar elektroniku. Svarīgi, lai bērni attīstās un veido savas jaunās idejas, nevis tikai izmanto esošās iestrādes. Roboti šajā ziņā ir vislabākais,” ar aizrautību papildina Evita Kairiša.

Jaunstrūžānu skolā ar LEGO darbojas 8 bērni, to vidū meitenes. Skolēnu aktivitātes atbalsta skolas direktors Ivars Igaunis, kurš arī pasniedz LEGO robotiku: ”Mums skolā sākumā bija tikai viens robots, bet bērnu daudz, tāpēc aizņēmāmies LEGO komplektus no Kaunatas skolas un braucām uz sacensībām. Mums labi gāja, nedabūjām godalgotās vietas, bet ieguvām kausu par labāko konstrukciju programmēšanā. Bērniem tas patika, jo mūsu programmas tika veidotas ļoti vienkārši, bet radoši. Mūsu robots ļoti ātri gāja, ar vienkāršām programmām, un veica efektīvas darbības.

Ar ko man patīk LEGO- mēs esam pašā sākumā tam lielajam procesam, ko sauc par elektroniku un programmēšanu. Bērniem tas veicina domāšanu. Svarīga ir arī sociālā funkcija, jo ne visi var iegādāties šos dārgos komplektus, kuru cena ir sākot no 300 eiro, tāpēc lieliski, ka bērns var darboties un būvēt robotus.

Mums ir ļoti labs atbalsts novadā un pagastā, varu tikai priecāties, pārstāvam savu novadu, Latgali.

Preiļos pasākums ir lieliski organizēts – notiek tiešraide gan internetā visa čempionāta laikā, darbojoties četriem video operatoriem, moderatoram, arī katrā klasē ir projektors, un lai ikviena komanda var gatavoties savam uznācienam, vērojot turnīra norisi tiešraidē, nav jādrūzmējas lielajā zālē. Iespējams, tieši tāpēc viņiem šodien tik liels dalībnieku pieplūdums.”

Rēzeknes novada LEGO robotikas censoņi jau gatavojas nākamajam pasākumam- divu dienu turnīram Igaunijā, Veru pilsētā, kas notiks jau februārī. Savukārt 24. martā Strūžānos tiks organizēts pirms novada LEGO robotikas čempionāts, kurā tiks aicināti piedalīties arī citu pilsētu un novadu robotiķi.

Diānas Seleckas teksts un foto

DSC_0291DSC_0287DSC_023520180127_preilju_robotikas_chempionaats_0107DSC_0247DSC_0266DSC_0270DSC_0271

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0