Rēzeknes novadā turpinās valsts kultūras pieminekļu saglabāšanas līdzfinansējuma programmas apguve

Kultūra

Rēzeknes novada pašvaldība kopš 2015. gada izstrādājusi noteikumus Nr. 14. “Kārtība, kādā piešķir Rēzeknes novada domes finansējumu kultūras pieminekļu saglabāšanai”. Katru gadu budžetā tiek atvēlēta naudas summa valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saglabāšanai, restaurācijai, konservācijai vai avārijas situāciju novēršanai. Līdzfinansējums tiek piešķirts līdz 20% apmērā no kopējās summas, bet ne vairāk kā 8000 EUR, un to konkursa kārtībā var saņemt Rēzeknes novada teritorijā reģistrēto kultūras pieminekļu īpašnieki (valdītāji).

Lai saņemtu līdzfinansējumu, Rēzeknes novada pašvaldībā (Atbrīvošanas alejā 95A)  jāiesniedz pieteikums, norādot informāciju par kultūras pieminekļa īpašumtiesībām, raksturojumu, kultūras pieminekļa saglabāšanas nepieciešamību, veicamajiem darbiem kultūras pieminekļa aizsardzības stāvokļa uzlabošanai, finansējuma avotu, darbu veicējiem, sagaidāmajiem rezultātiem, kopējo budžeta tāmi.

Iesniegtie pieteikumi tiek vērtēti pēc vairākiem kritērijiem, tostarp: vai objekts atbilst kultūras pieminekļa statusam un ir publiski pieejams, vai tiks veicināta kultūras pieminekļa autentiskuma saglabāšana, vai kultūras piemineklī notiek kultūras un sabiedrības sociālās integrācijas pasākumi, vai ir izstrādāts kultūras pieminekļa saglabāšanas plāns, vai kultūras pieminekļa glābšanas darbi ir neatliekami un citiem kritērijiem.

Jāatzīmē, ka kopumā Rēzeknes novadā ir ārkārtīgi daudz – vairāk nekā 200 – valsts aizsargājami kultūras pieminekļi, tāpēc izstrādāti vienoti kritēriji, lai vispirms atbalstu saņemtu tie objekti, kam tas visvairāk nepieciešams.

Kopš 2015. gada Rēzeknes novadā atbalstīti 28 kultūras pieminekļu pieteikumi. Daži no tiem:

• Līdzfinansējums Sarkaņu   Romas katoļu baznīcas iekštelpu  atjaunošanas darbiem, zvanu torņa- kapličas restaurācijas  darbiem
  • Līdzfinansējums Bērzgales   Romas katoļu baznīcas  ķieģeļu mūra konstrukciju glābšanas  darbu veikšanai,  fasādes atjaunošanas darbu veikšanai
  • Līdzfinansējums Mākoņkalna pilsdrupu konservācijas darbu veikšanai  Mākoņkalnā
  • Līdzfinansējums Kaunatas Romas katoļu baznīcas jumta seguma atjaunošanai
  • Līdzfinansējums Nagļu Romas katoļu baznīcas jumta seguma nomaiņas darbiem
  • Līdzfinansējums Rikavas Romas katoļu  baznīcas gala fasādes atjaunošanas darbiem
  • Līdzfinansējums Bikavas Romas katoļu baznīcas  altāra un fasādes atjaunošanas darbiem
  • Līdzfinansējums Tiskādu vecticībnieku lūgšanu nama  fasādes remonta darbiem, lūgšanu nama kroņluktura restaurācijai
  • Līdzfinansējums Nautrēnu  Romas katoļu baznīcas ērģeļu restaurācijai
  • Līdzfinansējums   Feimaņu Romas katoļu baznīcas durvju restaurācijai
  • Līdzfinansējums jumta seguma nomaiņai  Dukstigala Romas katoļu baznīcai u.t.t.

Ināra Pleikšne
Rēzeknes novada kultūras nodaļas vadītāja