Rēzeknes novada uzņēmēji un skolēni gūst ieskatu elektroniskajā komercijā un iepazīst Jelgavas novada uzņēmējus

Publicēts 18.04.2017

Turpinot Rēzeknes novadā īstenotā projekta “Pasākumu kopums Austrumlatgales topošajiem un esošajiem uzņēmējiem par uzņēmējdarbības iespējām Eiropas Savienībā” iesākto izglītojošu pasākumu ciklu martā īstenotas vairākas aktivitātes. Aptuveni 30 interesenti plašāk iepazina e-komercijas iespējas un komunikācijas kanālus. To starpā bija gan vecāko klašu skolēni, gan arī jau esoši uzņēmēji un mājražotāji.

E-komercija jeb elektroniskā komercija tiek skaidrota kā preču un pakalpojumu tirdzniecība, izmantojot datortīklus. Šī projekta pirmā semināra “Pirkšanas-pārdošanas anatomija” lektori, zīmolu komunikācijas speciālists Raimonds Platacis un Rēzeknes uzņēmēju biedrības vadītāja Aija Vanaga, uzsvēra – sekojot mūsdienu tehnoloģiju attīstībai, klientu paaudžu un interešu nomaiņai, kā arī globalizācijas procesam kā viens no būtiskākajiem komunikācijas kanāliem kļūst sociālie tīkli. Šobrīd populārākie no tiem ir Facebook, Linkedin, Pinterest, YouTube, Twitter. Semināra vadītājs Eduards Medvedevs kā šo vietņu vienojošo priekšrocību min iespēju uzrunāt plašu sabiedrības loku gan tieši, gan arī netieši, kad cilvēki dalās ar jūsu kā uzņēmēja ierakstiem. Turklāt sociālajos tīklos notiek ātra informācijas aprite. Tomēr der atcerēties – tikpat ātri izplatās kā pozitīvs, tā arī negatīvs viedoklis. Katrs no šiem sociālajiem tīkliemir ar savu specializāciju, tomēr tos ir viegli kombinēt.

Pieaugot moderno tehnoloģiju lomai un paplašinoties to pielietojumam, mainās cilvēku ikdienas paradumi. Šobrīd informācija, pirmām kārtām, tiek meklēta tīmeklī. Neatkarīgi no uzņēmuma lieluma un produkcijas apjoma, mājas lapa ir teju primāra nepieciešamība, nevis greznība. Semināra dalībnieki uzzināja vairākas bezmaksas programmas un vietnes savas mājas lapas izveidei, piemēram, wix.com, weebly.com vai Blogger. Būtībā, ikvienam, kas ar informācijas tehnoloģijām ir uz “tu”, tas pašam ir pa spēkam.

Seminārā piedalījās dažādu paaudžu cilvēki. Vieniem tas kalpoja kā ievadkurss jaunu komunikācijas kanālu apzināšanai, citiem – atgādinājums, kā efektīvāk un pilnvērtīgāk izmantot sociālos tīklus. Tomēr semināra lielākā priekšrocība, ka iegūtās teorētiskās zināšanas varēja nostiprināt arī praktiskā darbā. Apvienojoties darba grupās Rēzeknes novada skolu jaunieši kopā ar mājražotājiem izveidoja Facebook lapas savai produkcijai. Turklāt vairāki uzņēmēji apsver domu turpināt sadarbību ar jauniešiem jau prakses vai arī darba attiecību ietvaros, turpinot iekarot tirgu, izmantojot jaunas tehnoloģijas.

Savukārt jau 31. martā vairāk nekā 40 esošie un topošie Rēzeknes novada uzņēmēji devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Jelgavas novadu. Tā ģeogrāfiskā atrašanās, kā arī esot reģiona centram, rada labvēlīgu vidi attīstīt dažādu nozaru saimniecisko darbību. Mūsu novadnieki iepazinās ar četriem Zemgales reģiona uzņēmējiem un viņu pieredzes stāstiem.

Domājot par savu biznesu, pirmām kārtām, ir jābūt idejai un pārliecībai par to. SIA “Zekants” biznesa ideja sākotnēji daudziem varētu šķirt neprātīga un pārdroša, bet kopš 2016. gada viņi veiksmīgi ražo inovatīvu produktu no cūku pupām – cūku pupu uzkodas “Pupuchi”. Apmeklējuma laikā bija iespēja ne tikai nogaršot šīs uzkodas, bet arī pašiem praktiski piedalīties to pagatavošanas procesā un saprast, cik grūts un laikietilpīgs šis darbs ir. SIA “Zekants” pierādīja savas idejas dzīvotspēju, uzvarot Jelgavas novada pašvaldības biznesa ideju konkursā “Esi uzņēmējs Jelgavas novadā”.

Dienas turpinājumā mūsu novadnieki plašāku ieskatu guva tūrisma nozarē. Ceļš tika mērots uz atpūtas kompleksu SIA “Viesu līči”, kas sevī ietver viesnīcu “Hotel Senlīči” un kafejnīcu “Zemnieka cienasts”. Pusdienu laikā saimnieks dalījās ar savu pieredzi, kā no mazas būdiņas ceļa malā izdevies attīstīt saimniecību līdz šādam līmenim. Pašlaik atpūtas komplekss vienlaikus var uzņemt 150 viesus. Kafejnīcā “Zemnieka cienasts” tiek pasniegti Latvijā iecienīti ēdieni no Zemgalē iegūtiem gaļas un piena produktiem, un pašu ceptiem konditorejas našķiem. Atpūtas kompleksā radīta ģimenei draudzīga vide. Bērniem un viņu vecākiem ir pieejams rotaļu atrakciju un aktīvās atpūtas laukums.

Zemgale tiek dēvēta par Latvijas maizes klēti. Tomēr šajā reģionā iespējams ražot arī biogāzi. Par to kā iegūt biogāzi, pastāstīja Z/S “Mežacīruļi” saimnieks Juris Cīrulis. Viņiem pieder ģimenes daudznozaru lauksaimniecības uzņēmums, kur tiek ražota biogāze, piena lopkopība un siltumnīcās jau var redzēt gurķu un tomātu stādiņus. Z/S „Mežacīruļi” ir Latvijas finālisti starptautiskā konkursā „Gada lauksaimnieks Baltijas jūras reģionā 2014″.

Savukārt vizīti Jelgavas novadā noslēdza viesošanās “Piparmētru namiņā”. Mājražotāja Lolita Duge no piparmētru sīrupa, pulvera un citiem produktiem ražo dažnedažādus saldumus ar piparmētru garšu.

Uzņēmējdarbības vidi būtiski ietekmē biežās izmaiņas nodokļu sistēmā un likumdošanā, kā arī ģeopolitiskie notikumi un arī tehnoloģiju attīstība. Tomēr Jelgavas novada uzņēmēju pieredzes stāsti iedrošina un motivē, jo, ja ir liela vēlēšanās un entuziasms, tad izdarīt var visu!

Eiropas Komisijas galvenā prioritāte ir, neradot jaunus parādus, panākt, ka Eiropā atsākas izaugsme un palielinās darbavietu skaits. Kopš pasaules ekonomiskās un finansiālās krīzes sākuma Eiropas Savienībai (ES) grūtības rada zems investīciju līmenis un augsts bezdarbs. Šīs problēmas risināšanai Eiropas Komisija kopā ar Eiropas Investīciju banku uzsāka “Investīciju plānu Eiropai”.

“Europe Direct” ir 2005.gadā izveidots Eiropas Komisijas informācijas centru tīkls, kas darbojas visās ES dalībvalstīs. “Europe Direct” sniedz bezmaksas informāciju ikvienam iedzīvotājam par ES darbības jomām, kā arī aicina iesaistīties ES notiekošajos procesos un izmantot iespējas, ko sniedz dalība tajā.

FOTOGALERIJA

Ilze Kiščenko,
projekta sabiedrisko attiecību speciāliste

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0