Rēzeknes SEZ iepazīst Polijas pieredzi industriālo zonu attīstībā

Publicēts 22.12.2014
RSEZ pārvaldes delegācija

Decembra sākumā pašvaldību iestādes “Rēzeknes Speciālās ekonomiskās zonas pārvaldes” (RSEZ) vadība un Uzraudzības padome apmeklēja Mazpolijas reģionu Polijā, kur bija iespēja iepazīt industriālo zonu un tehnoloģisko parku attīstības pieredzi Krakovā un tās apkaimē. Pieredzes apmaiņas braucienā piedalījās arī Rēzeknes novada domes priekšsēdētāja vietniece Elvīra Pizāne.

Mazpolija ir viens no 16 Polijas reģioniem, kas atrodas valsts dienvidu daļā un robežojas ar Slovākiju. Reģiona galvaspilsēta Krakova ir pazīstama kā nozīmīgs zinātnes un kultūras centrs, un tajā dzīvo aptuveni astoņi miljoni iedzīvotāju. Reģionā darbojas vairāk nekā 350 000 dažādas saimniecības, pārsvarā mazie un vidējie uzņēmumi, kuri ir potenciāli sadarbības un tirdzniecības partneri tādās jomās kā pārtikas ražošana, celtniecība, tūrisms, informācijas tehnoloģijas, ķīmiskā ražošana un mašīnbūve.

Jagelonijas inovāciju centrsVizītes ietvaros vērtīga pieredze tika gūta tikšanās laikā ar Mazpolijas reģionālā Biznesa centra pārstāvjiem un vizītē Krakovas Tehnoloģiskajā parkā (Kraków Technology Park), kas ir arī speciālās ekonomiskās zonas operators. Īpaši pārsteidzoša vizīte bija “Life Sciences Cluster”, kas jau 2006. gadā apvienoja vairākas izglītības iestādes, tostarp Jagelonijas universitāti (Jagiellonian University), vietēja un reģionāla līmeņa pašvaldību institūcijas, lai attīstītu zinātnes sasaisti ar uzņēmējdarbību. Ar Eiropas Savienības Sturktūrfondu līdzfinansējumu ir izveidotas modernas ēkas ar jaunākajām tehnoloģiskajām laboratorijām, kas piemērotas pētījumiem un jaunu produktu radīšanai tādās nozarēs kā farmācija, kosmetoloģija un citur. Tas ir veiksmīgs piemērs, kā modernas tehnoloģijas, ilgtermiņa plānošana un domāšana, spēja saskatīt attīstības iespējas dod pozitīvu ekonomikas izaugsmi.

Kompānijas "Nidec" apmeklējumsKā sekmīgu piemēru pašvaldības un biznesa sadarbībai Mazpolijas reģionā jāmin Ņepolomices (Niepołomice) pašvaldība. Tā atrodas 25 kilometru attālumā no Krakovas, pilsētā ir tikai 11 tūkstoši iedzīvotāju, taču tā ir lielākā industriālā zona Polijā. Pašvaldība jau pirms vairākiem gadiem identificējusi industriālās teritorijas un investējusi inženiertehniskajā infrastruktūrā, reģionā veikts vērienīgs projekts nekustamā īpašuma iegādei, to konsolidācijai un tādējādi lielu starptautisku investoru un kompāniju piesaistei. Tagad šajā industriālajā zonā darbojas daudzu starptautisku uzņēmumu rūpnīcas, tostarp tādas kompānijas kā kravas automašīnu ražotājs “MAN”, dzērienu ražotājs “Coca-Cola”, dzīvnieku barības ražotājs “Royal Canin” un citas. Viens no šādiem uzņēmumiem, kuru bija iespēja apmeklēt vizītes ietvaros, ir arī kompānija “Nidec”, kurā ieguldīts Japānas kapitāls un kas ražo motorus un enerģijas pārveidotājus autoindustrijai.

Rēzeknes SEZ pārvaldniece Sandra Ežmale uzsver, ka “šādas vizītes vienmēr ļauj paskatīties uz daudzām lietām no cita skatu punkta, saprast, ko varam darīt citādi vai labāk, kas ir mūsu stiprās puses un ko varam mācīties.”

Vizīte tika organizēta sadarbībā ar Latgales Plānošanas reģiona Latgales Uzņēmējdarbības centru un Mazpolijas reģiona administrāciju 2013. gadā parakstītā starpreģionu sadarbības līguma ietvaros. Vienlaikus Mazpolijas reģionā tirdzniecības misijas nolūkos uzturējās arī Latgales uzņēmēju delegācija, tostarp Rēzeknes SEZ uzņēmuma alus ražotnes “DFD” pārstāvji, lai meklētu sadarbības partnerus Latvijā ražotās produkcijas eksportam un smeltos mazā biznesa un lauku saimniecību attīstības pieredzi.

Sagatavoja: Skaidrīte Baltace, sabiedrisko attiecību konsultante

Papildu informācija:
Sandra Ežmale, P/i “RSEZ pārvalde” pārvaldniece,
Tālr. 64625941, e-pasta adrese: info@rsez.lv,
www.rsez.lv

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0