Rēznas pamatskolas skolēni piedalās ekskursijā “Pētīsim un izzināsim Latvijas vēsturi!”

Publicēts 30.05.2016

Februāra sākumā visā Latvijā tika izsludināta pieteikšanās nodibinājuma „Vītolu fonds” ekskursiju konkursā „Pētīsim un izzināsim Latvijas vēsturi!”.Rēznas pamatskolas skolotāja Inga Katkovska uzrakstīja projekta pieteikumu, kas tika pozitīvi novērtēts un atbalstīts. 29. martā skolotāja devās uz Latvijas Nacionālo bibliotēku Rīgā, lai piedalītos noslēguma apbalvošanas ceremonijā un saņemtu naudas balvu, ko piešķīra Monreālas Latviešu sabiedriskais centrs par veiksmīgu startēšanu projektā. Tālāk sekoja ekskursija pa Gaismas pili. Gide pievērsa uzmanību vērtīgam eksponātam – grāmatai „Terra Mariana” oriģinālā lielumā un smagumā, pēc tam apskatīts Dainu skapis, apbrīnota Rīgas skaistā panorāma.

11. maijā Rēznas pamatskolas 3.,5.,6.,7.klases skolēni devās ekskursijā ar mērķi uzzināt seno iedzīvotāju amatniecību un iepazīt senos darbarīkus, tā nozīmīgumu agrāk un mūsdienās. Bērniem bija iespēja apmeklēt Rēzeknes novada amatniekus. Vērēmu pagastā bērni ciemojās z/s „Apkalnmājās” pie ādas izstrādājumu meistariem, pie podnieka un Latgales Kultūrvēstures muzejā Rēzeknē.

„Apkalnmājās” ekskursanti uzzināja vienu no senču gudrībām par dzīves vietas izveidi un iekārtošanu – visam ir jābūt pārdomātam un desmitreiz nomērītam. Saimniece ar lepnumu izrādīja savu pagalmu un dārzu. Reti kurš zināja, ka senatnē teju katrā lauku sētā auga zilie vai baltie ceriņi,  dievkociņi, peoniju krūms, piparmētras, kumelītes u.c. augi. No saimnieces stāstījuma skolēni saprata, ka zirgam bijusi ļoti nozīmīga vieta cilvēka dzīvē. Apskatītas senās zirglietas, iepazīti latviešu senie darbarīki un lietas, kā arī senāko laiku veicamo darbu specifika lauku sētā salīdzinājumā ar mūsdienām. Pēc tam arī praktiska darbošanās pie amatnieka galda – brošas un piekariņa pagatavošana.

Nodarbība pie podnieka izvērtās par lielisku piedzīvojumu un atraktīvu zināšanu ieguvi par Latgales keramikas daudzveidību, vērojot paraugdemonstrējumu, izsekojām līdzi māla brīnumainajām pārvērtībām, piedaloties sarunā, uzzinājām Latgales keramikas tradīcijas. Pēc tam tika piedāvāta iespēja pašiem pamēģināt veidot no māla svilpavnieku.

Savukārt Latgales Kultūrvēstures muzejā skolēni piedalījās muzejpedagoģiskajā programmā „Senās rotaļas un spēles”. Nodarbības laikā bērni uzzināja, kādas ir senās un pašu rokām gatavotās rotaļlietas, spēlēja izglītojošas, jautras rotaļas. Programmā tika aktualizēta seno koka rotaļlietu, spēļu un rotaļu izmantošana, tā saglabājot un pārmantojot zināšanas par folkloru un tradīcijām.

Liels paldies Latviešu Monreālas sabiedriskajam centram un nodibinājumam „Vītolu fonds” par iespēju doties izzinošā ekskursijā, kas palīdzēja skolēniem ielūkoties nedaudz atšķirīgā pasaulē – tajā, kurā dzīvojuši mūsu senči un kuru paši varam tikai iztēloties. Šīs tikšanās ar amatniekiem piešķīra dzīvību stāstiem par pagātni un mūsu tautas vēsturi. Apmeklējot savas tuvākās apkārtnes amatniekus, audzēkņi spēs raksturot seno latgaļu dzīvesveidu un tradīcijas. Līdzdarbojoties un mācoties seno amatu prasmes, bērni aizdomāsies arī par to saglabāšanu un turpināšanu nākotnē.

Inga Katkovska,
Rēznas pamatskolas skolotāja

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0