Sadarbības ar norvēģiem notiek jau 15 gadus

Nu jau 15 gadus dažāda veida sadarbības pasākumi notiek starp Rēzeknes pilsētas, rajona (tagad novada) iedzīvotājiem un norvēģiem. Sadarbības līgums starp Rēzekne pilsētas domi, Rēzeknes rajona padomi un Ārendāles pašvaldību tika parakstīts 1994.gadā. 1996. gadā tam pievienojās arī Austagderes apgabals. Kopš tā laika vairākas skolas un sociālās iestādes ir saņēmušas materiālu un finansiālu atbalstu, mūsu kolektīvi uzstājušies dažādos kultūras pasākumos, notikuši daudzi pieredzes apmaiņas braucieni, kuros piedalījušies skolēni, pašvaldību, medicīnas un izglītības darbinieki.

Šo sadarbību uzsāka norvēģiete Anna Elizabete Neas, kura deviņdesmito gadu sākumā Rēzeknes Augstskolā mācīja angļu un norvēģu valodas. Ellena Dale turpināja attīstīt sadarbību starp skolām un iestādēm.

Norvēģu vizītes ietvaros pagājušajā nedēļā Rēzeknē notika konference, kuras dalībnieki tika informēti par arvien pieaugošajām iespējām un finansējumu sadarbības turpināšanai izglītības, kultūras un biznesa jomā. Lai pārrunātu turpmāko sadarbību, 13. novembrī pārstāvji no Norvēģijas apmeklēja Rēzeknes pilsētas un novada uzņēmumus, ebreju sinagogu, izglītības un pašvaldības iestādes.

Rēzeknes novada pašvaldības ārējo sakaru koordinatore Inta Rimšāne pastāstīja, ka ļoti veiksmīgs piemērs ir Liepu pamatskolas un Rolighedenas skolas sadarbība, kas sākās jau deviņdesmito gadu vidū un turpinās vēl joprojām. Šajā laikā Ārendālē ir bijusi lielākā daļa skolotāju un skolēnu. Visas ar braukšanu saistītās izmaksas sedza norvēģi. „Pateicoties šai sadarbībai daudzi Rēzeknes rajona un pilsētas skolēni ir bijuši Norvēģijā. Pēc šiem braucieniem viņiem parasti rodas vēlme tiekties pēc tāda paša dzīves līmeņa un palielinās motivācija mācīties valodas un citus priekšmetus,” atzina I.Rimšāne.

Gan finansiālu, gan materiālu palīdzību ir saņēmusi Maltas 2.vidusskola, Maltas speciālā sanatorijas internātpamatskola, dienas aprūpes centrs "Īpašais bērns", pensionāru dienas centrs, Rēzeknes slimnīca u.c. iestādes. Norvēģu pieredzi brauc mācīties speciālās izglītības pedagogi un medicīnas darbinieki. Šo gadu laikā ir notikušas vairākas kopīgas lietišķās mākslas izstādes, Rēzeknes vokālajai grupai Jāņa Mežinska vadībā kopumā Norvēģijā ir bijuši aptuveni 60 koncerti, Rēzeknes mūzikas vidusskolas simfoniskais orķestris ir piedalījies Grīga mūzikas festivālā, Ārendāles džeza grupa ir uzstājusies Latgales televīzijas mūzikas festivālos.

Rēzeknes pilsētas domes Ārējo sakaru nodaļas vadītāja Sandra Jonikāne atzina, ka norvēģi mums mainīja izpratni par projektiem. „Līdz tam mums projekts asociējās tikai ar būvniecību, bet, pateicoties sadarbībai ar viņiem, sapratām, ka projekts var būt arī dažādu aktivitāšu kopums noteiktā laika periodā. Tieši viņu sniegtā pieredze un zināšanas lielā mērā veicināja attieksmes maiņu pret cilvēkiem ar speciālām vajadzībām. Mēs sākām uztvert viņus kā līdzvērtīgus, sapratām, ka viņi ir daļa no sabiedrības un ka mums jācenšas izdarīt pēc iespējas vairāk viņu labā,” atklāja S.Jonikāne.

Papildus informācija: Inta Rimšāne, t. 64625011