Amerikānis Deivids Vitloks māca angļu valodu Verēmu pamatskolā un Rēzeknes Augstskolā

Publicēts 17.09.2014

Septembrī, uzsākot jauno studiju gadu, Rēzeknes Augstskolas (RA) darbinieku rindas papildināja 22-gadīgais amerikānis Deivids Vitloks (David Whitlock) no Sietlas. ASV valdības finansētās Fulbraita starptautiskās apmaiņas programmas ietvaros jaunietis Rēzeknē pavadīs 10 mēnešus. Šo mēnešu laikā Deivids lasīs angļu valodas kursu dažādos līmeņos gan RA Ekonomikas un vadības fakultātes, gan Izglītības un dizaina fakultātes studentiem, kā arī 8. un 9. klašu skolēniem Verēmu pamatskolā un Rēzeknes Valsts poļu ģimnāzijā, savukārt RA darbiniekiem un Rēzeknes novada pašvaldības darbiniekiem vadīs Angļu sarunvalodas klubiņu.

Deividu Latvija ieinteresēja ar savu atšķirību no Sietlas – pilsētas, kas ietver sevī milzīgu dažādību kultūrā, mūzikā, ēdienā, cilvēkos un daudzās citās jomās. Par Latviju Deividam ir savs viedoklis un uzskati: „Es priecājos par to, ka Latvijā tiek uzturētas daudzas senās tradīcijas. Man patīk arī tas, ka Latvijā cilvēki ir patiesi. Viņi runā tieši to, ko domā. Cienu godīgumu. Patīkami ir sajust viesmīlību un siltu uzņemšanu. To esmu sajutis gandrīz no visiem cilvēkiem, ar kuriem saskaros.”

Deivids ir pamanījis, ka Rēzeknes iedzīvotāji ir pieraduši pie ārzemniekiem. Amerikā esot negatīva attieksme, ja pamana, ka neesi vietējais. Rēzeknē Deivids iecienījis kebabnīcu „Ausmeņa Kebabs”. Tur varot satikt citus ārzemniekus un veidot jaunus kontaktus. Deivids jau ir arī strādājis par dīdžeju šajā kebabnīcā. Protams, ir jāpierod pie ierobežotības, jo Sietlā ir liela dažādība visā: ēdiens, kafejnīcas, izklaides vietas utt., bet šeit, Rēzeknē, šo iespēju ir mazāk. Toties Deividu priecē, ka šeit viņš ļoti bieži satiek vienus un tos pašus cilvēkus. Amerikā pat augstskolas telpās nevarēja satikt savus draugus, jo tur ir ļoti liela cilvēku masa.

Deivids apbrīno skolēnu cieņas izjūtu pret skolotāju. Viņš nekad nebija saskāries ar to, ka skolēni pieceļas, kad telpā ienāk skolotājs. Pirmajā reizē Deivids bijis šokēts par šādu attieksmi. Studenti gan esot neapzinīgāki. Amerikā viss esot ļoti stingri, bet šeit ir tāda sajūta, ka ir brīvais apmeklējums un mājasdarbi neattiecas uz visiem, taču, studenti ir gudri un ieinteresēti. Deividam ir patīkami, ka pat gados vecāki pasniedzēji viņu uzrunā uz „Jūs”. Esot patīkami sajust cieņu.

Jautājot par to, vai viņš izjuta kultūras šoku, ierodoties pie mums, Deivids atklāj, ka visam ir jau bijis gatavs un īpaši nekas neizbrīnīja, tikai mazliet pārsteidza cilvēku uzskati par krievu valodu: „Cilvēki uzskata, ka es saprotu krievu valodu. Patiesībā tagad es zinu tikai „Привет”, „Спасибо” un vēl pāris mazas frāzītes. Es labprāt vēlētos iemācīties šo valodu. Ir grūti pamanīt kādu konkrētu aspektu kultūras atšķirībās. Protams, dažas lietas ir atšķirīgas, bet es redzu vairāk kopīgo, nekā atšķirīgo.”

Deividam atrašanos Latvijā atvieglo tas, ka viņš vienu gadu ir mācījies latviešu valodu Vašingtonas Universitātē. Tā ir vienīgā skola ASV, kur māca latviešu valodu. Tur lekcijas pasniedz Iveta Grīnberga no Latvijas Universitātes. Deivids atzīst, ka mācības nebija vieglas: „Godīgi sakot, latviešu valoda ir diezgan sarežģīta. Lielākoties grūtības sagādā gramatika. Tās struktūra ļoti atšķiras no angļu valodas. Tagad man Rēzeknē ir skolotājs, kurš pasniedz latviešu valodu. Domāju, ka pa šo laiku, ko pavadīšu te, latviešu valodas zināšanas tiks uzlabotas.”

Lai gan Deividam ir tikai 22 gadi, viņš ir daudz ko sasniedzis. Deivids ir absolvējis Vašingtonas Universitāti un ieguvis divus bakalaura grādus – vienu psiholoģijā un otru – norvēģu valodā. Deivids ir bijis arī apmaiņas programmā Norvēģijā – Oslo Universitātē. Tur studējis neiroloģiju un ieguvis maģistra grādu. Deivids ir strādājis arī vairākos darbos. Pirmais bija bibliotekāra darbs, tad koledžā viņš bija sekretārs pētniecības birojā, bet vēlāk jau kā palīgs palīdzējis pētīt bailes un stresu.

Tika izmēģināts arī mūzikas lauciņš, bet ar to nevarot nopelnīt, tāpēc tas ir palicis tikai kā hobijs. Deivids dzied un spēlē ģitāru dažādos stilos, dažreiz piestrādā par dīdžeju pasākumos. Viņš ir grupas „Echoreason” dalībnieks. Tā ir smagā metāla grupa un pastāv jau četrus gadus, ir izdots otrais albums ar nosaukumu „Loch”.

To, ka šobrīd atrodas Rēzeknē, Deivids uzskata par ieguvumu, jo tā ir lieliska iespēja iepazīt cilvēkus un iegūt jaunus draugus, kā arī īstenot savas idejas jaunā kultūrā un vidē.

RA studente Skaidrīte Mūrniece

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0