Sakopta un apzaļumota bijušās atkritumu izgāztuves “Ritiņi” teritorija

31.05.2010

Vide

31.maijā ar pieņemšanas nodošanas akta parakstīšanu ir pabeigta atkritumu izgāztuves „Ritiņi” rekultivācija. Šobrīd bijušās izgāztuves vietā 5,94 ha platībā ir sakopta un apzaļumota teritorija, kas, pateicoties veiktajiem būvdarbiem, atbilst vides kvalitātes prasībām.

Rekultivācija tika veikta projekta ietvaros, kura nosaukums ir “Normatīvo aktu prasībām neatbilstošās Rēzeknes rajona Ozolaines pagasta izgāztuves “Ritiņi” Nr.78768/732/PPV rekultivācija”. Par projekta īstenošanu 2009. gada 14. jūlijā Rēzeknes novada pašvaldība un Vides ministrija noslēdza vienošanos.

Kopējās projekta realizācijas izmaksas ir 164 844 lati, no kuriem 85% sedza Eiropas Savienības Kohēzijas fonds un 15 % bija Rēzeknes novada pašvaldības līdzfinansējums. Šajā summā ietvertas tehniskā projekta izstrādes, būvdarbu, būvuzraudzības un autoruzraudzības veikšanas izmaksas.

rekultivācijas darbu laikāProjekta realizācijas rezultātā sasniegtie vides kvalitātes uzlabojumi:

- Izgāztuves virsma pārklāta ar 0,5 m biezu māla slāni, kuras filtrācijas koeficients ir 10-7 m/s, pēc slāņa izlīdzināšanas un blietēšanas tas nodrošina, ka nokrišņi vairs nenonāk pārsegtajā kalnā līdz ar to nerada papildu infiltrātu, kā rezultātā tiek novērsta iespēja piesārņojumam izplatīties gruntsūdeņos, virszemes ūdeņos un gruntī. Ir izslēgta nokrišņu iespēja nonākt atkritumu slānī un līdz ar to krasi samazinās ģenerējamā izgāztuves piesārņojuma (infiltrāta apjoms) ietekme uz gruntsūdeņu un virszemes ūdeņu kvalitāti.

- Ir samazināts piesārņojums, ko rada atkritumu vieglās frakcijas izplatīšanās izgāztuvei piekļautajās teritorijās.

- Ir samazināts izgāztuvē un tai piekļautās teritorijās izvietoto atkritumu gāzes un smakas veidā radītais gaisa piesārņojums.

- Ir izslēgta iespēja, ka neatbilstoši apsaimniekotie atkritumi var kļūt par barības avotu dažādiem patogēniem – slimību izraisītājiem, kā arī slimību pārnēsātājiem mikroorganismiem, tādējādi radot draudus cilvēku un dzīvnieku veselībai, kā arī apkārtējās vides drošībai.

- Ir samazināta iespēja, ka neatbilstoši apsaimniekotie atkritumi var kļūt par faktoru, kas veicina kaitīgu kaitēkļu attīstību un izplatību.

- Ir veikts liels ieguldījums videi drošas valsts atkritumu apsaimniekošanas infrastruktūras nodrošināšanā.

- Izgāztuves teritorija – 5,94 ha platībā ir sakopta un apzaļumota.

- Izgāztuvei piekļautā teritorija – 6,3 ha platībā ir attīrīta no teritorijā izkaisītajiem atkritumiem.

Rekultivācijas rezultātā bijusī izgāztuves teritorijā ir iegūta sakopta ainava un turpmākai izmantošanai sagatavots zemes gabals.

Informāciju sagatavoja projekta vadītājs

Aigars Metlāns