Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskolas sākumskolas aktivitātes “Latvijas skolas somas” ietvaros

07.01.2019

Izglītība

„Latvijas skolas soma” ir lielākā valsts simtgades dāvana vairāk nekā 200 000 Latvijas bērniem un jauniešiem. Arī mūsu skolas bērniem bija iespēja saņemt šo dāvanu.
Pateicoties projektam, 24.novembrī Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskolas sākumskolas 1.-4.klašu skolēniem bija iespēja aizbraukt uz Rēzekni uz Latgales kultūrvēstures muzeju. Tur skolēni piedalījās divās muzejpedagoģiskajās programmās: „Kā top maize”, kur uzzināja, cik garš ir maza grauda ceļš līdz maizes klaipiņam uz galda, kā arī iepazinās ar senajiem darba rīkiem, un „Māla pikuča piedzīvojums”, kuras laikā uzzināja par māla pikas pārvērtībām līdz traukam un paši izgatavoja savu keramikas izstrādājumu - ezīti. Atvadījušies no laipnajām muzeja darbiniecēm visi raitā solī devāmies uz Rēzeknes kultūras namu, kur mūs jau gaidīja aktieri, lai parādītu neparastu izrādi „Ačgārnās pasakas čemodānā”. Bērnus aizrāva neparastie notikumi, kurus varēja dzirdēt divās valodās – latviešu un itāļu, kā arī atrašanās blakus aktieriem – turpat uz skatuves un noslēguma kopdeja.
Bet 6.decembra rītā 1.- 4.klašu skolēni brauca ekskrsijā uz Varakļānu muižu – grāfa Mihaela Johana Borha īpašumu. Bērni devās izzinošā ekskursija pa pils 2.stāvu. Ar interesi klausījās stāstījumu par pils vēsturi, tās iedzīvotājiem un dzīvi muižā grāfa Borha laikā. Minot mīklas, uzzināja par senajiem virtuves piederumiem, kas skolēniem bija liels atklājums. Bērni apskatīja seno latviešu sieviešu tautastērpu un secināja, ka tas ir grezns un rotām bagāts.
Pils 1.stāvā skolēniem bija iespēja darboties pašiem. Radošajā darbnīcā meitenes izgatavoja kronīšus, tos rotāja. Zēni gatavoja “ūsiņas”. Savus darbiņus bērni izmantoja, klausoties pasaku, darbojoties līdzi. Notika arī jauka fotosesija.Nobeigumā viesmīlīgās pils darbinieces visus pacienāja ar piparkūkām.
Šis ekskurijas laikā bērni mācījās kārtīgi uzvesties, uzmanīgi klausīties, darboties līdzi, lai ekskursijā redzēto un dzirdēto varētu izmantot mācību procesā un ārpusstundu laikā. Mācījās salīdzināt priekšmetus senajā un mūsdienu virtuvē.
Bērniem patika minēt mīklas, spēlēt seno mūzikas instrumentu, patika skaistais tautas tērps, ļoti patika klausīties stāstu par grāfu un grāfieni un darboties līdzi, patika fotosesija, parģērbšanās princešu kleitās.
Paldies projektam „Latvijas skolas soma” par iespēju paplašināt bērnu redzesloku un interesanti pavadīt laiku!
Skolotājas Sandra Ostrovska, Anita Kudļa
sakstagals_soma2sakstagals_soma1

Click to listen highlighted text!