Sakstagalā piemin Lāčplēša ordeņa kavalieri

Publicēts 15.11.2017

11. novembrī tiek atzīmēta Lāčplēša diena, kurā atceras neatkarīgās Latvijas armijas uzvaru pār Rietumu brīvprātīgo armiju jeb Bermonta karaspēku. Pateicoties šai uzvarai nostiprinājās Latvijas valstiskums, kura pamati likti 1918. gada 18. novembrī.

Izšķirošajās kaujās piedalījās daudzi latvju vīri, viņu vidū arī Jāzeps Kaļva, dzimis Sakstagala pagastā 1890. gadā. Jāzeps Kaļva kopā ar domubiedriem piedalījās Brīvības cīņas. Arī liktenīgajā 1919. gada 11. novembrī bija kaujas laukā – cīnījās pie Šampētera muižas Rīgās pievārtē. Par dalību cīņas Jāzeps Kaļva apbalvots ar Lāčplēša ordeni un agrārās reformas laikā tika piešķirta lauksaimniecības zeme Ludzas apriņķī, kur Jāzeps veiksmīgi saimniekoja līdz 1941. gadā tika izsūtīts uz tālo Kirovas apgabalu no kura mājās vairs neatgriezās.

Sakstagala pagasta Pauru kapos Jāzepa Kaļvas piederīgie ir uzstādījuši piemiņas plāksni savam svešā zemē dusošajam radiniekam.

Mēs pastāvēsim tik ilgi, cik ilgi atcerēsimies savas saknes, savus senčus un varoņus. Tāpēc katru gadu Lāčplēša dienas priekšvakarā Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskolas 9. klases skolēni piedalās dzīvajā vēstures stundā, kad dodas uz Pauru kapiem, lai iepazītos ar Jāzepa Kaļvas dzīvesstāstu un godinātu Lāčplēša ordeņa kavaliera piemiņu, aizdedzot svecītes un nodziedot “ Div dūjiņas”.

Inta Deksne,
Sakstagala J. Klīdzēja pamatskolas vēstures skolotāja

 

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0