Sakstagala skolēni dodas apskatīt atkritumu poligonu

Publicēts 15.11.2017

Katru dienu mēs iznesam no saviem mājokļiem atkritumus un izberam tos pagalmā novietotajos konteineros. Šajos atkritumos viss ir juku jukām – tukšas sulas pakas, plastmasas kulītes, kafijas kārbas, netīras salvetes, konfekšu papīrīši, ābolu serdes utt. Par to, kas ar šiem atkritumiem notiek pēc tam, zinām maz. Tāpēc mēs, Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskolas 8. un 9. klases skolēni un mūsu ķīmijas un ģeogrāfijas skolotāji, devāmies mācību vizītē “Tīra Latvija” uz Rēzeknes novada atkritumu poligonu “ Križevņiki” un SIA “Rēzeknes ūdens”.

Savu izzinošo ekskursiju sākām 2007. gadā atklātajā Rēzeknes novada poligonā “Križevņiki”, uz kurieni tiek nogādāti atkritumi. Poligonā iebraucošās kravas mašīnas ar atkritumiem tiek nosvērtas, jo ir jāveic atvesto atkritumu uzskaite. Tikām nosvērti arī mēs: visu skolēnu un skolotāju svars kopā bija 2076 kg. Automašīnas dodas uz milzīgu zāli, kurā nepārtraukti darbojas lentes transportieris. Poligons rūpējas par konteineros sasviesto atkritumu pieņemšanu un apsaimniekošanu. Tiek saņemti dažādi atkritumi, kurus sašķiro, pārstrādā un apglabā tā, lai tie būtu videi droši un efektīvi. Speciālisti pārbaudīja mūsu zināšanas gan par atkritumu šķirošanu, gan arī cik ilgs laiks nepieciešams, lai dabā pilnībā sadalītos dažādi atkritumi. Kaut arī par to runājām skolā vairākas reizes, tomēr uzdevumus veicām ar dažām kļūdām. Pārsteidza fakti par salvešu, autiņbiksīšu un makšķerauklu sadalīšanās ilgumu.

Pēc Rēzeknes novada poligona mēs dēvāmies uz SIA “Rēzeknes ūdens” attīrīšanas iekārtām, kur notiek notekūdeņu savākšana, attīrīšana un novadīšana. Tur mēs redzējām, kā ar mehāniskajām redelēm un smilšķērājiem attīrīja ūdeni no peldošiem atkritumiem, smiltīm, taukiem. Pēc tam ūdens nokļūst nostādinātājos, baseinos ar aktīvajām dūņām, baktērijām un visbeidzot tiek ievadīts Rēzeknes upē.

Šī vizīte ļauj labāk mums izprast, ko mēs katrs varam darīt, lai ietekmētu, uzlabotu vai vismaz nepasliktinātu vidi, kurā dzīvojam. Atkritumiem nav vietas dabā, un mums katram jāparūpējas, lai paša radītie atkritumi nonāk īstajā vietā.

Projektu “Atbalsts izglītojamo individuālo kompetenču attīstībai” finansē Eiropas Sociālais fonds.

8. klases skolnieces Margarita Liuke, Agnese Stafecka.

Foto: Lāsma Irbīte

IMG_1544 IMG_1408 IMG_1431 IMG_1494 IMG_1540 IMG_1542

 

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0