"Silto džemperu diena" arī Dricānu vidusskolā

15.02.2018

Projekti

Šī gada 16. februārī skolas, uzņēmumi un citas organizācijas ir aicināti piedalīties ikgadējā akcijā “Silto džemperu diena”. Akcijas mērķis ir izglītot sabiedrību par klimata pārmaiņām un veicināt videi un klimatam draudzīgākus paradumus. Silto džemperu dienā skolas nedaudz samazina temperatūru telpās, un visi ir aicināti uzvilkt siltāku džemperi, kas arī simboliskā veidā apliecina atbalstu iniciatīvai. Papildus tam skolas organizē arī dažādus citus izglītojošus pasākumus un integrē klimata pārmaiņu tēmu mācību stundās.
Kampaņa aizsākās 2005.gadā, kad Flandrijas reģiona Ekoskolas, Kioto protokola iedvesmotas, rīkoja pirmo Silto džemperu dienu. Tās sākotnējā ideja bija atgādināt par klimata pārmaiņu mazināšanas mērķi, aicinot veikt vienkāršas ikdienas darbības, piemēram, samazināt apkures jaudu un uzvilkt siltāku džemperi, biežāk braukt ar velosipēdu, ēst vietējo pārtiku, izslēgt elektroierīces, kad tās nelietojam, un citas līdzīgas iniciatīvas. Šajā dienā izdevās Flandrijas teritorijā uzskatāmi samazināt radītos ogļskābās gāzes izmešus, kā arī veicināt skolēnu, uzņēmēju un varas iestāžu pārstāvju informētību par klimata pārmaiņu problemātiku.
Silto džemperu dienu izmanto kā rīku sadarbības tīklu veidošanai starp skolām, organizācijām, uzņēmumiem, pašvaldībām un pat valstu valdībām, lai kopīgi sniegtu lielāku ieguldījumu siltumnīcas gāzu emisiju samazināšanā un klimata pārmaiņu novēršanā. Arī šogad Ekoskolas ir gatavas aktīvi iesaistīties kampaņā. Daudzas no tām plāno īstenot ne tikai vienojošo aktivitāti – gaisa temperatūras samazināšanu telpās –, bet arī iesaistīt citas vietējās organizācijas, uzrunāt sabiedrību, organizēt diskusijas un konkursus par klimata tēmu, rīkot nodarbības ārā, tā taupot arī elektrības resursus, un daudzas citas aktivitātes.
Šeit var iepazīties ar dalībai pieteiktajām skolām (saraksts papildinās): http://ej.uz/SDD_dalibnieki2018
Ekoskolu programma ir viens no visaptverošākajiem un efektīvākajiem vides izglītības modeļiem pasaulē. Visā pasaulē Ekoskolu programmā darbojas vismaz 51 000 dalībskolu 67 valstīs, bet Latvijā šajā programmā darbojas jau vairāk nekā 200 izglītības iestādes – ne tikai skolas, bet arī pirmsskolas un augstskolas. Šīs skolas aktīvi strādā, lai skolēnus iesaistītu uz rīcību orientētās mācībās. Tās veicina jauniešu izpratni un prasmes veidot pozitīvas pārmaiņas, kas veicina ilgtspējīgu attīstību.
Vides izglītības fonds (VIF) ir pasaules vadošās vides izglītības un neatkarīgās tūrisma ekosertifikācijas organizācijas Foundation for Environmental Education (FEE International) pārstāvis. Latvijā VIF nodrošina visu starptautisko FEE programmu - Zilais karogs, Zaļā atslēga, Ekoskolas, Jaunie vides reportieri, Izzini mežu - īstenošanu vai pārraudzību.
Vides izglītības fonds - http://www.videsfonds.lv, http://www.twitter.com/videsfonds
Ekoskolas - http://www.videsfonds.lv/lv/ekoskolas, http://www.draugiem.lv/ekoskolas/
Informāciju sagatavoja –  Ilze Rušmane, ilze.rusmane@videsfonds.lv
Ekoskolu koordinators Latvijā – Daniels Trukšānsdaniels.truksans@videsfonds.lv

Click to listen highlighted text!