“Skonai” dzied latgaliski Rēzeknes novadā un visā Latvijā

Publicēts 05.01.2018

Decembrī Rēzeknes novada vokālā studija “Skonai” ar dažādiem pasākumiem nosvinēja savu 5 gadu jubileju. Nozīmīgākais no tiem bija koncerts “Sasatikšonuos”, kurā “Skonai” bērni un jaunieši klausītājus priecēja gan ar zināmām kompozīcijām, gan ar jaunām dziesmām. Līdztekus muzikālajām svinībām tika prezentēti divi vokālās studijas mākslinieciskās vadītājas Guntras Kuzminas-Juknas darba augļi- dziesmu krājums “Sirdsgunteņa”, kur sastopamas Guntras oriģinālkompozīcijas ar latgaliešu autoru tekstiem un latgaliešu tautasdziesmu apdares dažāda lieluma muzikālajiem sastāviem, un bērnu dziesmu kompaktdisks ” Rūtaļa”, kas veltīts dzejnieka Ontona Slišāna piemiņai un ierakstīts kopā ar “Skonai” mazākajiem dziedātājiem. Tie tapuši ar Latgales reģiona attīstības aģentūras, Valsts kultūrkapitāla fonda un A/S “Latvijas valsts meži” finansiālu atbalstu. Līdzfinansējumu projektiem nodrošināja Rēzeknes novada pašvaldība un Bērzgales pagasta pārvalde.

Par to, kā radās grupas nosaukums, kas dzied studijā, un kādi bijuši aizvadītie pieci gadi- saruna ar studijas māksliniecisko vadītāju Guntru Kuzminu-Juknu:

“Kad studēju Rīgā, vienmēr bija sapnis atgriezties Latgalē, izveidot savu vokālo studiju un es vienmēr sirdī zināju, ka nosaukumam jābūt latgaliski, ar nozīmi – skanēt! Skonai ir latgaliešu vecvārds un tas man ļoti iepatikās – nebija divu domu, ka tāds būs vokālās studijas nosaukums.

“Skonai” dzied talantīgi, atvērti Rēzeknes novada bērni un jaunieši, kuri spītīgi tiecas realizēt mūsu kopējos mērķus un sapņus. Mums ir diezgan augsti uzņemšanas kritēriji – visi dalībnieki ir izgājuši atlasi. Grupā ir gandrīz 60 dalībnieki, četras lielas grupas vecumā no 4 līdz pat 25 gadiem. Šādu komandu jāspēj iedvesmot un saturēt kopā. Tāpēc, lai dažādotu mēģinājumus un bērni būtu moži, kustīgi uz skatuves, “Skonai” nodarbību grafikā ir dažāda veida fiziskas aktivitātes un dejas, kuras vada deju skolotājs Edgars Jukna. Dalībnieki vingro, spēlē dažādas komunikāciju spēles, attīsta ritma izjūtu, kustību koordināciju, plastiku un dejas elementu improvizāciju. Tas ir ļoti nepieciešams mūsdienu muzikāli skatuviskajai darbībai. Šo nodarbību laikā bērniem ļaujam izskrieties, kopā pasmieties, izvingroties un sajust kolektīva garu.

Mūsu repertuārs ir dikti latgalisks, rotaļīgs, melanholisks, lirisks, aizrautīgs un sirdī paliekošs. Ikviens, kurš nāk uz “Skonai” koncertiem, zina, ka te varēs sastapt dziesmu sirds uguntiņu, kas nemanot aizceļo pie klausītāja. Sākumā bija bažas, ka bērni un jaunieši nevēlēsies dziedāt latgaliski, bet pēc pirmā mēģinājuma mēs sapratām, ka visi ir sajūsmā un dzied ar lielu degsmi.

Mūs atpazīst un novērtē, jo esam īpaši ar savu latgalisko identitāti. Konkursos žūrija zina, ka mēs pārsteigsim ar jaunu repertuāru tieši latgaliešu valodā. Mēs dziedam latgaliski, un tā ir mūsu dvēseles mūzika. Bērni dzied savā mēlē un jūtas laimīgi. Jauniešiem mirdz acis par katru manu uzrakstīto dziesmu un tas mani iedvesmo.

Gada nogale mums nāk ar patīkamu ziņu, proti, mums ir jauni tērpi, par ko ir tiešām liels prieks! Šo lielo darbu ir uzņēmusies Rēzeknes novada dizainere Velga Krukovska. Mēs iedvesmojam viņu, viņa mūs. Tērpi katrai grupai ir atšķirīgi, bet visus tomēr vieno arī kaut kas kopējs un mēs varam lepoties, ka uz katra tērpa ir redzams Rēzeknes novada logo motīvs, jo mēs esam novada vokālā studija.

Koncerts ir mūsu 5 gadu jubilejas muzikālās svinības, un kā tad dzimšanas dienā bez dāvanām? Lielākā dāvana ir bērnu dziesmu kompaktdisks “Rūtaļa”, kuru bērni gaidījuši jau ļoti ilgi. Katra bērna sapnis – turēt rokās disku, kurā tu esi iedziedājis kādu dziesmu. Šis disks ir arī viens no pirmajiem, ja ne pirmais, bērnu kompaktdisks latgaliešu valodā. Dziesmiņas veltītas dzejnieka Ontona Slišāna piemiņai. Viņa dzeja ir ļoti sirsnīga, patiesa, dvēseliska, un mums visiem ļoti tuva.

Bet man pašai īpašs prieks ir par savu nošu krājumu “Sirdsgunteņa”. Te repertuāru varēs rast gan mazs, gan liels.

Paldies dalībniekiem, atbalstītājiem par laba vēlējumiem visu šo 5 gadu laikā, viņi dod ļoti lielu stimulu darboties! Ikvienam novēlu piedzīvot šajā skaistajā laikā mazus un lielus brīnumus, samīļot savus tuvos un pavisam vienkārši – būt kopā”, saka Guntra Kuzmina- Jukna.

Diāna Selecka

Foto – Māris Justs, un no Guntras Kuzminas-Juknas personiskā arhīva

guntra3guntra

logo_guntra

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0