Sveču diena Rikavā

Publicēts 03.02.2015

Senie latvieši februāri dēvēja par Sveču mēnesi, un pēc senajiem ticējumiem, 2. februārī svinama Sveču diena, kas iezīmē ziemas vidu. Pēc senču tradīcijām, šajā dienā ir jālej sveces. Latvieši tās lēja no aitu taukiem vai vaska, jo ticēja, ka šajā dienā lietās sveces deg visgaišāk un izlietojas vistaupīgāk. Janvāra pēdējās dienās Rikavas kultūras nams ikvienu aicināja uz sveču liešanas nodarbībām, kur mācīja, kā mājas apstākļos, ar savām rokām, var izliet sveci, ar kuras gaišumu piepildīt svētku prieku. Šāda sveču liešana Rikavā notiek jau ceturto gadu.

No malas var šķist, ka sveču liešana ir nekas vairāk kā tāda “knibināšanās” sava prieka pēc. Tā nebūt nav, ir jāgādā gan parafīns, gan atbilstoša dakts (deglis). Vispirms jāsagatavo veidnītes, jāsasmalcina parafīns vai sveču gali. Jāzin, kā labāk nostiprināt dakti un izvairīties no vaska noplūdes formā. Sveces var dažādi aromatizēt ar ēteriskajām eļļām un dekorēt ar kaltētiem augiem. Laiks nodarbībās paskrēja vēja spārniem, un to noslēgumā mēs ieguvām skaistas pašu gatavotas svecītes,kā arī jaukas emocijas un iedvesmu iepirkt materiālus nākošajām nodarbībām. Esam ievērojušas, ka uz šīm nodarbībām vairāk nāk puikas, kas darbojas ar lielu interesi. Šogad mazie – Vasīlijs Krasnovs (2. klase), Aleksandrs Liņkevičs (2. klase), Viktors Jefimovs (1. klase) atnesa savus sveču galiņus, lēja sirsniņsvecītes un svecītes veidnēs. Ar katru gadu rodas jaunas idejas, šogad priecēja sirsniņsvecītes, zvaniņveida svecītes, sveces ar sausiem ziediem un sūnām.

“Sveču gaisma ir iekšas gaisma mājās” (O.Vācietis)

Vilma Poplavska

IMG_1276 IMG_1289 IMG_1307 SDC11232 SDC11236 IMG_1263 (1)

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0