Tartu, Rēzekne, Pleskava: zaļā pārvaldība ilgtspējīgai pilsētu attīstībai un teritoriālajai plānošanai Igaunijas – Latvijas – Krievijas robežpilsētās

Lai Rēzeknes novadu veidotu aizvien sakoptāku un pievilcīgāku, Rēzeknes novada pašvaldība iesaistījusies Igaunijas - Latvijas – Krievijas pārobežu sadarbības projektā, kas vērsts uz „Zaļās politikas” popularizēšanu un ieviešanu teritorijas attīstības plānošanas procesos. Balstoties uz projektā ietverto ideju, pašvaldība realizēs vairākas aktivitātes Rēzeknes novada zaļajā zonā, tai skaitā uzlabos segumu Ančupānu meža parka teritorijā un izstrādās tehnisko dokumentāciju Greivuļu dabas takas izveidei.
Ančupānu mežs, neraugoties uz to, ka teritorija nav labiekārtota, nu jau vairāk nekā 30 gadus ir populāra atpūtas vieta Rēzeknes novada un pilsētas iedzīvotāju vidū.  Apmeklētākās Ančupānu meža vietas ir Ančupānu meža parks un Greivuļu dabas taka. Lielākā meža daļa jeb 61.73 ha pieder AS „Latvijas valsts meži”, bet Rēzeknes novada pašvaldības īpašumā ir 9.48 ha. Lai attīstītu Ančupāna meža teritoriju un popularizētu atpūtu dabā, abas iestādes ir noslēgušas ilgtermiņa vienošanos, kas ir devusi iespēju pašvaldībai piedalīties projektā un piesaistīt Eiropas Savienības finansējumu mērķa sasniegšanai.
Oficiālais projekta nosaukums ir „Tartu, Rēzekne, Pleskava: zaļā pārvaldība ilgtspējīgai pilsētu attīstībai un teritoriālajai plānošanai Igaunijas – Latvijas - Krievijas robežpilsētās” (saīsinātais nosaukums – „Zaļais menedžments”). Projektā piedalās NVO “Lake Peipsi Project, Pskov” (vadošais partneris), Pleskavas pilsētas administrācija,Pleskavas Pedagoģiskā Universitāte, Peipsi Pārrobežu sadarbības Centrs, Tartu pilsētas dome, Igaunijas Dabas zinību Universitāte (Tartu),Eiroreģiona "Ezeru zeme" Latvijas birojs, Rēzeknes pilsētas dome, Rēzeknes novada pašvaldība unDaugavpils Universitāte.
Projekta aktivitātes var iedalīt trīs grupās – „Zaļā restaurācija”, „Zaļā plānošana” un „Zaļā izglītošana”. „Zaļās restaurācijas” aktivitāšu grupā vairākos objektos plānots uzlabot infrastruktūru. Rēzeknes novada teritorijā tā būs Ančupānu meža parka seguma atjaunošana. Drīzumā plānots izsludināt iepirkumu, lai jau šīs vasaras laikā veiktu attiecīgos būvdarbus, padarot parka teritoriju pievilcīgāku un pieejamu arī cilvēkiem ratiņkrēslos.
Savukārt „Zaļās plānošanas” ietvaros tiks izstrādāts Greivuļu dabas takas tehniskais projekts, kas piedāvās tehniskos risinājumus 2 km garas takas ar grants segumu ierīkošanai, auto stāvlaukuma izveidei, soliņu, atkritumu urnu un velosipēdu statīvu izvietošanai, videonovērošanas, atbalsta margu, informatīvā dēļa un ceļa zīmju uzstādīšanai. Lai arī šī projekta ietvaros reāli būvdarbi takas labiekārtošanai nav paredzēti, tomēr izstrādātais tehniskais projekts ļaus šo ideju ātrāk virzīt tālāk, un tās realizēšanai piesaistīt Eiropas Savienības (ES) vai pašvaldības finansējumu.
Tāpat projekta ietvaros „Zaļās izglītošanas” aktivitāšu grupā paredzēti dažādi semināri un apmācības par zaļā menedžmenta sistēmu un citu valstu pieredzi, zaļo teritoriju rokasgrāmatas, informatīvo izdevumu un sienas kalendāra izdošana, mācību materiāla izveidošana universitāšu studentiem, projekta mājas lapas izveide un mācību braucienu organizēšana.
Kopējais budžets visu projektā iesaistīto partneru aktivitāšu realizēšanai sastāda 1,9 miljonus eiro. Projekta īstenošanai no ES līdzekļiem būs iespēja saņemt 90% līdzfinansējuma, savukārt projekta partneri nodrošinās 10% no projekta finansējuma.
Projekta numurs – ELRI-177
Projekta koordinatore Rēzeknes novadā
Inta Rimšāne, t. 64607177

Click to listen highlighted text!