Tradicionālās Latgales ērģeļu dienas skanēs arī Rogovkā

Publicēts 10.07.2015

Šogad nu jau sesto reizi norisināsies Latgales ērģeļu dienas. No 17. jūlija līdz 2. augustam ērģeļu skaņas un viesmākslinieku koncertus varēs izbaudīt Stirnienē, Kārsavā, Aglonā, Riebiņos, Rogovkā, Viļakā un Rēzeknē.

25. jūlijā plkst. 14.00 Nautrānu Romas katoļu baznīcā, Rogovkā,  festivāla “Latgales ērģeļdienas” ietvaros notiks koncerts “Vasaras mozaīka”. Veldzēties skaistu melodiju vasarīgās noskaņās aicina pazīstamā operdziedātāja, TV šovu dalībniece, džeza un populārās mūzikas atskaņotāja Ilona Bagele kopā ar ērģelnieci Edīti Alpi. Koncerta programma būs daudzkrāsaina, aptverot dažādus laikmetus un stilus – no baroka lielmeistara J.S. Baha mūzikas, romantikas laikmeta operārijām un Jāņa Lūsēna dziesmām līdz pat neapolitāņu melodijām un Astora Pjacollas džeziskajai smeldzei.

AlpeKoncerta idejas autore ir ērģelniece Edīte Alpe, kuru ar Rogovku saista sena senču vēsture: pirms dažiem gadiem viņa atklāja pamestos Zaļmuižas muižkungu kapus, kuros atdusas viņas senči no mātes puses – Rozenšildi fon Paulini, kuri no 1787. gada 230 gadus bija Zaļmuižas, kā arī vēlākos gados vairāku citu Latgales muižu īpašnieki tās apkārtnē. Viņai šis koncerts ir kā veltījums Rozenšildu fon Paulinu dzimtas piemiņai, atgādinājums par pagātnes liecībām, kas vēl saglabājušās šajās vietās un sava veida aicinājums citiem kopt un cienīt sava novada vēsturi.

Edīte Alpe ir dzimusi jūrmalniece, kur dzīvo un strādā arī šobrīd. Absolvējusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas ērģeļklasi, studiju noslēgumā iegūstot maģistra grādu. Zināšanas papildinājusi Bruksorgelas vasaras akadēmijā Zviedrijā un Karaliskajā konservatorijā Toronto, Kanādā. Koncertējusi Latvijā, Lietuvā, Zviedrijā, Somijā, Austrijā, Vācijā, Krievijā un Kanādā. Kopā ar dzīvesbiedru Tālivaldi Deksni ērģeļu duetā koncertējusi vairākās Latvijas baznīcās, kā arī Krievijā (Maskavā), Vācijā, Somijā un Zviedrijā. Sadarbojusies ar daudziem solistiem un instrumentālistiem, kā piemēram, Ilonu Bageli, Solveigu Raju, Ingu Šļubovsku, Evitu Zālīti, Raimondu Bramani, Žoržu Siksnu, Ditu Krenbergu, Raimondu Ozolu, Indri Egli, stīgu orķestri “Latvijas filharmoniķi” un daudziem citiem. No 1998. gada ir pasniedzēja Jūrmalas Mūzikas vidusskolā, no 2000. gada ir Dubultu ev. lut. draudzes ērģelniece, kā arī muzikālās dzīves vadītāja un koncertu producente.

bageleDziedātājas Ilonas Bageles vārds ir labi zināms plašai klausītāju auditorijai, viņas balsi un skatuves temperamentu ar sajūsmu novērtējuši gan operas klausītāji, gan džeza un populārās mūzikas mīļotāji. Ilona Bagele absolvējusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas vokālās nodaļas maģistrantūru, ir Jāzepa Vītola Starptautiskā vokālistu konkursa laureāte. Viņas dzīve rit gan Rīgā, gan Daugavpilī – Ilona ir Daugavpils Universitātes asociētā profesore, Daugavpils Teātra vokālā pedagoģe un muzikālā vadītāja un Latvijas Nacionālās operas soliste. Viņas repertuārā ir daudzas operlomas, kā arī popmūzikas un džeza programmas. Mūzikas un sajūtu izrāde Cantando y amando, kurā Ilona Bagele dzied Astora Pjacollas tango, saņēmusi Lielo Mūzikas balvu 2012 kā gada uzvedums.

Ilona Bagele kopā ar ērģelnieci Edīti Alpi vairākkārt ir koncertējušas Rīgas Doma baznīcā, kā arī Jūrmalas Dubultu ev. lut. baznīcā. Pirmo reizi abas sniegs kopīgu koncertu Latgalē – šoreiz “Latgales ērģeļu dienu” rīkotajā koncertā Rogovkā. Ieeja koncertā par ziedojumiem.

Sestais Latgales ērģeļu dienu festivāls norisināsies no 2015. gada 17. jūlija līdz 2. augustam vairākās Latgales katoļu baznīcās, kurās līdz mūsdienām ir saglabājušās īstas stabuļu ērģeles. Festivāla mērķis ir popularizēt ērģeļspēles kultūru un latviešu ērģeļmākslu, atbalstīt ērģeļu uzturēšanu un apkopi, kā arī vēlreiz apliecināt to, ka Latgalē un Latvija var lepoties ar spožu ērģelnieku saimi. Latgales ērģeļu dienas ir labdarības pasākums – ieeja visos koncertos ir par ziedojumiem. Šī gada festivālā savāktie ziedojumi tiks nodoti Nautrēnu Romas katoļu baznīcas ērģeļu restaurācijai (šīs ērģeles iegādātas 1939. gadā un ir valsts nozīmes mākslas piemineklis).

Festivālā šogad uzstāsies ērģelnieki: Edīte Alpe, Diāna Jaunzeme, Ilona Birģele, Iveta Pelše, Jānis Pelše, Larisa Carjkova, Guna Kise, Baiba Betlere, Daugavpils Mūzikas vidusskolas un J. Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskolas audzēkņi, kā arī solisti – klavesīniste Ieva Saliete, ļeģendārais estrādes dziedātājs Žoržs Siksna, operdziedātāja Ilona Bagele un tautā iemīļotais mūziķis Andris Baltacis (grupas “Baltie lāči” solists). Šī festivāla goda viesis un viesu koncerta ērģelnieks- Latvijas mūzikas akadēmijas profesors, ilggadējs ērģeļu mūzikas pedagogs, ērģeļu restaurators, ērģeļbūves eksperts un pasaulslavenais koncertērģelnieks Tālivaldis Deksnis.

Vairākos koncertos ar video projekcijas palīdzību varēs vērot ērģelnieku spēli tuvplānā! Kā arī, turpinot tradīciju, pēc koncertiem klausītājiem būs iespēja vērot instrumentu demonstrējumus, uzdot jautājumus ērģelniekiem un izmēģināt savus spēkus, iejūtoties ērģelnieka vietā!

Festivāla norise:

• STIRNIENES SV. LAURENCIJA ROMAS KATOĻU BAZNĪCA – 17. jūlijs plkst. 20.00.

• MALNAVAS JAUNAVAS MARIJAS – ROŽUKROŅA KARALIENES KATOĻU DRAUDZES BAZNĪCA (Kārsavā) – 18. jūlijs plkst. 19.00.

• AGLONAS BAZILIKA – 19. jūlijs plkst. 13.00.

• RIEBIŅU SVĒTO APUSTUĻU PĒTERA UN PĀVILA ROMAS KATOĻU BAZNĪCA– 24. jūlijs plkst. 18.00.

• NAUTRĒNU ROMAS KATOĻU BAZNĪCA– 25. jūlijs plkst. 14.00.

• VIĻAKAS VISSV. JĒZUS SIRDS ROMAS KATOĻU BAZNĪCA– 2. augusts plkst. 15.00.

• RĒZEKNES JĒZUS SIRDS KATEDRĀLE – 2. augusts plkst. 18.00.

Informāciju iesniedza Latgales Ērģeļu dienu pārstāvji

ergeluafisa2015FIN-01 n556344396_980776_4083 n1211779547_30161305_4948 Picture 079

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0