Uz iekļūšanu pirmajās ALTUM akcelerācijas fondu programmās pretendē 641 uzņēmumi un startup komandas

21.09.2018

Projekti

Septembrī noslēgusies pieteikšanās un biznesa projektu vērtēšana Latvijā pirmo reizi izveidotajos publiskajos jaunuzņēmumu akcelerācijas fondos. Trīs fondu pārvaldnieki Overkill Ventures, Buildit Latvia un Commercialization Reactor saņēmuši vairāk nekā 600 pieteikumus, kas ir vērtējama kā ļoti liela interese un pārsniedz sākotnējās gaidas.
Pirmajā uzņemšanā trīs akcelerācijas fondiem pieteicās 641 uzņēmums un startup komandas, nepilni 30 no tiem jau ar pirmo mēģinājumu ieguvuši vietu akcelerācijas programmā un varēs pretendēt uz preseed jeb pirmssēklas investīciju. Vienlaikus uzņemšana turpināsies līdz 2021. gadam – katrs fonda pārvaldnieks izsludinās piecas uzņemšanas akcelerācijas fondu programmās, kurās kopumā varēs piedalīties 150 uzņēmumi un startup komandas.
Akcelerācijas fondiem, kurus publiskā atlasē aizvadītajā gadā izraudzījās Attīstības finanšu institūcija ALTUM, no Eiropas Reģionālā attīstības fonda paredzēti 15 miljoni eiro. Papildus tam fondu pārvaldnieki ir veiksmīgi piesaistījuši vēl 1,35 miljonus eiro no privātajiem investoriem, kopumā izveidojot ieguldījumu fondus 16,35 miljonu eiro apmērā. Līdz ar to šis ir lielākais jebkad Latvijā pieejamais riska kapitāls agrīnās stadijas biznesa projektiem.
Juris Vaskāns, ALTUM valdes loceklis:
“Latvija ir kļuvusi par daļu no globālās riska kapitāla pasaules akcelerācijas fondu jomā, par ko liecina gan vietējo, gan ārvalstu komandu patiešām lielā interese par mūsu pirmajām akcelerācijas programmām. Vienlaikus, šāda interese pavisam precīzi raksturo arī sīvo konkurenci šajā jomā, kurai turklāt nav nekādu ģeogrāfisku robežu – Latvijas akcelerācijas programmas konkurē ar ārvalstu akceleratoriem, biznesa eņģeļiem, riska kapitāla fondiem un citām finanšu atbalsta programmām visā pasaulē. Tāpat arī ikviens Latvijas jaunuzņēmums globāli konkurē ar jaunuzņēmumiem no visas pasaules. Redzam, ka šajā konkurencē līdzvērtīgi piedalās arī Latvijas spožie prāti, kas kvalificējušies akcelerācijas programmai jau ar pirmo mēģinājumu.”
No visiem pretendentiem 40% bija Latvijas pārstāvju vai jauktās komandas, 40% - komandas no Centrālās un Austrumeiropas, savukārt 20% - no Rietumeiropas, ASV un citām valstīm. No komandām, kas kvalificējās pirmajām programmām, 70% ir Latvijas pārstāvju vai jauktās komandas, 10% - komandas no Centrālās un Austrumeiropas, savukārt 20% - no ASV un citām valstīm. Veiksmīgas komandas pārstāv arī dalībnieki no Zviedrijas, Polijas, Dānijas, Ukrainas, Lielbritānijas un citām valstīm. Lai pretendētu uz preseed investīcijām, uzņēmumam ir jābūt reģistrētam un jāstrādā Latvijā.
Nozaru spektrs, kas raksturo iesniegtos projektus, ir visplašākais: sākot ar biomedicīnu un robotiku un beidzot ar transporta un sporta jomu.
Raksturojot biežākos iemeslus, kas traucēja komandām kvalificēties akcelerācijas programmām, Juris Vaskāns skaidro: “Daļa no biznesa projektiem, kas pretendēja uz akcelerāciju, bija pārāk zaļā stadijā un pie tiem vēl krietni jāpiestrādā. Bija arī labi attīstījušies un pašpietiekami uzņēmumi, kuriem akcelerācijas process pēc būtības nevar iedot pievienoto vērtību, līdz ar to šo projektu īstenošanai piemērotāka ir virkne citu finanšu risinājumu. Tāpat pie klupšanas akmeņiem, kas traucē kvalificēties akcelerācijai, jāmin gan uzņēmumu vecums, kas ir virs 3 gadiem, gan biznesa straujas izaugsmes potenciāla trūkums. Bet arī tādu biznesu attīstīšanai ALTUM piedāvā citas atbalsta programmas. Tāpat būtiski, ka katrs no trīs fondiem fokusējas uz konkrētām nozarēm, un biznesa projekti, kas ir ārpus tām, var nekvalificēties dalībai attiecīgajā programmā. Jāpiemin arī nepietiekama komandu prasmju kapacitāte, tai skaitā biznesa izpratne un valodu zināšanas. Taču būtiski, ka akcelerācijas programmas darbosies līdz pat 2021. gadam, tāpēc aicinu strādāt pie jaunu biznesa projektu izstrādes un pieteikties nākamajos uzsaukumos.”
Akcelerācijas būtība ir palīdzēt atsperties daudzsološiem augstas pievienotās vērtības agrīniem biznesiem. Jaunie fondi ir fokusēti uz jaunuzņēmuma komercializēšanas posmu, turklāt tieši inovāciju un tehnoloģiski ietilpīgo uzņēmumu segmentā. Atšķirībā no klasiskiem riska kapitāla fondiem, akceleratori ne tikai investē, bet arī sniedz agrīnajam biznesam tik ļoti vajadzīgos akcelerācijas pakalpojumus turpmākai izaugsmei. Tamdēļ akcelerācijas fondu pārvaldnieki izvēlas tādus uzņēmumus, kuriem akcelerācijas fonda komanda var palīdzēt ar jaunuzņēmuma strauju attīstību – tie ir specializēti mentori no visas pasaules, pārdošanas un investoru kontakti, tehnoloģiskais atbalsts, prototipēšana, tirgus segmentēšana u.c. Katrs no akcelerācijas fondiem nodrošina arī preseed un seed jeb sēklas investīciju iespējas.
Fondu pārvaldnieki izvēlas konkurētspējīgākos un potenciāli veiksmīgākos biznesa projektus ar visvairāk motivētajām uzņēmēju komandām. Commercialization Reactor specializējas zinātnes komercializācijā jeb deep-tech. Buildit Latvia ir orientēts uz hardware/internet-of-things virzienu. Savukārt Overkill Ventures strādā ar darba vides un biznesa efektivizācijas software virzienu.
INFOGRAFIKA
Par ALTUM
Attīstības finanšu institūcija ALTUM ir Latvijas valstij piederoša kapitālsabiedrība, kas ar valsts atbalsta finanšu instrumentu palīdzību sniedz atbalstu noteiktām mērķa grupām finanšu instrumentu veidā (aizdevumi, garantijas, ieguldījumi riska kapitāla fondos u.c.), konkrētu programmu ietvaros papildinot to arī ar nefinanšu atbalstu (konsultācijas, mentorings), kā arī realizējot citas valsts deleģētas funkcijas. 2017. gada jūnijā ALTUM saņēma starptautiskās kredītreitingu kompānijas Moody’s ilgtermiņa kredītreitingu Baa1 valsts kapitālsabiedrībai, kas apliecina ALTUM stabilo finanšu situāciju. Savukārt 2017. gada 24. oktobrī ALTUM obligācijas tika iekļautas regulētajā tirgū - biržas Nasdaq Riga Baltijas Parāda vērtspapīru sarakstā.

Click to listen highlighted text!