Uz Nacionālā teātra skatuves izskanējusi Annas Rancānes lugas pirmizrāde

06.12.2016

Kultūra

4. decembrī Latvijas Nacionālajā teātrī pirmizrādi piedzīvoja režisora Valda Lūriņa iestudētā Annas Rancānes luga "Bišumāte un vilkacis". Tas ir stāsts par dzīvi Latgales pierobežā. Par pagātni, kura joprojām vajā. Par meliem, ikdienu un neprātīgu vēlmi pēc mīlestības. Pēc mīlestības, kas vienīgā spēj piepildīt reizēm tik nepanesamo dzīvi.

"Lugas pamattēma ir robeža. Robeža, kas pati var izjaukt savu iebūvēto līniju. Robeža starp dzīvi un nāvi, starp mirušajiem, kuri spēj dzīvos aizvien ietekmēt. Par plūstošo laiku, kurš mūs ir apzīmogojis vēl nepiedzimušus. Robeža starp sapni un realitāti, starp maksimālismu un pieticību, galu galā starp ticību un neticību," stāsta izrādes režisors Valdis Lūriņš.

Pēc pirmizrādes ziedi un apsveikumi lugas autorei Annai Rancānei Pēc pirmizrādes ziedi un apsveikumi lugas autorei Annai Rancānei  "Vieta, kur varētu būt satikušies lugas varoņi, nav īsti noteikta, varbūt tā ir mazā pierobežas pilsētiņa Kārsava ar savu kādreiz slaveno kafejnīcu "Karpati", tā varētu būt arī Viļaka, kur 20. gadsimta 90. gados darbu izbeidza vienīgais benzīntanks. Tā varētu būt Zilupe vai Piedruja, bet tas nav svarīgi, svarīga ir tikai šī robežas līnija uz ģeogrāfiskās kartes un pierobežas izjūta cilvēkos. Attālums no centra, kas rada perifērijas sajūtu. Vientulība, atstumtība, mazvērtības kompleksi, cenšanās būt labākiem, jo tad tevi mīlēs. Sapnis par kādu siltu roku tavējā, kaut vai tikai pagājušā gadsimta 70.-80. gadu skolasbērnu iemīļotajā rotaļā "Kalimbamba…", kas bija arī labs veids, kā neveikli izteikt savas pirmās jūtas un simpātijas," raksta lugas autore Anna Rancāne.

Aktrise Marija Bērziņa ir lugas galvenā varone Alda. Viņa iemieso bišumātes tēlu – latvju sievieti, kura mēģina būt stipra, lai spētu izglābt ne tikai savu dzīvi, bet arī ģimeni un līdzcilvēkus.

Pirmizrādes apmeklētāji atzina, ka “Bišumāte un vilkacis” ir smeldzīga un redzēšanas vērta izrāde, kas liek aizdomāties. “Pierobeža bez cilvēkiem ir kā cilpa valstij ap kaklu,” izrādes laikā teic viens no varoņiem – šī ir atziņa, ko prātā būtu jāpatur ikvienam.

Jāatzīmē, ka Annas Rancānes luga ieguva 2. vietu Latvijas Nacionālā teātra lugu konkursā, kas 2015. gada vasarā notika ar Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latvijai – 100” finansiālu atbalstu. 1. vietas ieguvēja Artūra Dīča luga “Lidojošais Travolta” Regnāra Vaivara režijā pirmizrādi piedzīvos 2017. gada pavasarī.

Lomās: Marija Bērziņa, Daiga Gaismiņa, Lāsma Kugrēna, Ilze Rudolfa, Mārtiņš Brūveris, Gundars Grasbergs, Ivars Kļavinskis, Mārtiņš Egliens, Mārcis Maņjakovs, Voldemārs Šoriņš, Uldis Norenbergs, Normunds Laizāns, Jānis Āmanis, Kaspars Aniņš un Valdis Zilveris, kā arī Rihards Zelezņevs, Agris Krapivņickis, Rūdolfs Apse, Mārtiņš Gailis, Sandija Dovgāne, Elizabete Skrastiņa, Jānis Burmistris, Juris Gavars.

Scenogrāfs Oskars Deģis, kostīmu māksliniece Jurate Silakaktiņa, horeogrāfs Alberts Kivlenieks, gaismu mākslinieks Oskars Pauliņš, Lindas Ģībietes video, video inženieris Toms Zeļģis.

“Bišumāte un vilkacis” nākamās izrādes 7., 12., 20., 27. decembrī. Biļetes pieejamas Biļešu paradīzes kasēs un internetā.

Izrāde Izrāde Izrāde Izrāde

15409942_1814744805218431_474488157_o (1024 x 576)