Valda Onužāna gleznas F. Trasuna muzejā “ Kolnasāta”

06.06.2017

Kultūra

1. jūnijā F. Trasuna muzeja “ Kolnasāta” izstāžu namā, māksliniekam klāt esot, tika atklāta Kantinieku pagasta iedzīvotāja Valda Onužāna gleznu izstāde, kas muzeja apmeklētājiem būs skatāma līdz šī gada 15. oktobrim.
Valdis Onužāns dzimis 1966. gada 13. oktobrī, Jēkabpilī. Divu gadu vecumā viņa ģimene atgriezās vecāku mājās Rēzeknes rajona Kantinieku pagastā Zīmeļovas sādžā.
Mācījies Rikavas astoņgadīgajā skolā, Rēzeknes lietišķās mākslas vidusskolā, kur apguva koktēlnieka specialitāti. Pēc mākslas skolas pabeigšanas strādājis Tiskādu internātskolā par darbmācības skolotāju, pēc dienesta armijā darba gaitas turpināja Rēzeknes Mākslas kombinātā. Sākoties Atmodas laikam, Valdis pievērsās lauksaimniecībai, no 1992. gada ir zemnieku saimniecības “Zemīši” īpašnieks, audzina trīs meitas. Gleznošana ir Valda vaļasprieks, tā ir apgūta pašmācības ceļā.
Valda Onužāna vārds daudziem ir pazīstams, jo viņš ir piedalījies daudzās izstādēs Rēzeknes novadā. Valda gleznas ir daudzu tuvākās un tālākas apkārtnes iedzīvotāju privātkolekcijās, bet daļa darbu ir aizceļojusi ārpus Latvijas uz Norvēģiju, Zviedriju, Austrāliju un citām valstīm. Strādā arī pēc pasūtījuma -- piemēram, ir gleznojis dāvanā kādam kungam viņa bērnības māju (pirms tam tika veikta konkrētās vietas izpēte, šajā procesā piedalās mākslinieka sieva Anita). Vislabāk patīk gleznot ziedus un ainavas, gan tās kas ir tuvākajā apkārtnē, gan tās kas noskatītas kāda brauciena laikā. Māksliniekam ir ierīkota sava darbnīca Latgales lauku sētā, kur var izbaudīt lauku klusumu un mieru.

Inta Deksne,
F. Trasuna muzeja “ Kolnasāta” direktores p.i.
Solvitas Teilānes foto