Vasaras darba praksēs jauniešiem Rēzeknes novadā darba netrūkst

10.07.2020

Jauniešiem

Ir vasaras vidus, kad pilnā sparā notiek dažādi vasaras darbi. Ņemot vērā ārkārtējo situāciju un dažāda atbalsta sniegšanu Covid-19 krīzes laikā, Rēzeknes novada Izglītības pārvalde jau maijā izsludināja konkursu par finansējuma piešķiršanu jauniešu darba praksēm vasaras periodā, lai pēc ārkārtējās situācijas beigām radītu iespēju novada jauniešiem strādāt apmaksātu vasaras darbu kādā no Rēzeknes novada pagastu pārvaldēm. Kopumā no Rēzeknes novada pašvaldības budžeta šim mērķim tika atvēlēti 49532 EUR.
Pirmie jaunie darbinieki uzsāka savas darba gaitas 10. jūnijā. Viens mēnesis ir nostrādāts - darbi ir paveikti un darba pieredze ir iegūta. Lielā jauniešu atsaucība un aktivitāte mudināja atkal un atkal palielināt prakšu vietu skaitu. Darba vietu skaits jauniešiem vasaras mēnešos 22 pagastu pārvaldēs ir sasniedzis 172. Jauniešiem ir iespēja strādāt līdz 2 mēnešiem uz puslodzi ar minimālās mēnešalgas atalgojumu, tas ir 3,5 vai 7 stundas dienā, atkarībā no vienošanās, ar 430 EUR lielu atalgojumu par slodzi, attiecīgi 215 EUR par pusslodzi. Ar visiem jauniešiem ir noslēgts darba līgums, tiek ieturēti ienākuma nodokļi, tiek aprēķināta arī atvaļinājuma nauda par nostrādāto mēnesi vai diviem. Katram jaunietim ir piešķirts mentors, kas nosaka veicamos darba pienākumus, informē par darba drošību un veselības pārbaudēm, kā arī vienojas par darba apjomu un noslodzi.
Apmeklējot dažus pagastus, ir jāsecina, ka tik tiešām veicamo darbu ir ļoti daudz. Tie ir teritorijas labiekārtošanas darbi, dažādu objektu uzkopšanas darbi, darbs kultūras namā, jauniešu centros, bērnudārzos, palīdzība vientuļajiem pensionāriem – darbi pagasta iedzīvotāju labā. “Mēs strādājam, lai citiem būtu labi!” – atzīmēja jaunietis no Griškāniem. Paši jaunieši atzina, ka strādāt viņiem patīk, neviens darbu nekavē, jau astoņos no rīta visi ir savās darba vietās, ja darba grafiks nav noteikts citādi. Dažiem jau ir darba pieredze, iepriekš strādājot Nodarbinātības valsts aģentūras darba praksēs. Arī nopelnītā nauda ir ļoti svarīga, it īpaši šajā laikā, kad tas ir ļoti nepieciešams. Protams, šis atalgojums nav liels, bet tas dod motivāciju tiekties uz kaut ko vairāk - mācīties, studēt un iegūt profesiju, kura ir pieprasīta darba tirgū un ir labi apmaksāta, vairāk nekā minimālā vai mēneša vidējā alga Latvijā. Kāds par nopelnīto naudu iegādāsies velosipēdu vai skrejriteni, savukārt cits tiks pie kārotā apģērba, vēl kāds mērķtiecīgi uzkrās kaut kam lielākam.
Lai jaunieši varētu strādāt un gūt darba pieredzi, ir nepieciešami arī neredzamie darba darītāji un virzītāji, kas sastāda līgumus, raksta rīkojumus, informē, atgādina, instruē, māca, piešķir līdzekļus, lai būtu tā, kā Raiņa dzejas rindās: “Ikvienam ir roka jāpieliek, lai lielais darbs uz priekšu tiek!”. Gribētos pateikties mūsu jauniešiem, kas atsaucās iespējai strādāt, paldies par viņu darba tikumu! Paldies arī pagastu pārvalžu darbiniekiem, kas uzņēma savus jauniešus darba rindās, jauniešu speciālistiem par atbalstu jauniešiem strādāt un lietderīgi pavadīt savu brīvo laiku! Paldies Rēzeknes novada pašvaldībai par atvēlēto finansējumu, lai ikviens jaunietis, kurš grib strādāt, tiktu pie sava darbiņa! Viens no galvenajiem šī atbalsta mērķiem ir rosināt lokālās piederības apziņas un patriotisma aktualizēšanu un stiprināšanu jauniešu vidū, ko arī vēlamies īstenot.
Rēzeknes novada Izglītības pārvaldes vadītājs Guntars Skudra
Fotoattēlos: jauniešu darbs Vērēmu un Griškānu pirmsskolas izglītības iestādēs un labiekārtošanas darbi Griškānu pagasta Sprūževā.
Foto: Guntars Skudra
Griškāni (13) P_20200709_103933 P_20200709_105708 P_20200709_110328 P_20200709_115301 P_20200709_120250 P_20200709_120512