Verēmu pamatskolas Latvijas skolas soma

Publicēts 07.01.2020

Ir noslēdzies akcijas “Latvijas skolas somas” 2019./2020.m.g. pirmais semestris, un varam nedaudz ielūkoties, kas mūsu skolas bērniem un jauniešiem Skolas somas programmas ietvaros visvairāk gājis pie sirds.

3. oktobrī Verēmu pamatskolas 5.- 9.kl. skolēni apmeklēja Smilšu animācijas izrādi “Mazais princis” Latgales vēstniecībā Gors. Latvijas smilšu animācijas teātra pirmizrāde notika Londonā, bet pēc tām mākslinieki devas koncertturnejā “Latvija 100” pa Latvijas pilsētām. Antuāna de Sent-Ekziperī “Mazais princis” ir viena no pasaulē zināmākajām pasakām par zēnu no citas planētas, par viņa piedzīvojumiem un atklājumiem, par mīlestību un draudzību, uzticību u.c. vērtībām. Izrādē skanēja Vaska, Pelēča, Vivaldi, Glāsa, Dvoržāka, Šūberta, Dārziņa un Volfes skaņdarbi. “Sinfonietta Rīga” stīgu kvarteta izpildītās mūzikas pavadījumā smilšu kino māksliniece Tatjana Gavriļenko veidoja smilšu gleznas, kas burtiski nākušas no pasaku valstības, bet aktieris Maksims Busels skatītājiem vēstīja par mazā prinča piedzīvojumiem. Izrāde vēstīja jaunajiem skatītājiem par mīlestību ne tikai pret savu planētu un savām mājām, bet arī pret tiem, kurus mēs satiekam savā ceļā, pievērsa skolēnu uzmanību tam, ka mēs – visi cilvēki esam dažādi, bet katram no mums ir vajadzīgas rūpes un izpratne. Visinteresantākais bija tas, ka izrādes radīšana notika skatītāju acu priekšā, tas deva iespēju ieraudzīt  brīnumu, kā top pasaka, vesela pasaule, kā tā mainās.

4. novembrī sākumskolas skolēni noskatījās un noklausījās izglītojoši- izklaidējošu koncertprogrammu bērniem ‘’Mīļdziesmiņas’’. Aijas Andrejevas, Marta Kristiāna Kalniņa un Goran Gora izpildījumā klausījāmies dziesmiņas par saulīti un mīļu dienu, par brālīti, māsiņu un putniņu, lelli, kurai skaistākā jaka, par vilciņu, kas jēros ir apmaldījies, par zaķīšiem pirtiņā. Dziesmas uztvert palīdzēja koncerta stāstniece Karina Bērziņa, multfilmu fragmenti uz ekrāna, muzikālais pavadījums uz flautas, obojas, ģitāras, taustiņinstrumentiem un sitaminstrumentiem. Galvenā koncertprogrammas atziņa – mēs dzīvojam raibā pasaulē, kurā notiek brīnumu lietas un katram no mums ir sava vieta. Iespēja mazajiem skatītājiem dziedāt līdzi pazīstamām dziesmām un pozitīvie iespaidi noderēs literatūras, mūzikas, vizuālās mākslas stundās.

Slēdzot mazās lauku skolas, nereti viens no jautājumiem ir – kādu pielietojumu rast bijušajām skolu ēkām. Lai šāds liktenis nepiemeklētu arī slēgto Druvienas sākumskolu, skolotāji un vietējie iedzīvotāji senajā muižas ēkā izveidoja Druvienas latviskās dzīvesziņas centru, kurš turpina pildīt izglītojošo funkciju. Meistarklase, darbnīcas, nometnes, kokļu izgatavošana, aušana, klūgu pīšana, maizes cepšana, mūzika un folklora – centra pasākumu kalendārs ir piepildīts. Verēmu pamatskolas septītās un devītās klases skolēni izmantoja „Latvijas skolas somas” piedāvāto iespēju un 29. novembrī apmeklēja šo centru. Viņiem bija dota lieliska iespēja iepazīties ar Druvienas sākumskolas vēsturi, izbaudīt muižas tornī fotoizstādi “Foto mirkļi no muižas vēstures”, apskatīt rūpīgi saglabātus vēsturiskus eksponātus, kā arī praktiski tos izmēģināt. Mūsu skolas jaunieši pārbaudīja sava prāta spējas “Zinātkāres istabā”, kuru veido izzinošu ierīču un attīstošu spēļu kopums.

Skolēni demonstrēja komandas darbu mūsdienās ļoti populārajā spēlē – “izlaušanās istaba”. “Tradīciju cietoksnī” centra vadītāja Baiba Eiduka (arī bijusī skolotāja) piedāvāja iespēju pārbaudīt savas zināšanas un uzzināt vēl nezināmo par latvisko dzīvesziņu. Meklējot norādes, atrisinot uzdevumus, pamanot sakarības un loģiski tās izmantojot, skolēniem vajadzēja atrast atslēgu, lai izkļūtu no “cietokšņa”.

Tāpat jauniešiem bija iespēja iejusties 70. gadu skolēnu lomā: bijusī skolas direktore, tagad latviskās dzīvesziņas nodarbību vadītāja Velga Černoglazova vadīja mācību stundu šī vēstures perioda stilā. Skolēni daudz uzzināja par mēbelēm un apģērbu, dienasgrāmatu un atzīmēm, uzvedību un disciplīnu, par oktobrēnu un pionieru dzīvi, svētkiem un ārpusskolas darbu, kā arī piedalījās dažādās to gadu skolēnu aktivitātēs. Visu piedāvāto mūsu skolas jaunieši pildīja ar lielu entuziasmu un interesi. Druvienas Latviskās dzīvesziņas centrs, kas atrodas Druvienas muižas ēkā, pavēra 21. gs. jauniešiem brīnišķīgu iespēju labāk iepazīt savas kultūras mantojumu, nodrošinot radošu darbošanos un lietderīgu brīva laika pavadīšanu.

Ļoti labi, ka “Latvijas skolas somas” programma dod iespēju mūsu jaukajai mazajai Rēzeknes novada Verēmu pagasta lauku skolai iepazīt savu Latviju! Šī programma ļauj mums izvēlēties gan tuvējās apkārtnes esošās kultūras norises, gan arī kaut ko no tālākām vietām.

Sirsnīgs paldies skolēniem un skolotājām par pozitīvām domām un aizrautīgu iesaisti, Rēzeknes novada domes Skolas somas koordinatorei Aijai Dundurei par spēcinošu atbalstu, pagasta lietvedei Aijai Kudurei un grāmatvedei Kristīnei Fedorenkovai par kopīgo darbu, skolas autobusu šoferiem par mūsu drošību Latvijas ceļos.

 

Žanna Stramkale,
“Latvijas skolas somas” koordinatore Verēmu pamatskolā

zanna.stramkale@saskarsme.lv

IMG-20191220-WA0005 IMG-20191220-WA0006 IMG-20191220-WA0009

 

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0